„Hogyan hergel a liberális sajtó?” – reagált a Külügyi Intézetet ért kritikákra Orbán Balázs
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint balliberális hergelés folyik.
Ahogy arra számítani lehetett: az Anglia elleni vb-selejtező nem kívánatos eseményei (füstbomba és poharak behajítása a pályára, állítólagos rasszista felhangok) mellett nem ment el szó nélkül a FIFA Fegyelmi Bizottsága sem, és súlyosan megbüntette a magyar szövetséget.
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség illetékesei két zártkapus mérkőzésre büntették az MLSZ-t. Fontos megjegyezni: a szankció csak a FIFA által rendezett eseményekre vonatkozik, és a fegyelmi bizottság a második találkozóra vonatkozó retorziót két év próbaidőre felfüggesztette.
Mindez azt jelenti, hogy a magyar válogatott a soron következő két hazai világbajnoki selejtezője közül
S ahogy az várható volt, a FIFA komoly pénzbüntetést is kirótt a Magyar Labdarúgó Szövetségre: 200 ezer svájci frankot (mintegy 65 millió forintot) kell befizetni a zürichi illetőségű szervezet számlájára.
Természetesen a történteket az MLSZ nem hagyta szó nélkül, közleményben reagált a FIFA szankciójára:
„A rasszizmus elleni fellépés szükségességét az MLSZ elismeri, támogatja, de az is jól látható, hogy
az UEFA és a FIFA fegyelmi szabályzatai és döntései nem a valódi felelősöket büntetik, és a jelenlegi formájukban nem hatékonyak.
Mindeközben a szövetség folytatja a megkezdett folyamatot a rendbontók, illetve a nem kívánatos viselkedés távoltartása érdekében. Ezt elősegítve az MLSZ saját gyakorlatának és a vonatkozó jogszabályok változása is szükséges, amelyek előkészítése folyamatban van. Az MLSZ várja a mostani döntés részletes indoklását, és annak ismeretében, indokolt esetben fellebbezni fog a döntés ellen”
A teljes történethez hozzátartozik, hogy a nyári Európa-bajnokságon, a szurkolók diszkriminatív magatartása miatt az Európai Labdarúgó Szövetség három zárt kapus mérkőzésre büntette az MLSZ-t, de a szankció csak az UEFA-rendezvényekre vonatkozik.
Vajon mennyire általános és igazságos a Magyar Labdarúgó Szövetséggel és így a hazai futballal szemben alkalmazott újabb súlyos büntetés? A MandinerSport állandó sportjogi szakértője, dr. Borbély Zoltán ezúttal is színesen és közérthetően mondja el álláspontját.
Mint futballszurkoló, és mint sportjogász, miként fogadta a FIFA súlyos büntetését az Anglia elleni találkozón történtek miatt?
Meglepő, de egyáltalán nem mulatságos számomra ez a döntés. Azért meglepő, mert a FIFA előtt a MLSZ büntetlen előéletűnek számított az elmúlt időszakban. Éppen ezért első büntetésként a zárt kapu nagyon súlyosnak tűnik, különösképpen, ha figyelembe vesszük a súlyos rendbontók számát. Tény azonban, hogy a rasszizmussal szemben mindkét nemzetközi szövetség zéró toleranciát hirdetett, ugyanakkor tömeges rasszista megnyilvánulásnak nem minősíthető a valóban bizonyítható, kirekesztő magatartás. A szektorbezárás vagy a felfüggesztett zárt kapus büntetés igazságosabb döntés lett volna.
Kivitelezhető-e, hogy az MLSZ a kis létszámú vétkes csoport azonosítható tagjaival fizettesse meg a 200 ezer svájci frankos, mintegy 65 millió forintos büntetést?
Az úgynevezett regressz igényt a jog jól ismeri, már a rómaiak is alkalmazták. Az a jogi megoldás, hogy ha például valaki egy épületből kidob vagy kiönt valamit, és ezzel komoly kárt okoz, akkor az építmény vagy a lakás tulajdonosa akkor mentesül a felelősség alól, ha megnevezi a konkrét károkozót. A kamerarendszer segítségével a kis létszámú, valóban elitélendően viselkedő szurkolókat el lehet tiltani egy sportrendezvény látogatásától, de ez nem azonos a büntetőjogi sportrendezvény-látogatástól való eltiltással, hiszen Magyarországon a huhogás vagy a nem támadó jellegű, rasszista megnyilvánulások nem minősülnek bűncselekménynek. A közösség elleni izgatás csak akkor valósul meg, ha az erőszak bekövetkezése valóban és ténylegesen fenyeget. Ez több olyan ország képviselője nem értheti, ahol más a jogrendszer, mint hazánkban.
Korábban volt arra példa, hogy rendezőként az MLSZ megengedte, hogy mozgássérült szurkolók a pálya mellől nézhessenek egy-egy válogatott találkozót. Pár éve, egy tétmérkőzés közben két mozgássérült szurkoló kísérője fogadásból a pályára rohant, amiért szintén megbüntették a szövetséget, amely így nagyon drága játéknak minősült. Amikor szembesültünk azzal, hogy szinte vagyontalan emberekről van szó, akiknek a szociális körülményei is nagyon kedvezőtlenek voltak, végül eltekintettünk a kifizetett pénzbüntetés behajtásától. Az MLSZ mostani közleményéből azt látom, hogy a szövetség jogosan eltökélt abban, hogy fizessenek a rendbontók, akik
Őszintén szólva tanácstalan vagyok, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség mit tud még tenni, hiszen a szövetségi kapitány, Marco Rossi, és a játékosok is külön felhívták a figyelmet a súlyos büntetés lehetőségére. Visszakanyarodnék a 2012 augusztusában lejátszott, Magyarország – Izrael barátságos mérkőzésre, amely után – szintén rasszista megnyilvánulások miatt – megbüntették az MLSZ-t. E találkozó kapcsán folytatott eljárás során mi is érveltünk azzal, hogy a szektorürítés további erőszakot szült volna, a rendőrség pedig azért nem tudott közbeavatkozni, mert köztörvényes bűncselekmény nem valósult meg. Ez egyébként az izraeli nagykövet szerint is jó döntésnek bizonyult, mert ebben az esetben a passzív tömegek is aktivizálódhatnak, amely súlyosabb következményekkel is járhatott volna. Mi akkor garázdaság szabálysértésében feljelentést tettünk az illetékes rendőrkapitányságon a beazonosítható elkövetőkkel szemben, a hatóság azonban az e fajta szurkolói viselkedést közösség elleni izgatás bűncselekményének minősítette, majd megszüntette az eljárást. A garázdaság szabálysértése abban különbözik ugyanezen bűncselekménytől, hogy nem szükséges hozzá erőszak, csak megbotránkozás vagy riadalom keltése, valamint egyértelműen kihívó közösségellenesség.
Kicsit olyan érzésem van, mint Bertold Brecht Kurázsi mama című művében: ki engedi el előbb a gyereket? Én, mint békés szurkoló már régen elengedtem volna. Hiszen legyünk mi okosabbak, és szeressük jobban a „gyereket”, jelen esetben a magyar focit…
Nyitókép: Nem csak a futballról szólt... Fotó: MTI/Illyés Tibor