KSH: A gazdagabbak jártak jól az adóváltozásokkal

2011. december 12. 08:27

Az alsó jövedelmi tizedben élők jövedelmi helyzete romlott 2010-ben, a felsőbe tartozóké viszont látványosan javult – derül ki a KSH kiadványából.

2011. december 12. 08:27

Az összes jövedelem 82 százalékát tette ki a nettó bér 2010-ben, s az elmúlt 10 évben ennél csak 2001-ben volt magasabb, 83,2 százalék – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a Statisztikai tükör című kiadványban. Tavaly az egy főre jutó bruttó jövedelem 1.145.614 forint volt, a nettó pedig 939.396 forintot tett ki. Az elmúlt évben az adóváltozásoknak köszönhetően javult a bruttó és nettó bér közötti arány. A KSH közlése szerint bár az adózók zömének emelkedett a jövedelme az előző évhez képest, elsősorban a magasabb jövedelműek jártak jobban.

Az alsó jövedelmi tizedben élők jövedelmi helyzete romlott 2010-ben, a felsőbe tartozóké pedig „látványosan” javult - olvasható a kiadványban. A KSH módszertani megjegyzéséből kitűnik, hogy a magyar lakosság egytizedének az éves egy főre jutó nettó jövedelme nem éri el a 392.595 forintot. További egytized nettó jövedelme efölött van, de nincs 521.184 forint. A legfelső, a tizedik decilisbe tartozó egytized népesség egy főre jutó  nettó jövedelme 2010-ben már legalább 1.559.439 forint volt. A két szélső tizednek az egy főre jutó nettó jövedelme közötti különbség 2010-ben 7,2-szeres volt, magasabb az előző évinél.

A KSH publikációja szerint továbbra is jelentősek a területi egyenlőtlenségek:  a munkanélküli-ellátás, valamint az egyéb szociális jövedelmeken belül a rendszeres segély aránya még mindig az észak-alföldi és az észak-magyarországi régióban a legmagasabb, ahol a szegénység elsődleges oka továbbra is az alacsony foglalkoztatottság és a hozzá szorosan kapcsolódó alacsony iskolázottság. A bruttó jövedelmek szerkezetében a munkajövedelmek képviselték 2010-ben is a legnagyobb arányt, ezt pedig a társadalmi  jövedelmek  – nyugdíj, nyugdíjszerű ellátások, táppénz, munkanélküli ellátások, a családdal-gyermekkel kapcsolatos ellátások és az egyéb szociális juttatások – követik. A munkajövedelmek részesedése a 2005. évi 70,9 százalékról 2010-ig folyamatosan csökkent és tavaly az arány 65,9 százalék volt. Ugyanebben az időszakban az egyéb jövedelmeké egy százalékponttal, a társadalmi jövedelmeké pedig közel három százalékponttal nőtt. Ez utóbbiban a nyugdíjasok számának emelkedése mellett a gazdasági válság generálta munkanélküliség növekedése játszott szerepet.

A KSH összegzése szerint a  válság hatására a munkavégzéshez kötődő jövedelmek már nemcsak az alsóbb jövedelmi kategóriákban élőknél estek vissza, hanem a középső és a magasabb decilisekbe tartozóknál is. Az elmúlt évben a háztartási jövedelmek negyedét a társadalmi jövedelmek legnagyobb – évről évre növekvő súlyú – tétele,  a nyugdíj és nyugdíjszerű ellátások tették ki. Ennek egy főre jutó összege mintegy 2,9 százalékkal  haladta meg az előző évit. A gazdasági válságból adódó bizonytalanság következtében továbbra is a nyugdíjasok jövedelmi helyzete a legstabilabb, a nyugdíj rendszeressége és kiszámíthatósága miatt. A gyermekes (25 év alatt eltartott) háztartások évi átlagos egy főre jutó nettó jövedelme 2010-ben 752 ezer forint volt, az országos átlag négyötöde. A tipikusnak mondható két felnőttből és két gyermekből álló családok az átlagos jövedelem 82,7 százalékával rendelkeztek, a két felnőttből, három vagy több gyermekből álló háztartások nettó jövedelme alig haladta meg az országos átlag felét.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2011. december 12. 12:23
Jól értelmezem, hogy a felső 10 százalékba már havi nettó 130e forinttal be lehet kerülni? Ez az igazi szégyen uraim, hogy végig őket nevezték gazdagnak, amikor ennyi pénzből csak a szülőknél lakva lehet félrerakni, ebből saját lakás, pláne gyerekvállalás nem lesz. Jut eszembe egyébként a régi vicc, még az átkosból: Hruscsovot meghívják az Államokba, beszédet mond az egyik egyetemen: - A Szovjetunióban mi azért küzdünk, hogy ne legyenek gazdagok! Beszéde végén Eisenhower csak annyit mond: - Mi viszont azért küzdünk, hogy ne legyenek szegények.
tarackos
2011. december 12. 10:44
Ez az a bizonyos új paradigmás jóerkölcs. Akinek adatott annak még több adatik, akinek nem adatott arra meg rátapos a jóerkölcs. Operett-keresztények...
rakosi
2011. december 12. 10:29
Nos itt van fehéren feketén kimutatva, amit az ellenzék mindig is állított, hogy ez bizony a gazdagok kormánya. Innentől pedig nem lehet kétséges a KSH egy sötét ellenforradalmi gócpont, amely aknamunkájával próbálja aláásni a felső középosztály és a szerény keresetűek szorosan és vállvetve kialakult egységét.
Elinor Yosef
2011. december 12. 10:20
A számok nem hazudnak, a matematikában ismeretlen a párthűség. Lehet bármilyen kommunikáció ezt nehéz kimagyarázni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!