Az erkölcs manipulációja

2020. június 22. 09:09

Ezek a szerencsétlen emberek nem veszik észre, hogy már megint hülyítve vannak, s szó nincs itt egy igazságosabb világról.

2020. június 22. 09:09
Köntös László
Facebook

„A rasszizmus elleni tüntetések, valamint az egyetemi világ, a kultúra, a gazdaság szereplőinek hozzájuk felzárkózó áradata kapcsán felmerül a kérdés: hogy lehet embereket ennyire behülyíteni? Mert az egy dolog, hogy ez a nyugati világot már-már behálózó tiltakozáshullám szervezve és támogatva van. Ez azért átjön. De hiába is lenne bármiféle komoly hatalom mögötte, ha emberek tízezrei spontán módon nem reagálnának rá. De reagálnak. Valamiért a rasszizmus-témával embereket el lehet érni. Miért is?

Nagyon is könnyen el tudom képzelni, hogy emberek sokasága őszinte erkölcsi felháborodásában csatlakozik a tüntetőkhöz. Tiltakozik a hatalom, az elnyomás, az igazságtalanság, a kizsákmányolás ellen. Sőt, meg van róla győződve, hogy a világ megváltozott.

Lássuk be, ilyen késztetés minden normális emberben van. Ki ne szeretne egy jobb világot, amelyben nem a nyers fizikai erő uralkodik? Ki ne szeretne egy igazságosabb világot, amelyben a javak egyenlően vannak elosztva? Ki ne szeretne egy olyan világot, amelyben nem a másik embertől kell félni? Magyarán, ki ne szeretne egy olyan világot, amelyben nem az anyagi érdek, hanem az erkölcs uralkodik? Szabadság, egyenlőség, testvériség! Ismerős?

Ebben az egyetemes és kortól független vágyban óriási energiák duzzadnak, amelyeket ki lehet használni. Azt kell mondjam, hogy minden forradalmi utópia ezt használja ki. Emberek tömegeivel elhiteti, hogy a vágyva vágyott szép, új világ megteremthető. Ehhez csak az kell, hogy az embereknek össze kell fogni, a múltat el kell törölni, s valami teljesen újat kell kezdeni.

Teljesen nyilvánvaló, hogy a mostani antirasszista tiltakozáshullám erre az érzületre épül, s ezért tud sikeres lenni. Elhiteti az emberekkel, hogy a világ megváltoztatható. De valójában ördögi manipuláció van mögötte, amely csak kihasználja az emberek erkölcsi érzékét azzal a céllal, hogy ők, mármint a (fehér) emberek mély bűnbánatot tartva önként számolják fel saját civilizációjukat.

Persze, mint tudjuk, ezzel a történetnek nincs vége. A történelem számtalanszor bebizonyította, legutóbb épp a múlt században, hogy minden világmegváltó-és jobbító eszme valójában álruhába öltözött diktatúra, amelyet az az illúzió emel hatalomra, hogy a világon meg lehet teremteni a földi paradicsomot.

Ez az illúzió azért tud hatékony lenni, mert az emberekben meglévő erkölcsi értékrendet tudja manipulálni. S ezek a szerencsétlen emberek nem veszik észre, hogy már megint hülyítve vannak, s szó nincs itt egy igazságosabb világról. A lényeg épp az, hogy minden marad a régiben. S ha a hatalmi status quo maradhat az, ami volt a liberális világrendben, akkor azért igazán nem nagy ár, ha egy-két ikonikus szobor ledől, s kicsit átfazonírozzák a politikai korrektség szótárát.

Ami engem illet, összerezzenek minden világmegjobbító eszmétől, pláne olyantól, amely erkölcsi jelszavakat használ. Ezek az eszmék azért hamisak és álságosak egytől egyig, mert nem ismerik el és fel az egyetemes ember mindenkori esendőségét és nyomorúságát. Más szóval az eredendő bűn valóságát. Bűnös emberrel nem lehet tökéletes világot építeni. S ez nem egy dogma, hanem a történelmi tapasztalat. Nem véletlen, hogy a keresztyénség az új ég és az új föld reménységét eszkatologikus távlatba helyezi.

Ami most zajlik a Nyugaton messze nem egy új erkölcsi világ felépítése, hanem a liberális világrend hatalmának átmentési kísérlete a nyugati civilizáció utáni korszakra. A manipuláció abban van, hogy erre a kísérletre azokat is felhasználja, akik erkölcsi jóérzésből, de öntudatlanul saját civilizációjukat számolják fel.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tordai Kadosa
2020. június 22. 17:49
" Bűnös emberrel nem lehet tökéletes világot építeni. S ez nem egy dogma, hanem a történelmi tapasztalat." Ez nagyon fontos mondat és több ezer év igazolja. Persze a liberálisok ezzel is szembe mennek, de esélyük sincs.
Pintyoke
2020. június 22. 17:40
gondolom a teljes cikkben van. Azt nem olvastam
annamanna
2020. június 22. 14:12
Szerintem a lényegi ellentmondás ott van elrejtve, hogy nem a világ, a külvilág változtatható meg, hanem mindig az egyén, a szubjektum. Minden elégedetlen, türelmetlen, dühös és lázadó lélek a külvilágot szeretné megváltoztatni, manipulálni, hogy az megfeleljen az igényeinek, idomuljon a kívánságaihoz, engedelmeskedjen az óhajainak. És azt hiszi, hogy ez sikerülhet is. De nem gondol bele abba, hogy neki saját magának kellene megváltoznia. Erre már csak azért sem gondol, mert önmaga megváltoztatása teljesen reménytelen vállalkozásnak tűnik. Úgy hiszi, hogy az egész világot könnyebb a sarkaiból kiforgatnia, mintsem önmagán egy picit is alakítani. És nagy buzgalommal neki is áll a külvilág alakításának, méghozzá úgy, ahogyan azt a leghatékonyabbnak látja: - traumatizációval - megfélemlítéssel - rombolással. Az egyén meg van győződve róla, ha a külvilágot eléggé befosatja, akkor a külvilág majd haptákban állva rohan azt tenni, amit ő akar, hiszen a külvilág képes erre, a külvilágnak ez nem kerül különösebb erőfeszítésébe, mert a külvilág olyan teherbíró és végtelen, mint az Isten, mindenre képes, és ha ő maga eléggé üvölt, mint egy csecsemő, akkor a külvilág, mint egy aggódó anyuka, rohan és megeteti. Tehát az egyén üvölt, és várja a hatást. A probléma lényege nem az, hogy a külvilág egyáltalán nem változtatható meg, mert bizonyára megváltoztatható. A probléma lényege inkább az, hogy miért nem gondol arra az egyén, hogy SAJÁT MAGÁN változtasson, hogy NEKI MAGÁNAK van szüksége változásra, és hogy az egyedüli birtoka, amivel szabadon rendelkezik, az saját maga, és hogy önmagán mégiscsak könnyebb alakítani, mint a külvilágon. És miért nem gondol arra, hogy ha önmaga megváltoztatása a pokol befagyasztásánál is nehezebb feladatnak tűnik, akkor a külvilág is legalább ilyen nehezen változik, és teljesen értelmetlen kísérletezni vele, mert minden egyes kísérlete idő- és energiapocsékolás, falra hányt borsó marad. Miért nem próbálja ki ez az egyén azt, hogy saját magán változtatva egészen más színben lássa a valóságot, a külvilágot, és olyasmit vegyen észre belőle, amit korábban nem látott meg. Noha sokszoros tapasztalat az, hogy amikor az egyén végre hajlandó és képes megváltozni, akkor vele együtt változik a világ is, és az a probléma, ami addig rémesen idegesítő és megoldhatatlan volt, az sok esetben könnyen menedzselhetővé válik. - Tehát ha az egyén változik, akkor - ezzel megváltozik a szubjektív nézőpontja is, a problémához való hozzáállása is, - és mivel más oldalról közelíti meg a problémát, így voltaképpen az objektív valóság is változik, vele együtt. Ilyesmire az erőszakos, agresszív tüntetők nem gondolnak és nem is vetemednek, tovább hányják a falra a borsót. Aki viszont saját magát megváltoztathatatlannak látja, az valójában a külvilágot is változtathatatlannak látja, igazából semmi más változást nem várhat el tőle, mint a romlást, rombolást - és tényleg, pontosan erre is utaznak a "forradalmárok".
istvanpeter
2020. június 22. 14:08
Sajnálatos módon, a háttérhatalom ellen nincsen orvosság, mert túlságosan hatékony, szervezett és gazdag.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!