Tudta? A baloldal épp most hagyta ki az évtized ziccerét!

2016. augusztus 13. 16:20

Ha esélyük van hatástalanítani egy Fidesz által lefektetett politikai aknát, hát meg kell tenniük. Ilyen egyszerű. Ez a dolguk.

2016. augusztus 13. 16:20
Stumpf András
Mandiner

Tudta? Ma kezdődik a migránskvótás népszavazási kampány.

Mert bizony, hivatalosan ma kezdődik. A hiba nem az ön készülékében van, ha nem vett észre semmilyen változást tegnaphoz képest: hosszú hetek óta dübörög már plakátokon, rádió- és tévéhirdetések formájában, szóval sok újra nem kell számítani ezen a kellemes szombaton, meg ezután sem.

A hivatalos kampánykezdet egyvalamire mégiscsak jó. Apropónak arra, hogy átgondoljuk kicsit az elmúlt fél év történéseit és belássuk: a magyar baloldal már megint képtelen volt önérdekének megfelelő választ adni erre a nem túl bonyolult feladványra. Egyszerű és jó válasz helyett inkább ássa tovább saját, már most is elég mély sírját. Nem mintha nagyon megkönnyeznénk a dolgot, madártávlatból mégis megállapíthatjuk: az MSZP és az LMP az évtized politikai ziccerét hagyta ki az elmúlt hetekben.

*

A kezdet persze még nem volt kedvező egyik párt számára sem. A migránsügy tavalyi robbanásakor Kunhalmi Ágnes ugye álproblémáról beszélt, az LMP is migránssimis álláspontra helyezkedett − igaz, olyan oldalszárnyakkal, amilyen Schiffer András migránsnyomkövetős ötlete volt, de mégis.

A népszavazás év eleji bejelentése óta viszont történt egy s más: mindkét pártban tisztújítás volt. Új elnöke lett a szociknak is, az LMP-nek meg új társelnöke. Ez lehetett volna a pillanat, amikor újratervezik magukban a migriügyet és meghozzák az egyetlen racionális döntést.

Volt is mire alapozni egyébként. Mindkét pártban. Schiffer már korábban visszavett a simitempóból, Tusványoson Szél Bernadett még azt képviselte, hogy vagy nem mennek szavazni az LMP-sek, akik meg igen, azok nemet fognak mondani a kötelező kvótára. Aztán egy rosszul megírt MTI-tudósításra felkapta a fejét TGM, hirtelen felindulásból fatvát hirdetett az LMP ellen, amiért az beleállt a Fidesz népszavazási kampányába, erre az ökobalos formáció össze-vissza csinálta magát és felsorakozott a legbutább balos ötlet, a népszavazás bojkottja mögé.

S hogy miért elképesztően buta ötlet ez balos ellenzéki szempontból? Nos, elég csak ránézni a közvélemény-kutatásokra és látjuk, hogy még a szoci tábor is inkább elmenne és ha elmenne, nemmel szavazna a kötelező betelepítési kvótára. Az LMP sem véletlenül képviselte a „nincs álláspontunk”-álláspontot viszonylag sokáig: az ő aprócska táboruk is megosztott a kérdésben. Cseppet sem esélytelen tehát, hogy október másodikán így is, úgy is érvényes népszavazás lesz Magyarországon, ahol brutális győzelmet aratnak a Brüsszelnek küldött „nem”-ek. Az új LMP-s társelnök, Hadházy Ákos megválasztása jelképes pillanat lehetett volna ahhoz, hogy a szocikkal együtt kifogják a szelet a Fidesz vitorlájából. Elég lett volna hozzá, ha leülnek kávézni, akár suttyomban, és egyetlen kérdésben megállapodásra jutnak.

Alkalma most éppen az MSZP-nek is lett volna erre. Arra ugyanis, hogy kihátráljon saját bojkottfelhívásából. Ott is új elnök van Molnár Gyula személyében, ugye, a választmány vezetése meg Hiller Istváné lett. Azé a Hilleré, aki a szocik közül egyetlenként volt képes értelmes mondatokat kipréselni magán határkerítés-ügyben: nem szereti ugyan, de mondjon valaki jobb megoldást. Bőven lett volna hát mire alapozni az új emberrel megjelenő új politikát.

*

De mi is lehetett volna tehát az a bizonyos értelmes húzás, az új politika az MSZP és az LMP részéről? A bojkott kikukázása, természetesen. Még véletlenül sem úgy azonban, ahogy azt például Mellár Tamás vetette fel: hogy ugyanis az igenek mellett kell kampányolniuk.

Egyrészt: a magyarok többsége nem ért egyet az „igen” válasszal. Azt belemagyarázni aztán, hogy: de ez nem is igent jelent, hiszen a népszavazás Brüsszelt úgysem kötelezi semmire, tehát ez csak egy belpolitikai népszavazás; azaz menjen el, aki nem szereti a kormányt és húzzon be egy kormányellenes igent, akkor is, ha azzal egyébként egyáltalán nem ért egyet... Bonyolult és kivitelezhetetlen.

Ha a balos ellenzék elfogadja, márpedig elfogadja, hogy a népszavazás kiírása alapvetően a Fidesz belpolitikai térfogatnövelője, akkor a feladat nyilván nem lehet más ellenzéki szempontból, minthogy ezt a térfogatnövekedést megakadályozzák. 

S azt hogy lehetett volna?

Ha nem tudod legyőzni, állj az élére! − szól a régi és bölcs mondás.

Hát úgy.

Úgy, ha az új vezetőkkel bíró két balos ellenzéki párt szépen beállt volna a nemek mögé. Sőt, élére állt volna a brüsszeli terv ellenzésének. A Jobbik már úgyis ellenzi, elmegy és nemmel szavaz, s ha az MSZP és az LMP is előállt volna azzal, hogy új vezetésük belátta az elődök hibáját, s hogy ez bizony nem pártpolitikai, hanem nemzeti és szuverenitási kérdés, abszolút támogatják tehát ők is a részvételt és a határozott nemeket − akkor a népszavazás belpolitikai jelentősége nagyjából nullára is csökkent volna. Ha érvényes és győznek a nemek, az bizony nem jobbos siker lett volna innentől. Maradt volna egy Gyurcsány, persze, aki bojkottálgatott volna, meg (ihhihhihh) Fodor Gábor, aki igennel szavaz. Na és?

A bojkottista, rasszistázó-xenofóbozó TGM persze egészen biztosan kiátkozta volna őket, ki tudja már, hanyadszorra. Amitől viszont valamiért még mindig nagyon félnek a baloldalon. Annyira, hogy még saját választóikat is inkább hagyják figyelmen kívül, mint az élemedett korú (vigyázat, édzsizmus!) ballib bölcseket. Pedig még itt sem lett volna olyan nagy a veszély: migránsügyben kivételesen még ők sem egységesek. Bizony, létezik olyan élemedett korú ballib bölcs, aki ellenzi muszlim tömegek Európába invitálását és szétosztogatását. Konrád Györgynek hívják. Ha már a baloldalnak mindig annyira nagyon kell a kóserpecsét a portékájára, hát tőle még azt is megkaphatta volna akár. Meg ha nem, hát nem.

*

A politika nem értelmiségi műfaj.

Értelmiségiként, íróként, gondolkodó emberként megengedhetjük magunknak, hogy a józan paraszti ész legyen az eszközünk, s a témáról magáról beszéljünk-gondolkodjunk. Sőt, ekkor járunk el helyesen. TGM is helyesen és tisztességesen jár el: teljesen legitim mindenféle morális ellenvetésekkel élnie a népszavazás kapcsán. Nekem megmásmilyenekkel (felesleges, nem vezet célra), ha éppen úri kedvem úgy tartja. Azért mégpedig, mert nem vagyok politikus.

A baloldali pártok tisztségviselői és vezetői viszont elvileg azok. Elvileg. Mégsem értik a politika logikáját.

Az ő feladatuk egyrészt övéik képviselete, másrészt az ellenfél legyőzése. Ha esélyük van hatástalanítani egy Fidesz által lefektetett politikai aknát, hát meg kell tenniük. Ilyen egyszerű. Ez a dolguk. Vannak persze határok itt is, saját alapelveikkel, értékeikkel ütköző ügyet nem képviselhetnek. Nem kell, nem szabad és nem is hasznos teljesen morállúgozni a politikát. Ebben az esetben azonban még csak erre sem lett volna szükség.

Mert hogy is szól az októberi kérdés?

„Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”

Így.

A plakátkampányt lehetne kritizálniuk továbbra is bőven, saját, ötletes kampányt is indíthatnának, amihez persze kellene némi kreativitás is, ami épp nincs náluk raktáron, de a fenti kérdésre adott „nem” mögé aztán nyugodtan odaállhatnának. Ebben a kérdésben aztán pont nincs semmi „idegengyűlölő”, „kirekesztő”, „rasszista”, stb. Még EU-ellenes sincs. A Fideszesek és az MSZP-sek túlnyomó része is EU-párti, ha meg jobbos-balos össznépi „nem”-re buzdítás lenne a fenti kérdésre, az egész bugyuta és politikailag amúgy hatástalan „Európa vagy nem Európa”-kérdéskör is értelmetlenné válna a népszavazás kapcsán.

Úgy az egyetlen konkrét kérdésről szólna. A fentiről. Brüsszelnek amúgy is teljesen mindegy, mi az eredmény; de bármi lenne is, belpolitikailag az is értelmezhetetlenné válna ezzel az egyszerű húzással.

No, ezt a lehetőséget szalasztotta épp el a nem jobbos parlamenti ellenzék, az LMP és az MSZP az elmúlt hetekben.

S mindezt miért?

A jelek szerint azért, hogy TGM szeresse őket. 

Bónusz: még ez sem jött össze nekik.

Őszintén gratulálunk mindehhez a népszavazási kampány hivatalos kezdetének napján.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 322 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szervető
2016. augusztus 15. 01:28
Megszavazni az EU Parlamentben, hogy büntessék meg a kvótaellenes orszagokat, miközben itthon mégis a kvótaellenesseg elere állni... "Hülye vagyok, belátom, te meg vagy a barátom".. Ez lett volna aztan a gigaziccer...hogy meg azt a par szavazot is elveszítsék, aki miatt ottan Brüsszelben azt képzelik, többsegben vannak.
gonterl
2016. augusztus 14. 22:01
Bármilyen politikai kérdés megoldásakor azt kell mérlegre tenni, hogy az adott párt milyennek ítéli meg a saját feladatát. Van, amelyik úgy ítéli meg, hogy neki a tömegek igényének az élére kell állnia, a másik úgy ítéli meg, hogy neki olyan tömeg igény élére kell állnia, amelyiket ő terelget az általa szükségesnek tartott irányba. Röviden: mindegy, hogy egy igény jó, vagy rossz, az élére kell állni, csak olyan igény mellé állok, amit én jónak tartok. Ha saját tapasztalatunk nincs, akkor hivatkozzunk az EU tapasztalataira. Az EU-ba érkező migránsok zöme Görög- és Olasz országon keresztül érkezett, mindenki más moshatja a kezeit, ezek az országok jól megszívták mert rájuk zúdul a migráns kérdés minden következménye. Mivel újabban, minden az októberi népszavazás körül forog, elmondom az én hozzá állásomat is. Úgy vélem, hogy a többség jelenleg nem párti, de én nem megyek el szavazni, mert sem a kormánypártok, sem az ellenzékiek nem mutatták meg azokat az eredeti sorokat, amelyek egyértelművé teszik a kvóták kötelező voltát és a befogadandók mennyiségét. Ha pedig ezeket a tudnivalókat nem tudom, addig, sem az igen, sem a nem választása lehetetlen.
stabilitás
2016. augusztus 14. 18:35
A magyar ellenzékről semmi jót nem lehet elmondani ! Politikai érzékük NULLA Nem képviselik kis számu táboruk érdekeit Az ember kénytelen arra gondolni, hogy mások diktálnak nekik, s jó pénzért idegen érdekeket képviselnek. Remélem a magyar nép túlnyomó része átlát már rajtuk, s shoa többé nem enged ilyeneket a hatalom közelébe!
catalina9
2016. augusztus 14. 16:14
dakotasámán [Hozzászóló kiszűrése] 2016. augusztus 14. 11:29 mint, ahogy orbánt sem szabad semmiféleképpen sem legitimálni. pláne egy népszavazással nem, amely intézményt épp előtte járatta le." Bukni fog dakotasámán az elvtársaival együtt. Szaladgálhatnak Soros elvtárshoz..brühühű vesztettünk..már megint..és mindörökké. Ámen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!