Oroszország támogatja Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát
Volodimir Zelenszkij viszont mindent elutasított.
Az Európa Tanács szerdán publikálta előzetes megállapításait a magyar médiaszabályozás jelenlegi formájáról. A még nem véglegesített állásfoglalás három fő kifogást fogalmaz meg. Ezek szerint a szabályozás nem garantálja a politikai befolyástól való függetlenséget, nem biztosítja megfelelően az újságírói források védelmét, illetve tartalomszabályozási rendszer szövegezése sem eléggé világos.
Az Európa Tanács előzetes megállapítása szerint a magyar médiaszabályozás jelenlegi keretei nem garantálják a politikai befolyásolástól való függetlenséget. Az ET szerint a médiatanács tartalomszabályozását nem eléggé világos fogalmakkal írják le, és ez félreértelmezésekre adhat okot, valamint nem biztosított eléggé az újságírói források védelme.
A strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő ET - amely fő feladatának a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása feletti őrködést tekinti - szerdán ismertette az MTI-vel azt az előzetes jelentést, amelyet szakértői a magyar médiaszabályozásról készítettek. Az előzetes jelentés nyilvánosságra hozatalát Strasbourg Thorbjorn Jagland, az ET főtitkára és Orbán Viktor miniszterelnök szerdai találkozója utánra időzítette.
Az elemzők felhívták a figyelmet: a magyar Alkotmánybíróság tavaly decemberben döntést hozott a médiacsomaggal kapcsolatban, és e döntés nyomán új törvénymódosító javaslatok várhatóak az alkotmánybírósági elvárások teljesítése érdekében. Az ET elemzése ezért előzetes jellegű, és csak akkor fogják véglegesíteni, amikor a módosítási javaslatok is a strasbourgi testület elé kerülnek.