Széchenyi azt üzente

2012. november 03. 12:38

Nem azt számolgatta, hogy a felajánlott hatvanezer forintból hány kilométer utat lehetne megszabadítani a szekérmarasztaló sártól.

2012. november 03. 12:38
Ablonczy Bálint
Heti Válasz Online

„Többszörösen jelképes volt Széchenyi majd' két évszázaddal ezelőtti döntése: egy akkor is a világgazdaság periférián lévő, számtalan társadalmi gonddal-bajjal küszködő országban az egész életét a közlekedésügyre, a közállapotok jobbítására szánó arisztokrata első gesztusként a tudomány és a kultúra ügyét karolta fel.

Nem azt számolgatta, hogy a felajánlott hatvanezer forintból hány kilométer utat lehetne megszabadítani a szekérmarasztaló sártól, vagy hány gőzgépet lehetne vásárolni külföldről. Saját korában alighanem a gróf volt a leginkább tisztában azzal, milyen titáni munka kell a lehetőségei alatt teljesítő magyar gazdaság és az ország fellendítéséhez. Mégis fontosnak tartotta, hogy kellő szilárdságú tudásalapot ácsoljon később kibontakozó nagyszabású gazdaságfejlesztő elképzeléseihez.

Most mintha fordítva ülnénk a Széchenyi és kortársai által még jól megült lovon. Úgy gondoljuk, hogy előbb induljon be a gazdaság, aztán majd odafigyelünk a kultúra, a tudomány és az oktatás nevű cafrangokra. E szemlélet iskolapéldája a lassan évtizedek óta folyamatosan átszervezés alatt álló, most éppen az »önfenntartó felsőoktatás« lázálmával sokkolt egyetemi világ.

Vagy a kormányzat által legalább két évig, a terület korábbi felelősének politikai súlytalanságából következően is semmibe vett kulturális élet. Soha nem késő Széchenyi István példájának megszívlelése: ha nem is lehet hozzá foghatót alkotni, legalább illene megpróbálni - ennél kevesebbel egyetlen magyar kormányzat sem érheti be.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kálmi
2012. november 03. 22:53
Kétségtelen, hogy az oktatás az alapja jövőbeni jólétünknek, de ez csak színvonalas, jó képességű oktatógárdával érhető el. Elsődleges a teljesítményen alapuló szűrés, mert az analfabéták magas aránya, a középiskolát végzettek silány tudása, a mai pedagógusok alkalmasságának látlelete.Tisztelet a kevés kivételnek. ( Kevesebb, de jó pedagógust, és akkor talán kevéssel megtoldva lesz pénz béremelésre is)
Akitlosz
2012. november 03. 19:10
Csináljad! Ki tart vissza, hogy Széchenyi példáját kövesd? De persze nem követed, csak dumálsz róla, hogy szerinted másoknak kellene őt követniük, miközben te magad sem teszed.
next mindig élni fog
2012. november 03. 19:09
A stadionokat és a sportot véletlenül hagyta ki ez a ganajtúró? Nem tudom, de az is tény, hogy Széchenyi felfejlesztette a lovas sportot! A saját pénzéből! Manapság a Lázár fivérek is ezen vannak, de kinek a pénzéből? A foci stadionok ezzel a színvonallal kinél a pénzéből épülnek! Nálunk valahogy fordítva működik minden! Előbb adunk, aztán majd jó lesz. Nem fordítva kéne? Hm!
füst
2012. november 03. 18:42
Ha a tudomány / kultúra támogatásán a világszínvonal elérését értjük, akkor egyetértek a szerzővel. Ha a meglevő lerohadt, színvonaltalan oktató gárda és infrastruktúra istápolását, akkor meg nem. Erős teljesitmény alapú szűrés kell az oktatók között, és mellette mehet a támogatás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!