„Alig két évvel az EU hétéves költségvetésének életbe lépése után az Európai Bizottság azzal borzolja a kedélyeket, hogy további 98,9 milliárd eurót kér az EU tagállamaitól. Az ukrajnai háború, a migrációs válság és a pénzügyi piacok előre nem látott változásai miatt kimerült pénzügyi forrásokra hivatkozva Brüsszel az Unió igényeinek kielégítésére a tagállamok fokozott hozzájárulását kéri. A kérés meglehetősen meglepő, mivel rámutat a Bizottság költségvetési gazdálkodásának hiányosságaira, és ezzel súlyos aggályokat vet fel. Tekintettel az európai polgárok pénzügyi nehézségeire, a közel 100 milliárd euróra vonatkozó kérést a lehető legnagyobb felelősséggel kellene kezelni.
A Bizottság mostani javaslata ugyanakkor komolytalannak és előkészítetlennek tűnik,
ami tovább csökkenti a tagállamok amúgy is csekély bizalmát az Európai Bizottság felé. Nem ez az első alkalom, hogy Brüsszel kihívásokkal szembesül. 2015-ben, a migrációs válság idején egyes tagállamoknak támogatás nélkül kellett megvédeniük az EU külső határait. A koronavírus járvány idején jelentős késlekedés volt tapasztalható az uniós vakcinabeszerzésben, miközben továbbra is kétséges, hogy milyen megállapodásokat kötött a Bizottság a vakcinagyártókkal. Ezek az újra és újra előforduló események aggodalomra adnak okot azzal kapcsolatban, hogy a Bizottság képes-e hatékonyan kezelni az Európai Unió jövője szempontjából létfontosságú kérdéseket. A jelenlegi javaslat hasonló mintát követ, és négy olyan fő tényezőre világít rá, amelyek alátámasztják, hogy alapos kivizsgálásra lenne szükség.
Először is, Brüsszel további 50 milliárd eurót követel Ukrajnának anélkül, hogy pontos jelentést kínált volna a korábban odaítélt 70 milliárd euróról. Ez felveti a kérdést, hogy mi alapján gondolják, hogy újabb 50 milliárd euró elég lesz, amikor az elmúlt két évben 70 milliárd euró is kevésnek bizonyult.
Az sem egyértelmű, hogy miért kell konkrét tervek nélkül összpontosítani Ukrajna háború utáni újjáépítésére, különösen addig, amíg nem ér véget a háború.
Másodszor, Brüsszel további 18,9 milliárd eurót kér a tagállamoktól a Next Generation EU (NGEU) helyreállítási alap támogatására, és teszi mindezt a megnövekedett kamatlábakra hivatkozva. A tagállamok eredetileg beleegyeztek abba, hogy közösen vesznek fel hitelt ehhez a tervhez, bízva a Brüsszel által vállalt biztosítékban, hogy az EU olcsóbban fog tudni hitelt szerezni a piacról. Ráadásul több tagállamnak is korlátozásokkal kellett szembenéznie, és a rendelkezésre álló forrásoknak csak egy bizonyos részéhez férhettek hozzá. Ez különösen igaz Magyarországra és Lengyelországra, amelyek, politikai okokból, egyáltalán nem kaptak pénzügyi támogatást. Következetlenség elvárni a polgároktól, hogy még többet fizessenek be egy olyan tervbe, amelyhez anyagilag már hozzájárultak, de annak előnyeiből nem részesültek.