Vircsaft

2011. március 19. 19:02

A jelen állás szerint a magyar gazdasági növekedés addig tarthat, amíg azt a német konjunktúra húzza.

2011. március 19. 19:02

Magyarország különleges – gazdasági – helyzetben lévő európai uniós tagállam. A magyar gazdaság teljesítményének jelentős részét ugyanis a kivitel adja, annak pedig majd egyharmadát a Németországba áramló export teszi ki. A »fennmaradó« hetvenszázalékos hányaddal sincs amúgy gond: tudniillik a döntő részt is a fejlett és fizetőképes piacok – mint például Franciaország, Olaszország és Ausztria – »veszik« fel. Túlzás nélkül állítható: ha Németország lendületben van, akkor a magyar gazdaság is. Így volt ez tavaly is, mikor a magyar gazdaság húzóereje az export volt, és a növekedés segédmotorjává sem tudott válni – sajnos – a fogyasztás. Valószínűleg hasonló recepttel számolhatunk 2011-ben is: hiába indulnak be az állami gazdaságfejlesztő programok, azok hatásai csak később lesznek érezhetők.

Eközben viszont az Audi, a Mercedes és az Opel jelentős beruházásokat valósít meg Magyarországon, s ezeknek köszönhetően több ezer új munkahely létesül, a fejlesztések nyomán pedig hazánk gazdasági produkciója is méretesebbé válik. Éppen ezért helyes döntés, hogy a második Orbán-kormány állami dotációban részesíti a járműgyártó cégeket – ha ezt egy balliberális kabinet tenné, akkor is feltétlenül lelkendeznénk. Amennyiben ugyanis a magyar költségvetés nem támogatná az említett vállalatokat, azok továbbállnának, a beruházások pedig más országokat gyarapítanának. Emlékeztetőül: anno kormányzati tétovaság miatt nem jött hozzánk a BMW, pedig Tatabányát szemelték ki első körben a müncheni társaság vezetői. Ami pedig a multinacionális cégek támogatására vonatkozik: ez az első kormány, amely hazai beszállítók alkalmazását is megköveteli, amikor aláírja a szerződést az érintett cégekkel. E téren persze maradt némi hiányérzetünk: a kormányzati kommunikáció például jobban elmagyarázhatná és transzparensebbé tehetné, mennyi pénzt ad a külföldi befektetőknek, és mire folynak el a büdzsé forrásai.

Van az éremnek azonban másik oldala is. Miközben ugyanis támogatást kap az Audi, a Mercedes és az Opel, válságadó sújtja az energia-, a távközlési és a kereskedelmi ágazat szereplőit vagy éppen a bankokat. Utóbbiak képviselői – a közterhek növekedése miatt – elég nagy zajt csaptak Brüsszelben. Ezen nincs is mit csodálkozni: bárki így tett volna, hiszen a kapitalizmus a profitról szól. Kár ezért megsértődni. Megfelelő időpontban utazott tehát Schmitt Pál köztársasági elnök a héten Berlinbe, hogy ismertesse: átmeneti időre vonatkozik az érintett cégek extraterhelése, továbbá a krízis miatti elvonás nem csupán a német cégeket sújtja.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pendemonda
2011. március 20. 18:29
Az kétségkívül úgy van, hogy a jelenlegi gazdaságszerkezetben a német export motor. De abban is biztos vagyok, hogy az egykulcsú adózás és a nyereségadó-csökkentés indukál beruházást, illetve félévtől már élénkíti a - főleg belföldi - szolgáltatásokat. Csak jelezném, hogy az iparosodott országokban a következő fázis a szolgáltatások felfutásáé, amelyek kevésbé techniológiaigényesek, viszont munkaerő-felfutásra alkalmasak. A feltétel, hogy nagy tömegben legyen stabil, jelentős vásárlóerő, nálunk egyelőre csak foltokban adott (kicsi az ország, a középosztály, a piac). Azzal, hogy termelőcégeknek adnak támogatást, nincs nagy gond, elénkíti viszont a nagy cégek nyereségadójának rángatása (leteszem 10%-ra majd pár hónap múlva visszateszem 19%-ra). A teljesen transzparens kormányzati kommunikáció ezen a téren sztem álom, de jogos az igény.
huttinger
2011. március 20. 01:49
Egyébként vissza térve a cikk írójára......mikor komcsizzátok le jobboskáim? :-)
Bell & Sebastian
2011. március 20. 00:13
Schajnos a nyelvészetről most lemaradtam. :) Ez a cikk meg egy grandiózus átértelmezése a valóságnak, tételesen semmi nem igaz belőle. El is megyek a Wirtshaus -ba, Komasaufen.
bolá
2011. március 19. 19:34
A végére a németek elérték azt, amitől mind a franciák, mind a britek rettegtek: az ő gazdaságuk diktálja a tempót. Ráadásul pont azzal a fegyverrel, amelyet pont arra szántak, hogy kontrollálják a német gazdaságot: az euróval. http://mno.hu/portal/760656?searchtext=
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!