Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A JP Morgan szerint a magyar kormány eddig is jelentős lépéseket tett a jövő évi államháztartási hiánycél teljesítése érdekében, és az IMF „viszonylag kevéssé lesz követelőző a költségvetési fronton". Az IMF a bankok adóterhének csökkentését és a végtörlesztési terhek szélesebb körű megosztását kérheti.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlege szerint a magyar kormány eddig is jelentős lépéseket tett a jövő évi államháztartási hiánycél teljesítése érdekében, és a tartós állami kiadáscsökkentést célzó Széll Kálmán Terv nagy részét már életbe léptette. Magyarországnak várhatóan nem lesz sok további teendője a jövő évi költségvetési konszolidáció terén. Valószínűtlen, hogy egy IMF-programért komolyabb politikai árat kellene fizetni. A cég szerint az euróövezeti recesszió kibontakozását is figyelembe véve az IMF valószínűleg „viszonylag kevéssé lesz követelőző a költségvetési fronton”.
A JP Morgan szerint valószínűsíthető, hogy a valutaalap a pénzügyi szektor adóterhelésének csökkentése melletti kötelezettségvállalásra, valamint a devizaalapú jelzáloghitelek végtörlesztéséből eredő veszteségek terheinek szélesebb megosztására kéri majd a kormányt. A ház 65 százalékos esélyt ad arra, hogy a jövő év elején aláírják a megállapodást egy IMF-programról. A JP Morgan elemzői szerint az új program erősíteni fogja a piaci bizalmat, emellett átláthatóbbá és következetesebbé teszi a gazdaságpolitikai döntéshozatalt.
Magyarországon ugyanakkor az eddig jósolt 1,5 százalék helyett most már csak 0,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek 2012-re. A londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) új előrejelzése Magyarországnak 2012-re szintén 0,5 százalékos gazdasági növekedést jósol az előző előrejelzésben szereplő 2,8 százalék helyett.