Vox populi, vox Dei

2010. december 28. 15:56

Miért gondolja, hogy a mostani toldozott-foldozott alkotmány jobban garantálja a jogállamiságot, mint a nép által választott legitim többség? Interjú.

2010. december 28. 15:56

Hogy látja, biztosítottak-e a jogállami normák és a jogbiztonság ma Magyarországon?

Hát persze. Miért gondolja, hogy a mostani toldozott-foldozott alkotmány jobban garantálja a jogállamiságot, mint a nép által választott legitim többség? Személy szerint botránynak tartom, hogy a demokráciánk alapjait lefektető alkotmány 1949-es dátumozású. A Rákosi-korszak egyik legsötétebb évéről van szó, igaz, tartalmilag már átvariálták az egészet. De hogyan? A rendszerváltás paktuma szülte meg ezt az alkotmányt. Az Ellenzéki Kerekasztal legitimációja nem múlja felül a mostani parlament legitimációját. Mert a parlamentet ezzel a többséggel úgy választotta meg az ország, hogy alkotmányozó felhatalmazást kértünk és kaptunk a néptől. Ennél erősebb felhatalmazást nem lehet elképzelni, ráadásul ez az alkotmány a preambulumában önmagáról mondja ki, hogy ideiglenes, itt az idő tehát, hogy végre készítsünk egy újat. (...)

Hogyan képződik a nép igazsága? Mi garantálja, hogy a nép akarata letéteményese az igazságságnak?

Nem mindig és mindenütt, de van abban némi igazság, hogy a nép szava, Isten szava. Vox populi, vox Dei. A nép hangja mégiscsak kifejez valamifajta igazságot. Ha nagyon sok embernek egybehangzó a véleménye, a mögött van valami igazság. A választás végeredményben az ő életükről szól, tehát jogukban áll akár tévedni is. Ha a nép belátja, hogy tévedett, akkor majd változtat rajta a következő választáson. Ugyanakkor a népakaraton túl és a természetjogon innen nincs más valóság. Míg a természetjogot csak a kereszténydemokrata ihletettségű gondolkodók fogadják el, a többinek nem marad más, mint a pozitív jog, de az nem származhat másból, mint a népakaratból. (...)

Vagy egy másik nemzetfelfogásból indult ki, mely szerint egy dolog a közügyekben való részvételt lehetővé tevő állampolgárság, és más lapra tartozik a kulturálisan, nyelvileg egységes nemzet.

A nemzet és az állampolgárság nem esik feltétlenül egybe, de az e helyes, ha a kettőt közelítjük egymáshoz. Hiszen lehet a magyar nemzetnek olyan tagja, aki nem magyar állampolgár, sőt, lehet olyan magyar állampolgár, aki nem tekinti magát a magyar nemzet részének. Viszont az a mondat, hogy a magyar állam felelősséget érez a határon túli magyarokért nem elégséges. Deklarálni kell, hogy egyetlen magyar nemzet létezik, és mivel a magyar állam mégis csak a magyar nemzet állama, tehát nemcsak érez, hanem felelősséggel tartozik. (...)

Akik nem lelkesednek a Szent Koronáért vagy nem hisznek Istenben, azok hogyan és miért kötődnek majd érzelmileg az új alkotmányhoz?

Ezért fogalmaztuk meg úgy, hogy abba mindenki beletartozzék. Ezért vetettem fel, hogy az »Isten áldd meg a magyart!« mondattal kezdődjön az alaptörvény szövege. A Himnuszt mindannyian énekeljük, azok is elfogadják és magukénak érzik, akik nem hívő emberek. A Szent Korona tekintetében fontos hangsúlyozni, hogy nem akarunk évszázadokkal ezelőtti törvényeket beemelni az alkotmányban, csak rögzítenénk azt a tényt, hogy maga a Szent Korona megtestesíti és kifejezi a magyar nemzet történelmi sorsközösségét. Nincs összefüggésben az államformával, a különféle alkotmányos konstrukciókkal, egy sajátos, identitást adó és kifejező történelmi hagyomány.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rózsaszín Párduc
2010. december 29. 15:21
Isten áldd meg a magyart! -szerintem nem kéne engedni vitát nyitni, hogy elfogadják-e a nem isten hivők, vagy sem, hogy ezzel a mondattal kezdődjék az új Alkotmány. Nem Semjénnek kellett volna felvetni ilyesmit! Ez ugyanis nem lehet pártfüggő! Tessenek má' megmondani: 1945 előtt szóba kerülhetett volna egyáltalán ilyesmi???/ pl-ul, eskütétel esetében ki lehetett hagyni meggyőződés szerint az "Isten engem úgy segéljen!" sort? Voltam választásnál szavazatszámláló tag, elmentem a szokásos eskütételre az Önk. hiv-ba, és láss csodát: vaskalapos, 70 év feletti öreg MSZP-s delegáltak is harsányan ordították szívükre tett kézzel:" Isten engem úgy segéljen! "- és ez után nem röhögték ki egymást. Én azonban mosolyogtam egy sort rajtuk. / Nem lenne ártalmas néhány régi törvény beiktatása a BTK-ban sem- itt nem az ötvenes évekére gondolok. Ami régi , az nem feltétlen használhatatlan. Abban a bizonyos, sokat szidott, sokat átkozott Horthy-korszakban tetszenek tudni nem fordult elő, hogy egy öreg nénit az utcán agyonverjenek a kabátjáért télen, vagy megöljenek egy öreget, valahol vidéken mindössze 300 Ft-ért a saját házában. De olyan sem volt, hogy a házukat kezdené a falu lakossága fényes nappal lebontani, pusztán "megélhetési bűnözésből." Nem létezett ilyen fogalom akkor. Csupán emlékeztetni szeretnék arra, hogy Adolf Hitler idejéből való néhány törvényt mind a mai napig használnak Németországban.
kanpalisoda
2010. december 29. 14:28
" a keresztény egyházaknak elemi érdekük, hogy távolságot tartsanak az őket mindenáron képviselni akaró politikusoktól." Abszolut így van! A politikusoknak jól jönnek a nagyobb keresztény egyházak, mert jó sok pénzt keresztülfuttathatnak rajtuk. Az egyházak, és híveik meg adott esetben viselhetik ennek minden ódiumát. Egyébként pedig a "vox populi, vox dei" egy épp hatalomban lévő politikus szájából túlzott, és ezért nem igazán szimpatikus önbizalomról tanúskodik, mivel ez a mondás párhuzamot von az örökkévaló, és a pillanatnyi között. (Pont egy kereszténydemokratának magyarázzam?)
nexialista
2010. december 29. 11:30
mert ha ez lehetséges, valóban jó az anyám tyúkja is... esetleg legyen Berzsenyi: "Mi a magyar most? Rút, szibarita váz"...
nexialista
2010. december 29. 11:20
höhö, alaptörvénybe foglalni az isteni áldás megadását, istenre vonatkozó törvény: "ha akarod, ha nem, áld meg és kész"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!