Pokorni: Nem értek egyet az államosítással

2011. november 14. 15:30

Nem tartja jó lépésnek, és egyet sem tud érteni az oktatási intézmények államosításával Pokorni Zoltán. A politikus a hvg.hu-nak elmondta, a kérdésben Orbán Viktorral is vitában állt, és bár minden lehetséges érvet elmondott, végül nem tudták egymást meggyőzni, ő pedig alulmaradt a kérdésben. A 2010-2011-es évet elvesztegetettnek tartja.

2011. november 14. 15:30

A köznevelési törvény ügyéről készített interjút Pokorni Zoltánnal a hvg.hu. A politikus elmondta: szerinte is fontos a radikális változás a pedagógusokra vonatkozó politikában, de ki kell zárni annak lehetőségét, hogy az új kötelezettségek életbe léptetik, de a jövedelememelést elhalasztják. Pokorni szerint komoly probléma van a pedagógusképzésben is, nehéz kitörni a negatív spirálból, négy-öt feltételnek kellene egyszerre teljesülnie a siker érdekében. Mint elmondta, ezek jelen vannak a köznevelési törvény tervezetében, de nem úgy, ahogy ő azt jónak látná: „Pedig ezek nem bonyolultak: pedagógusképzés, bérpolitika, minősítés, a pedagógusképzés átalakítása, továbbképzési rendszer” – fogalmazott. A minősítéssel kapcsolatban külön kiemelte: szerinte lehetővé kellene tenni, hogy megfelelő teljesítmény esetén a pedagógusok már az első öt-hat-nyolc évben megközelíthessék a bérmaximumot. Ezzel megakadályozható lenne a tehetségesek elvándorlása.

A köznevelési törvénnyel kapcsolatos vitákról elmondta: ő maga az oktatási államtitkársággal és a Nemzetgazdasági Minisztériummal, de még a miniszterelnökkel is vitában áll az államosítás mikéntjét illetően. „Az az út, amin elindulunk, hogy az állam elvonja az intézmények fenntartását az óvodától felfelé az önkormányzatoktól, az nem jó szerintem, nem tudok vele egyetérteni” – fogalmazott. Az Orbánnal kapcsolatos vitáról elmondta, hogy minden szakmai és egyéb érvet elmondott. „Lényeg, hogy nem tudtuk meggyőzni egymást Orbán Viktorral” – mondta. Pokorni szerint politikai kockázatai vannak az államosítás okozta finanszírozási kérdéseknek.

Arra a kérdésre, hogy ő is így nyúlt volna hozzá az oktatási reformhoz úgy válaszolt: azt javasolta Hoffmann Rózsának, hogy 2010 nyarán, őszén a legszükségesebb pontokon módosítsa az érvényben lévő törvényt. A gyökeresen új törvény megalkotása pedig maradjon későbbre, „de néhány lépést egyből tegyünk meg, mert az önkormányzatok nagyon várják, hogy az új kormány cselekedjen”. Pokorni szerint a 2010-2011-es évet elvesztegették, mert alig pár ponton módosították a struktúrát. „Két év a ciklusból csak várakozással, bizonytalansággal telt” – mondta el a hvg.hu-nak adott interjúban a politikus. Pokorni Zoltán arról is beszélt, hogy már készen vannak a köznevelési törvényhez szánt módosító javaslatok, a kérdés az, hogy ezek támogatottságot élveznek-e majd.

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. november 15. 16:12
Pokorniról meg csak annyit: Ha csak zsidó lenne, vagy csak szakszervezetis, esetleg csupán egy besúgó fia, talán alkalmas lenne normális gondolkodásra. De ezekből 3 már nagyon sok. Így együtt nem megy. Annak van igaza, aki már Debreceni József mellett látják, a DK elnökségében. Én is ezt kívánom neki.
soelmo
2011. november 15. 16:05
Az önkormányzatok 60-évnyi állami gyámkodás után keltek életre a rendszerváltozással. Anélkül, hogy megtanulták volna, mi is a feladatuk, hiszen egészen más szerepük lett, mint volt egykor. Másrészt az állami közfeladatok, mint pl. a közoktatás, soha nem voltak magánintézmények. Mindig az állami tanfelügyelet ellenőrzése alatt álltak, és állami adóbevételekből éltek. Az egész vihar a biliben most egy gyerekes játék olyan emberek között, akiknek fogalmuk nincs arról, mi az önkormányzatiság, arról pedig végképp, hogy mi volt, amikor még létezett. A lényeg az, hogy közfeladatokat a közösség (ill. ennek képviselője az állam) ellenőrzése nélkül senki nem láthatott el. Azaz, az önkormányzati iskolákra, könyvtárakra, kórházakra, múzeumokra egyaránt az állami törvények voltak érvényesek és az állam ellenőrizte ezek működését. Azaz az önkormányzat nem adhatott el magáncégeknek kórházakat, iskolákat, múzeumi gyűjteményeket. Azaz, bármennyire is önkormányzati kezelésben állottak, nem nélkülözték az állami felügyeletet. Egy szó, mint száz: az önkormányzati tulajdon ugyanúgy közösségi tulajdon, mint az állami.
bigyomail
2011. november 15. 08:55
Pokorninak az a legnagyobb baja, hogy konzervatívként bennragadt a Fideszben. Az elmúlt nyolc évet meg átaludta és még mindig nem vette észre, hogy ez a Fidesz már nem az a Fidesz, ami volt 2002 előtt. Mert az úton, ami a liberálistól indult és a konzervatívon haladt keresztül, továbbhaladt a párt és mára tőle balra senki sincs. Csak szegény Pokorninak elfelejtettek szólni.
kalasnyikov
2011. november 15. 04:56
Marhaság, ez Pokorni ujabb szifonja....meg kell próbálni ezt a szociális kisérletet,nincs benne kockázat. Ma az országban az aktuális munkaerő igény nem a tuliskolázottak irányába halad. Kisérletezni tehát most kell. És szerintem rendben is lesz a dolog. Vissza a munka világába kommunizmushoz szokott potyautasok, és vigyétek magatokkal oda az ifjuságot is. Akkor talán kaptok majd nyugdijat. Különben macesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!