Miért rágódunk még mindig Trianonon?

2018. június 12. 11:00

Ha valaki elkezd beszélni arról, hogy Trianonnal kapcsolatban milyen felelőssége volt a magyar elitnek, akkor pillanatok alatt érkeznek az agresszív hangok, hogy ez mekkora arcon köpése a szenvedéseinknek.

2018. június 12. 11:00
Sáfár-Williams Zsófia
Dívány

„A vezetők nyilvános beszédei és a kommunikáció különféle csatornái is megerősítik a kollektív áldozati szerep érzését, és persze a politikusok is gyakran használják azt a hatalom forrásaként; a múlt és a jelen áldozati szerep emlékeztetői hatékony eszközei a toborzásnak és mozgósításnak. Kovács Mónika Kollektív emlékezet és holokausztmúlt című könyvében nagyszerűen szemlélteti, hogy hazánkban mely kormányoknak volt érdeke, hogy lazítson a kollektív áldozati élményen és az ellenségeskedésen, és melyeknek az, hogy konzerválja vagy akár megerősítse azt. Formális társadalmi és kulturális szinten az emléknapok, vallásos és nemzeti ünnepek, és az ezeket kísérő ünnepségek is arra szolgálnak, hogy emlékeztessük a társadalom tagjait az áldozattá válásra, de a különféle kulturális termékek, könyvek, filmek, színházi előadások és művészeti kiállítások is közvetíthetik az áldozati szerep érzését.

Van kiút?

Elméletben van, de a gyakorlatban nem biztos, hogy jól működne. A szakember szerint ez azért is nehéz kérdés, mert nem a legjobb ötlet belenyúlni abba a nemzettudatba, amiben évszázadok óta evickélünk.

Ha például valaki elkezd nyíltan beszélni arról, hogy Trianonnal kapcsolatban milyen felelőssége volt a magyar elitnek, akkor pillanatok alatt érkeznek az indulatos, agresszív hangok, hogy ez mekkora arcon köpése a szenvedéseinknek. Amint elkezdek azon dolgozni, hogy elfogadóbb legyek más csoportokkal szemben, elveszítem azt a koherenciát, amit a jelenleg fennálló ostromállapot okoz, ez pedig jelenleg nem érdeke a hatalomnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2018. június 13. 23:10
Trianon alapvető problémája, hogy a mai napig nem történt meg a teljes revízió :)
Mr.Falafel
2018. június 13. 23:02
http://menekulttabor.blog.hu/2018/06/10/relativ_emlekezetkultura Az általuk leírt kutatás nem létezik. Objektív akadálya van, hogy megszülessen. Semmi egyéb oka nem volt e cikk megszületésének, mint az, hogy rúgjon egyet a magyarokba.
gonterl
2018. június 13. 21:46
Addig kell valamit vakarni, amíg viszket, Amíg a magyar népből valakinek viszket, addig ez a valaki jogosan vakarja. Nekem már nem viszket, de megértem azokat, akiknek még viszket. http://ktkj.blog.hu/2011/10/16/kisebbsegi_let_3
Béna Géza
2018. június 13. 12:39
No "PARASZTOK" tetszik ahogyan keresitek a vétkeseket sajnos az élet minden napja egy harc és nem mindegy hogy ki a győztes.Tudjátok a győzelemért az ördöggel is szövetkezni kell Az igazság szabadság demokrácia egy nagy kalap sza...t sem ér.Annak idején a libsi lenin fiuk elhintették a fronton a katonák között hogy kitört a világbéke hagyjon mindenki csapot papot fegyvereket eldobni irány haza a juliskához meg a mariskához de mire haza értek rádöbbentek hogy nincsen sem hazájuk sem országuk a juliskát meg a mariskát idegenek farkalják akik meg tiltakozni mertek akasztófa virágok lettek. Ki osztja az igazságot? Mindig a győztesek !!! Hányszor győztek a magyarok az emúlt kétszáz évben egyszer ÁPRILIS 8-ikán ez lehet nemzeti ÜNNEP!!! a többi gyász ünnep No erről van nagybaszó
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!