Hogyan fogják megmagyarázni, hogy az a jog, ami a palesztin kontextusban szent és sérthetetlen, a szíriai drúzokat nem illeti meg?
Érdekes lesz majd követni az úgynevezett nemzetközi közvélemény reakcióját.
Nem, Izraelben egyáltalán nem néztük rossz szemmel Magyarországot emiatt, éppen ellenkezőleg. Hiszen nekünk is megvannak a saját tapasztalataink a menekülteket illetően. Interjú.
„– A Medián legfrissebb, áprilisi felmérése szerint az antiszemitizmus és idegenellenesség ismét növekszik a magyar társadalomban: a megkérdezettek 23 százaléka erősen, 12 százaléka mérsékelten antiszemita. Aggasztják ezek a számok?
– Úgy vélem, hogy nagyon viharos időket élünk, ami a közhangulaton is meglátszik. Ebből egyedül Magyarországot kiemelni elhibázott lenne. Manapság minden országban láthatjuk a félelem és a gazdasági instabilitás eredményeit. Magyarország tehát korántsem egyedülálló vagy olyan különböző ebben a tekintetben. A számok megítélésem szerint egy gazdasági, illetve pszichológiai állapot eredményei, és ha más országokkal összevetjük, Magyarországon nem is olyan rossz a helyzet. Persze izraeli nagykövetként a harc a növekvő antiszemitizmus ellen a munkám és a feladatom része, amiben számítok a magyar kormány, az oktatás, a véleményformálók segítségére. Ugyanakkor Magyarországon virágzó zsidó közösség él, amelynek tagjai összességében biztonságban érzik magukat. Én magam is biztonságban érzem magam. Maga a tény, hogy néhány ember előítéletes és gyűlöli az idegeneket, a kisebbségeket, a muszlimokat, a zsidókat, csak ébresztőt fúj mindannyiunknak, hogy még keményebben kell dolgozzunk.
– Az idegenek megítélésének aligha tett jót a migrációs válság. Hogyan látták ezt Izraelből?
– Általánosságban minden országnak megvan a joga ahhoz, hogy megőrizze identitását és karakterét. Ugyanakkor természetesen emberek vagyunk, akik felelősséggel tartozunk embertársaink iránt is, így nem hagyhatjuk figyelmen kívül a menekültek szenvedéseit. A nemzetközi közösségnek kötelessége lenne segíteni a bajbajutottakon. De azt jelenti ez, hogy egyes országoknak több százezer migránst kellene beengedni? Egyáltalán nem!
– Akkor Izraelben nem ítélték el a magyar kerítést…
– Nem, Izraelben egyáltalán nem néztük rossz szemmel Magyarországot emiatt, éppen ellenkezőleg. Hiszen nekünk is megvannak a saját tapasztalataink a menekülteket illetően. Mi is építettünk kerítést déli határunkon, hogy megvédjük magunkat az illegális bevándorlóktól, mert ezt diktálta nemzetünk biztonsága. Hogyan is ítélhetnénk el Magyarországot, ha lényegében mi is ugyanazt csináltuk? Nem, Magyarország nagyon is népszerű Izraelben. Egyrészt mint turisztikai, másrészt mint befektetési célpont, nem is beszélve a magyar származású polgárok népes közösségéről.”