A sajtó alkonya

2010. szeptember 25. 16:44

A releváns tudás iránti olthatatlan érdeklődés helyét átvette az információ, a bármiről szóló bármi. Miért éppen az újság ne pusztulna, amikor minden pusztul?

2010. szeptember 25. 16:44

„A londoni Times ostoba bulvárlap lett. Itt-ott (de nem Kelet-Európában) még vannak újságok, amelyeket változatos, de mindig helyi okokból művelt emberek szerkesztenek, amelyekben még idegen nyelveken elméleti műveket és versesköteteteket olvasó szerzők nyelvtanilag és helyesírásilag elviselhető színvonalon, bonyolult problémákról HOSSZÚ cikkeket írnak, amelyeket NEM illusztrálnak »tréfás«, a gondolatmenetet »ellenpontozó« - vagyis az állításokat relativizáló - karikatúrákkal és fényképekkel, nehogy az istenért némi tekintélye lehessen a kritikai gondolatnak.

A legtöbb európai újság avval kívánja megtartani vagy visszaszerezni menekülő olvasóit, hogy RÖVID írásokat és terjedelmes képeket közöl, sztereotip címekkel, szellemeskedő képaláírásokkal, az olvasók épülésére teljesen alkalmatlan, tanulság nélküli katasztrófahírekkel, fölülbírálatlan előítéletekkel. Feledésbe merült a tördelés művészete. Egyre csökken a terjedelem. Keveseknek jut eszükbe, hogy a hírversenyben való - elkerülhetetlen - lemaradásból előnyt is lehet kovácsolni, hogy ezt az online változatban kell megnyerni, a minőségi napilapot pedig a folyóirat szellemi formátumához kellene közelíteni. A nyomtatott tévének nincs sok értelme. (...)

Mindennek az az oka, hogy a kései kapitalizmus jelenlegi változata - okkal - híjával van az értelmi, a szellemi dimenziónak. A fölvilágosodás projektje lezárult. A változások többé nem újdonságok. Az európai társadalmak ide-oda lengenek a piac és az állami beavatkozás egyaránt reménytelen pólusai között, az egyetlen nóvum az elvadult bevándorló- és romaellenesség. A filozófia és a művészet szakma, mint a mikrobiológia és a marketing. A releváns tudás iránti olthatatlan érdeklődés helyét átvette az információ, a bármiről szóló bármi. Miért éppen az újság ne pusztulna, amikor minden pusztul?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 147 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dr. Kotász
2010. szeptember 27. 08:11
Avagy az alkony sajtója!
atila68
2010. szeptember 27. 07:21
Kedves Gáspár! Ha a Times bulvárlap akkor minek neveznéd a Népszavát. Tudod ez az a napilap amit Szanyi kapitány ajánlott minden MSZP szimpatizánsnak. (Apropó, emlékszel még mit osztottál Orbán Viktornak, mikor ajánlotta a Demokrata című, a Népszavához hasonló bájos szélsőségeket - igen, mint te is Gáspár - felvonultató, hetilapot előfizetésre? Ugye emlékszel!)
de karatna
2010. szeptember 26. 22:28
Miért van az, hogy Magyarországon a liberális ( zömében egykori "kommün" felmenőkkel a háttérben) zsidó értelmiség gondolja magáról, hogy "ŐK A HAZA BÖLCSEI"? Miért akarnak ők a magyaroknál magyarabbaknak látszani, amikor ténylegesen nem, hogy nem azonosulnak a magyar sorskérdésekkel, hanem éppen ellenkezőleg ellenségesek, cinikusak ahhoz! Miért van az, hagy a magyarországi zsidóknál VONA GÁBOR szélsőséges, de az izraeli ultranacionalista LIBERMAN viszont hazafi? Miért van az, hogy Izraelben a zsidók előtt a palesztinai arab elviselhetetlen szubkultúra. Itt Magyarországon viszont a zsidó , a valóban kriminalizálódott szupkulturát képező cigányság fogadatlan prókátora? Mi ez a visszataszító és leplezetlen kétarcúság? Hát ezért fokozódik az ellenszenv és nem másért!
allover
2010. szeptember 26. 17:57
TGM észlelte talpa alatt a langyos vizet! Valaminek, esetleg, az útjába kíván állni? Indíttatás?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!