Trianonon innen és túl

2010. június 04. 17:26

Minden közösség elveszetté és bizonytalanná válik, ha nem éli meg és nem teszi identitása részévé, ha eltagadja vagy elfelejti a múltját.

2010. június 04. 17:26

„A múltat megérthetjük, alakítani azonban csak a jövőt tudjuk. A jövő alakításának feladata áll most előttünk. Egy olyan aspektust emelünk ezért ki, amely alapjaiban befolyásolja jövőnket, amiben érdekközösség van a kárpát-medencei népek között, és mihamarabb összefogásra van szükség.

A trianoni békeszerződés, mely ellenkezett a győztesek által meghirdetett nemzeti önrendelkezés elvével, súlyos ökológiai kockázatot is teremtett. Az egymással szemben álló államok gyanakvó, és ellenséges vezetőinek kezébe adta a Kárpát-medence természeti egységét. Magyarország környezeti szempontból is kiszolgáltatott helyzetbe került, amelyet a közelmúltbeli példák - akár a bősi erőmű és a Szigetköz kétséges helyzete, a tiszai ciánszennyezés és halpusztulás, a részben a tarvágások miatt kialakult tiszaháti árvíz, vagy a Rába habzása - súlyosan támasztanak alá. A helyzetet csak nehezítette a kommunizmusnak a természet leigázására irányuló törekvése és az ehhez kapcsolódó rablógazdálkodás több mint négy évtizede, amelynek természeti és szemléletbeli örökségét máig nem sikerült teljesen felszámolni.

Ezért a Lehet Más a Politika a trianoni békeszerződés 90. évfordulóján felhívja a Kárpát-medence államainak vezetőit, hogy közös jövőnk, és az utánunk jövő generációk iránti elkötelezettségen alapuló, ökológiai szempontból felelős politikát folytassanak közös otthonunkban, a Kárpát-medencében, és azzal a kéréssel fordul a szomszédos országok civil szervezeteihez, hogy szorítsák rá kormányaikat közös természeti örökségünk határokon átívelő védelmére. Értsük meg jobban közös múltunkat, és teremtsük meg együtt közös jövőnket!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemértem
2010. június 07. 08:45
Mindenki átsiklik afelett, hogy az LMP viccet csinál ebből az egészből. Nem azért, de hogy jön Trianonhoz az ökopolitika? Ez csak annyit bizonyít, hogy nem akarják magukat normálisan elkötelezni, mert nem kapják meg akkor balról a szavazatokat - így a legjobb megoldás ráfogni arra, hogy zöldek.
folyamatábra
2010. június 05. 12:07
"Az, hogy valamit igazságtalanul vettek el, nem jelenti azt, hogy mindent igazságtalanul vettek el. Az, hogy valamit a fasiszták adtak vissza, nem jelenti azt, hogy a visszaadás nem igazságos, és hogy aki örül neki, az fasiszta. Az, hogy egy veszteség részben jogos és érthető, nem jelenti azt, hogy ne lenne fájdalmas és nehezen elviselhető." bővebben: http://safeaccount.hu/allam-es-polgar/andras-laszlo-vesszen-trianon/
Nemhivo
2010. június 05. 10:28
...a kint élő magyarok nem csak magyarok,...kivétel nélkül azonosultak (különböző mértékben!) az állampolgárságuk szerinti országok többségi nemzetével... Rengeteg pl a vegyes család, ...és a tapasztalatom szerint az itteniek sokkal jobban gyűlölik pl a románokat, szlovákokat, mint azok akik közöttük élnek.. Ez fordítva is igaz.....az óromán területen, vagy a színszlovák helyeken erősebb a nacionalizmus, mint a vegyes lakosságú területeken.. A revízionizmus is kizárólag hazai jelenség...kint élő magyar erre nem vevő..
iii
2010. június 04. 21:02
Fölösleges a franciákon elverni a port. Nemcsak ők tehetnék Trianonról, a mai franciák meg pláne nem tehetnek. @gutman: a verések egyedi esetek és közönöséges bűncselekmények, amelyek nem kapnak egyik szomszédos országban sem állami támogatást, persze randa dolog természetesen. Magyar iskolák bezárása szintén nem jellemző. A magyar jogokért nem nekünk kell harcolni és belepofázni, hanem a kintieknek, nekünk "csak" támogatni kell őket és nem a megosztásukat elősegíteni, mint ahogy Romániában történt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!