South Park Magyarországon – anarchista, liberális vagy konzervatív

2014. október 14. 12:23

Az egyik fontos kérdés az, hogy a South Park liberális vagy konzervatív értékeket közvetít-e, esetleg simán csak anarchista?

2014. október 14. 12:23
Szarka Károly
Librarius

„Az egyik fontos kérdés az, hogy a South Park liberális vagy konzervatív értékeket közvetít-e, esetleg simán csak anarchista, ahogy azt Para-Kovács Imre állította róla egy cikkében (mert nemcsak amerikai, hanem komoly magyarországi recepciója is van a sorozatnak). A anarchizmus és a liberális értékek mellett több, a konzervatívok mellett valamivel kevesebb érv hangzik el. Felmerül az is, amit a sorozatról többen állítottak már, hogy az alkotók szemszögéből nézve a demokrácia rossz. Ugyanakkor elhangzik, hogy Cartman, aki a demokrácia legnagyobb ellensége, és aki többször meggazdagodik vagy hatalomra tesz szert (na meg rendre el is bukik), mégiscsak egy ellenszenves figura.

Vele ellentétben Stan és Kyle az alkotók szócsövei (bár nem hangzik el, de Trey Parker és Matt Stone származása, családi háttere is megegyezik a két figuráéval), és ők igenis liberális értékeket fogalmaznak meg, bár rajtuk kívül több beszélő is akad, mellék- és epizódszereplők is levonnak néha olyan tanulságokat, amiket aztán ugyanabban a részben vagy egy későbbi epizódban valaki rendre megcáfol. Parkerék erősen kritizálják ugyan a demokráciát, ugyanakkor nem is tudnak mást elképzelni helyette. A Gennyes Tus és Redvás Szendvics (Douche and Turd) című epizód is arról szól, hogy ha van szavazati jogod, élj vele, még akkor is, ha a mindenkori gennyes tusnak a mindenkori redvás szendvics az egyetlen alternatívája. Magyarul válaszd a (szerinted) kisebbik rosszat – tulajdonképpen valami ilyesmi volna a demokrácia.

A South Park generációs kérdéseket is feszeget: a gyerekek sokszor öntudatosabbak a felnőtteknél, sőt igazából csak nekik vannak morális dilemmáik, míg a szülők felelőtlenek, hóbortosak, könnyen befolyásolhatók. A sorozatban mintha a gyerekek lennének a felnőttek és fordítva, ami azt az üzenetet hordozza, hogy az előző generáció(k) valamit nagyon nem csinált(ak) jól. Ők formálták olyanná a világot, amilyennek most látjuk. Márpedig ezzel a világgal komoly bajok vannak, ami egy újabb üzenet, méghozzá egyértelműen negatív, pesszimista, nihilista. Tulajdonképpen csak rombol, bár ahogy Para-Kovács fogalmazott, ez a rombolás pozitív. Mondhatni építő kritika.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gokiburi
2014. október 14. 19:31
Ez a 06/14 a liberál-fasizmus tökéletes bemutatása. Pont mint a Budapest Pride. Pfejjj
Akitlosz
2014. október 14. 17:30
Nem teljesen mindegy? Az csak egy rajzfilm szórakoztatási célból. "bár nem hangzik el, de Trey Parker és Matt Stone származása, családi háttere is megegyezik a két figuráéval" Sz'al zsidó, mint Amerikában a filmipar jelentős része. Micsoda meglepetés! Vajon konzervatív lehet akkor vagy anarchista a filmsorozatot nézve? Azért meglepő, hogy ez egyeseknél vitatéma lehet. "Parkerék erősen kritizálják ugyan a demokráciát, ugyanakkor nem is tudnak mást elképzelni helyette." Akkor mégis túl szegényes a fantáziájuk? Eleve ott kezdődik, hogy a mai amerikai politikai rendszer nem demokrácia, hanem oligarchia. Demokráciában a többség dönt nem pedig csupán egy pár száz fős testület. De még oligarchiának is gagyi az amerikai rendszer. Előfordult, hogy nem is az lett az elnök, aki a legtöbb szavazatot kapta. Ezt nehéz lenne "demokratikusnak" tartani. "A Gennyes Tus és Redvás Szendvics (Douche and Turd) című epizód is arról szól, hogy ha van szavazati jogod, élj vele, még akkor is, ha a mindenkori gennyes tusnak a mindenkori redvás szendvics az egyetlen alternatívája." Szavazati jog van, csak döntési jog nincsen. Ha egy rabszolga teljesen szabadon és demokratikusan megválaszthatja, hogy melyik rabszolgahajcsár korbácsolja meg, attól még ugyanúgy rabszolga marad, ugyanúgy korbácsolni fogják, s ugyanúgy nem lesz ura a sorsának. Csak mert a szavazók eldönthetik, hogy kik döntsenek helyettük, róluk attól még nem lesz semmi valós beleszólásuk az országuk dolgába. Le lehet váltogatni a kormányokat de ettől a rendszer semmit nem változik, a nép továbbra sem szólhat bele a saját országa ügyeibe. Demokrácia az és csakis az, amikor a legfelsőbb döntéshozó fórum a népszavazás., amelynek mindenki más, államfő, kormány, parlament, alkotmánybíróság stb. alá van rendelve. Na de ha már South Park, akkor Butters, ő a jó a sorozatban, ezért aztán sokszor pórul jár, pontosan, mint az életben, és az emósok, darkosok vagy kik, akik már a világnézetük és a viselkedésük okán is mindig viccesek. A négy főszereplő gyerek nem akkora szám. főleg az érthetetlenül makogós Kenny nem az.
Fox
2014. október 14. 17:29
Majd elfelejtettem, pozitív diszkrimináció karakán ellenzése (ennek is beszédes a címe): http://southpark.reszek.com/south-park/4-evad-south-park-ingyen-cartman-kenny-southpark-epizod-resz/southpark/south-park-4-evad-1-resz-cartman-sulyos-bune/ Ez is kötelező darab.
lavor
2014. október 14. 17:03
6. évad, 14. rész - A tolerancia haláltábora, avagy mit csinál egy egér a seggben. (beszédes cím, nemde?) Ezt a részt kötelezővé tenném minden iskolában. Hogy miért? Tessék megnézni, és rájössz. http://southpark.reszek.com/south-park/6-evad-south-park-ingyen-cartman-kenny-southpark-epizod-resz/southpark/south-park-6-evad-14-resz-a-tolerancia-halaltabora-avagy-mit-csinal-egy-eger-a-seggben/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!