Kettesben

2011. április 16. 15:47

Az új alkotmány nagyobb politikai legitimációs bázisáról beszélhetnénk, ha a Fidesz–KDNP a független képviselők több kezdeményezését beemelte volna az alaptörvénybe.

2011. április 16. 15:47

Akivel lehet, meg kell egyezni a másik oldalról is, Magyarország érdekében – ezt bizonyítja a pontosan kilencven évvel ezelőtt a kormányfői székbe ült Bethlen István példája. A 20. század talán legsikeresebb magyar miniszterelnöke a kommunistákkal nem akart megegyezni, de a szociáldemokratákkal akart és tudott is.

Az új alkotmány nagyobb politikai legitimációs bázisáról beszélhetnénk, ha a Fidesz–KDNP a független képviselők több kezdeményezését beemelte volna az alaptörvénybe. Hiszen Ivády Gábor számos indítvánnyal élt, Szili Katalin a Szociális Unió elnökeként pedig egy alkotmánytervezetet tett az Országgyűlés asztalára. Az persze világos, hogy a Fidesz–KDNP a saját alaptörvény-tervezetét támogatta, és nem a baloldali képviselőét, de érthetetlen, hogy a volt házelnök több mint húsz módosító indítványából egyetlenegyet sem fogadott be az illetékes bizottság kormánypárti többsége. Ami szerintem szűklátókörűségre vall. Szili Katalin javaslatai között voltak figyelemreméltóak, a szociális jogok vagy a környezetvédelem területéről, másrészt az alaptörvény vitájától távol maradó MSZP és LMP harsoghatja: lám-lám, Szili, Ivády, sőt a Jobbik is részt vett az alkotmányozásban, mégsem kerültek be érdemi javaslataik az alaptörvénybe. A korrekt, emberséges, patrióta baloldali (és radikális nemzeti) javaslatokat be kellett volna emelni! Bethlen István sem véletlenül állapodott meg a baloldal józanabb részével.

Az új alkotmány amúgy szerencsésen ledönt jó néhány tabut, akadnak viszont nehezen magyarázható mozzanatok. Egy példa: az alaptörvény megfoszthatja a következő, „csupán” egyszerű többségű kormányokat attól, hogy programjukat megvalósítsák, ugyanis az adótörvények vagy a családpolitika várhatóan a kétharmados törvények körébe tartoznak majd. Ezek szerint ha egy egyszerű kormánytöbbség például a családi kedvezmények mellé progresszív vagy zöldadózást is rendelni óhajtana, azt nem tehetné meg. Biztos, hogy előremutató ez?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. április 17. 12:18
Ejnye Csaba... még az lmp-ből kirúgott Ivády egy db. szavazata és az mszp egykorik köztársasági elnökjelöltje, Szili Katóka voksa is kell(ene) a legitimációhoz? Hogy lehessen mondani: lám, csak az "árulók" szavaztak a fidesz mellett? Közel egymillió visszaküldött kérdőív nem elég? (Úgy látszik, 8 millióból ennyi embert izgatott az alkotmányozás + Ivády és Szili).
Anti-liber
2011. április 17. 00:02
Szerintem történelmi hiba, hogy a családi szavazati jog kimaradt. http://nagyervinfilozofus.blogspot.com/2011/03/nyugdijasok-ciganyok-csaladi-szavazati.html
flo
2011. április 16. 18:07
Csabikám, eső után köpönyeg. Ez az alkotmány (alaptörvény) már végérvényesen egypárti alkotmány, hiába nyomja a gombot a KDNP nevű pszeudópárt.
balbako_
2011. április 16. 16:56
Na akkor tisztázzuk a fogalmakat, mert úgy tűnik ez Zsebőknek sem megy. Minden törvény, amit parlamenti szavazás dönt el a többségi akarat dönt el. Ha egy fős a többség, ha 12 koalíciós tagból áll akkor is, legföljebb a koalíció előtte megállapodik a szövegben, de a többinek nem osztanak lapot. Attól, hogy 122-en belepofáznak még semmivel nem lesz jobb, átgondoltabb, praktikusabb, sőt. Ez a demokrácia. Viszont nálunk mindenki elámul, hogy no lám lássanak csodát, a többség akarata érvényesül, oda a demokrácia! Milyen idióta gondolkodás mód ez?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!