Levél az országgyűlési képviselőknek

2010. május 26. 10:27

A TASZ álláspontja szerint aggályos, ha isten neve szerepel a Magyar Köztársaság Országgyűlése által alkotott jogszabályokban.

2010. május 26. 10:27

„A szekuláris állam azt jelenti, hogy az állam nem avatkozik be a vallásba, nem részesít sem előnyben, sem hátrányban egyházakat. Ez biztosítja a vallások egyenlőségét és egyházaknak az államhatalomtól független működését is. Az állam és az egyházak közös érdeke, hogy az állam az egyházaktól az egyházak pedig az államtól függetlenül működjenek.

Abban az esetben, ha a törvényhozó bármelyik vallásra, egyházra, vagy az istenre hivatkozva hozza meg jogszabályait, a demokratikus államhatalom kérdőjeleződik meg. Az országgyűlési képviselők nem istentől kapták a felhatalmazást, hanem a választópolgárok akaratából. A választópolgárok és akár a képviselők egyénileg ugyan gondolhatják azt, hogy a választási eredmény isten akaratából alakult ki, az állam képviselőinek ugyanakkor tartózkodniuk ebbeli meggyőződésük törvénybe foglalásától. Isten akaratára való hivatkozás az álláspontunk szerint egyszerre sérti meg a lelkiismereti és vallásszabadságot, valamint az Alkotmányba foglalt szekuláris államberendezkedést.

Kérjük Önöket, ne teremtsenek szakadékot istenben hívők és nem hívők között, és a Magyar Köztársaság demokratikus berendezkedésének megfelelő jogszabályok keretei között éljenek törvényhozói hatalmukkal!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2010. május 26. 19:01
Az az érzésem, a TASz sosem fogadná el a nemzeti egységet, ezért aztán értelmetlen az aggodalma. Nem kritizálni kell, hanem elhatárolódni, az tisztább és egyértelműbb. Igy a nemzeti egység is tisztább és egyértelműbb marad
egynagynulla
2010. május 26. 16:27
A TASZ-levél üzenete: a szabdság nevében fogd be a pofád.
tevevanegypupu
2010. május 26. 16:10
Ha jol hallottam az Orszaggyulesben is ugy fejezik be a kepviseloi eskutetelt, hogy: Isten engem ugy segeljen. Akkor hol a problema?
egynagynulla
2010. május 26. 15:55
A jogalkotásnak, a törvénykezésnek az erkölcs adja az alapját. Az erkölcsöt számos módon meg lehet közelíteni, de tagadhatatlan, hogy a hit és a vallás az erkölcs egyik alapvető szervező ereje. Ebből a szempontból igencsak helyénvaló, hogy bekerült egy törvény preambulumába. Sőt, nekem eddig inkább hiányérzetem volt, hogy a jog a saját erkölcsi alapjait kizárólag a társadalom szekuralizált ideológiáiból merítette.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!