Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
Mint tudjuk, december 1-je a rendszerváltás óta Románia hivatalos nemzeti ünnepe.
„Mint tudjuk, december 1-je a rendszerváltás óta Románia hivatalos nemzeti ünnepe. A mai napig vita tárgya, hogy mi volt, mi lehetett a törvényhozó szándéka, amikor így döntött. Amihez nem fér kétség: az 1918 december 1-jei eseményt – Erdély Romániához csatolásának kimondása – legfennebb a románok ünnepelhetik, mi, magyarok nem.
Ha ragaszkodni szeretnénk az igazsághoz, a történelmi hűséghez, akkor ki kell mondanunk: Erdély elcsatolásáról nem 1918. december 1-jén, hanem 1920. június 4-én döntöttek. Következésképpen a gyulafehérvári román nagygyűlés – legalábbis a nemzetközi jog szemszögéből tekintve – semmivel sem volt több, mint az ellenkező előjelű óhajt megfogalmazó, azaz Magyarország területi épségének megőrzése mellett hitet tevő december 22-ei kolozsvári magyar nagygyűlés.
Amikor az 1989-es rendszerváltás után a román törvényhozásban úgy döntöttek, hogy az 1918 december 1-jei történelmi eseményt nemzeti ünnepként jelölik meg, bizony nem jártak el a kellő körültekintéssel. Egyértelmű, hogy december 1-je nem Románia, csak a románok ünnepe. Ami azt jelenti, hogy a másfél milliónyi román állampolgárságú magyarra úgy tekintettek, mint akik eleve nem számítanak. Legfennebb annyiban, hogy meg lehet nekik mutatni…”