A Fidesz mint jobboldali modernizációs kísérlet

2014. július 29. 10:53

Ennek a kísérletnek a kiindulópontja az, hogy a magyar társadalom (mint a világ legtöbb fejletlen országában a társadalom amúgy) klientúrahálózatokba szerveződő, a közügyek megértéséhez nem elég képzett emberekből áll.

2014. július 29. 10:53
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
pogiblog

Magyarországon körülbelül 1985 és 2009 között a hazai álbaloldal által hirdetett neoliberális, piaci logika érvényesült. (A piaci fundamentalista talibánok ezen a ponton kiáltanak fel: sosem volt itt igazi verseny! Több verseny kell! Ők esetleg válaszolják meg: hogyan kívánnak 3,7 millió nyomorban élőt piaci alapon versenyképessé tenni?) Ez a modernizációs stratégia a már említett dependens versenyállam modelljéhez vezetett, amely az egész régióban a nem GDP-ben mért felzárkózás kudarcához vezetett. A mobilitást garantáló állami alrendszerek kivéreztetése és leépítése Magyarországon 2009-re 3,7 millió létminimum alatt élőt, különbségeket növelő oktatási és szociális rendszert, a mobilitási csatornák elzáródását és elharapózott korrupciót hagyott maga után. A piaci retorika az erőforrások demokratikus szétterítését ígérte, ehelyett koncentrációját hozta.

A valódi baloldali modell, az erőforrások állami alrendszereken keresztüli szétterítése, a rajnai vagy északi értelemben vett jóléti állami modell mind a mai napig nem született meg Magyarországon. Ennek elsődleges oka az idősebb értelmiségi generációk államszocializmusban tanult idegenkedése az állami megoldásoktól, illetve a liberális és a baloldali eszmerendszer kitartó összekeverése (#ballib) annak érdekében, hogy egy fejletlen országban a felmérések által igazoltan népszerűtlen neoliberális politika kormányzati szerephez juthasson.

Erre válasz a Fidesz jobboldali modernizációs kísérlete. Ahogy azt Orbán Viktor miniszterelnök »félázsiai társadalom«-ra tett utalása jelzi, ennek a kísérletnek a kiindulópontja az, hogy a magyar társadalom (mint a világ legtöbb fejletlen országában a társadalom amúgy) klientúrahálózatokba szerveződő, a közügyek megértéséhez nem elég képzett emberekből áll. A jobboldali modernizációs kísérlet ehhez a társadalmi valósághoz igazodik. Határozott előnye a társadalom többsége számára, hogy extrém központosításából adódóan az azt megelőző álbaloldali vízió szétesettségéhez képest (lásd neoliberalizmus = a gazdagok anarchizmusa) határozott képességet mutat a problémák kezelésére. Lásd rezsicsökkentés, magánnyugdíjpénztárak, devizahitelek, túlzott deficit eljárás, multik megadóztatása, stb. stb. Ezen lépések fenntarthatósága sok esetben vitatható, de a kormányzat erőteljessége (leadership) határozott kontrasztban van a megelőző korszak tehetetlenségéhez képest, melyet leginkább Gyurcsány Ferenc több tucat soha meg nem valósuló terve és széteső kormányzása, illetve maga az öszödi beszéd fémjelzett. A jobboldali modernizációs vízió egyeduralkodó marad és egybefüggő korszakot alkot ebben az évtizedben határozottságának, illetve az erőforrások humánt tőkét és mobilitást lehetővé tevő szétterítésére épülő nyugatias jóléti állami baloldali alternatíva hiányának köszönhetően.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vigyor
2014. július 30. 12:17
És igen...ismét bebizonyosodott, hogy a publikáló elemzők között Pogátsa az egyik legkiemelkedőbb. Megint alaposan alátámasztott vitaanyagot adott.
Senye Péter
2014. július 30. 08:39
Az 'irányított piacgazdaság' a megoldás?
egyetmondok
2014. július 30. 00:33
Orbán Viktor az elmúlt húsz év államát igyekszik fenntartani. Semmi újat nem csinál,nem unortodoxia van ilyen értelemben, Pogátsa úr,hanem ortodox ellenrefomráció. A nagy állami elosztó rendszerek,maga az állam pont ugyanazok,mint mindig is voltak. Eü-től a nyugdíjon át a felsőoktatásig,az állami bürkoráciáig,és lehet sorolni,semmi,a világon semmi se változott. Itt semmiféle gazdasági kísérlet nincsen. Államhatalmi kísérlet,na az van,amit azzal magyaráznak,hogy de válság volt.
tabakur
2014. július 29. 22:17
Ez a szerző valami egyetemi tanár ha jól tudom. Jobboldali modernizációról beszél akkor miért estünk vagy húsz helyet a versenyképességi listán? Az eu.-s tagállamok között sehol ilyen alacsony a beruházási ráta. A Észtek kivételével mi költjük legkevesebbet a nyugellátásra. Ha leszámítjuk a az előző kormányok által idehozott fejlesztéseket,opel,audi,merci szinte semmi ütős beruházás nem történt. Maradt a rezsicsökkentés,bankadó,egyéb különadó mint vívmány. Már csak Romániát,Bulgáriát,Magyarországot tartják feltörekvő országnak A Szlovákokat,Lengyeleket?Cseheket a fejlett kategóriába sorolják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!