Orbán Viktor váratlant húzott: csütörtökön új helyszínen folytatódik a békemisszió
Egyre több ország szeretné, ha véget érne a háború.
Vállalni kell a vitát, ki kell állni a kereszténydemokrácia alapelvei mellett.
„Az egyik legfontosabb üzenete Orbán Viktor tusnádfürdői beszédének is az volt, hogy döntő ütközet előtt állunk, a kereszténydemokrata elit a jövő évi európai parlamenti választáson leválthatja a liberális elitet, de ehhez vállalni kell a vitát, ki kell állni a kereszténydemokrácia alapelvei mellett.
Ezzel szorosan összefügg a miniszterelnök gondolatmenete arról, hogy a 2018-as kétharmados győzelem nem más, mint felhatalmazás egy új korszak kiépítésére. Ne véletlenül hangsúlyozta, hogy napjaink legizgalmasabb vitája éppen a kulturális politika területén robbant ki. A kormányfő szerint valóban egy új szellemi és kulturális megközelítésre van szükség a harmadik kétharmad után, és – mint mondta – »nagy változások előtt is állunk«.
Ez utóbbi gondolatsor ugyan a hazai kulturális életre utalt, de Orbán Viktor szombati helyzetelemzésének egésze ismét túlmutatott a magyar politikán, sőt a Kárpát-medencén is. Egy tízmilliós állam, illetve 15 milliós nemzet miniszterelnökétől talán szokatlannak és túlzónak is tűnhet a megállapítás, de az elmúlt hónapokban tapasztalhattuk, hogy meghatározó európai politikusok, sőt nagyhatalmak vezetői is odafigyelnek a véleményére, vagyis globális szereplővé lépett elő.
Az idei előadásában a világpolitika legfontosabb folyamatait is értékelte, és konkrét javaslatokat tett az Európa előtt álló teendőkre, Oroszország, az Egyesült Államok, Kína és a Közel-Kelet vonatkozásában.
Valóban életbe vágó – főként a kisebb nemzeteknek –, hogy értsük, mi és miért zajlik körülöttünk. A kormányfő beszédére reflektáló ellenzéknek láthatóan fogalma sincs arról, mi zajlik a nagyvilágban, de az még szomorúbb, hogy saját hazánkat, társadalmunkat sem ismerik. Persze ez sem meglepő annak tükrében, hogy egyes ellenzéki politikusok azzal sincsenek tisztában, mi történik a pártjukban.”