Döbbenetes számot mondott Hidvéghi Balázs, ennyien töltötték ki a nemzeti konzultációt (VIDEÓ)
A nemzeti konzultációs íveket december 20-ig még ki lehet tölteni.
Öt pontos megállapodás született a kormány és a Bankszövetség között. Egyezségre jutottak egyebek mellett a devizahitelek árfolyamának rögzítéséről, a bankadó meghosszabbításáról viszont nem. 180 forintos árfolyamgátat vezetnek be a svájci frankban felvett hitelek esetén 2014 végéig. A hitelfelvevő dönti el, akar-e élni ezzel. Az euró árfolyamát 250 forinton, 100 japán jenét pedig 200 forinton rögzítik.
Öt pontos megállapodás született a kormány és a Bankszövetség között, többek között a devizahitelek árfolyamának rögzítéséről, illetve a fedezetek banki lefoglalását érintő kvótarendszerről - nyilatkozta Matolcsy György a Reutersnek. A nemzetgazdasági miniszter elmondta ugyanakkor, hogy a felek nem tudtak megállapodni a bankadó 2012 utáni meghosszabbításáról. Hozzátette, nagy eredmény, hogy ennek ellenére megállapodás született.
Matolcsy György a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága előtt számolt be egy éves munkájáról. Szokatlan és szokatlanul sikeres eszközöknek nevezte azokat, amelyekkel Magyarország kitört a közvetlen pénzügyi csődhelyzetből. Mint mondta, egy éve a Magyarország közvetlen pénzügyi csődhelyzetben volt, az év második felében folyamatos pénzügyi kockázattal élt. Úgy vélte: a múlt év közepén Magyarország az ortodox számba vehető, az EU-ban alkalmazható eszközrendszerrel nem megoldható állami pénzügyeket érintő veszélyzónában volt, ebből bravúrosan és eredményesen kitört. Matolcsy közölte, 2010-ben a kormányváltás idején 7 százalék feletti államháztartási hiánnyal kellet szembenézni.
Az öt pont: Orbán Viktor szerint az első pontban 180 forintos árfolyamgátat vezetnek be a svájci frankban felvett hitelek esetén 2014 végéig. A hitelfelvevő dönti el, akar-e élni ezzel. Az euró árfolyamát 250 forinton, 100 japán jenét pedig 200 forinton rögzítik. A második pontként újra vehetnek fel euróban jelzáloghitelt azok, akik euróban kapják a fizetésüket és jövedelmük eléri a minimálbér 15-szörösét Az eredeti hitel mellett egy forintalapú gyűjtőszámlájuk is lesz az adósoknak, amelyen az árfolyamkülönbözetet tartják számon. Ezt 2015-től kell elkezdeni törleszteni. A harmadik pontban védelmet nyújtanak a lakások elárverezésével szemben, de lehetővé is teszik majd az árverezéseket a nagyobb értékű és nagyobb alapterületű lakások esetében. Megszűnik a lakás-árverezési moratórium. Július 1. és október vége között csak a 30 milliónál nagyobb értékű lakásokat árverezhetnek el. Október vége és év vége között a bedőlt állomány 2 százalékát értékesíthetik a bankok. 2012-től az árverezési kvóta negyedévente 3 százalék, 2014-ben pedig negyedévente 4 százalék lesz. A negyedik pont a Nemzeti Eszközkezelő Társaság feladatait foglalja magában: egyrészt megindít egy új házépítési programot zöldmezős állami beruházásként, és ott elhelyezést tud biztosítani az erre szoruló családoknak. Másrészt a bajba jutott adós lakását megvásárolja, és aki a lakásban addig tulajdonosként lakott, bérlőként ugyanabban a lakásban folytathatja az életét. Az ötödik pont szerint otthonvédelmi kamattámogatást vezetnek be. Támogatni fogják azok hitelkamatát, akik kisebb lakásra váltanak, hogy elkerüljék a fizetési nehézségeket. Ha valaki nagyobb lakásból kisebbe költözik, hogy törleszteni tudja adósságát, akkor a kisebb lakás megvásárlásához kamattámogatást kap legfeljebb öt éven keresztül. Ez a legkedvezőbb esetben elérheti az évi 3,5 százalékot is.