A januárban rendezett cseh elnökválasztás első fordulóján szorosan alakultak az eredmények: Petr Pavel 35,4 százalékot, Andrej Babis pedig 34,99 százalékot ért el 67,6 százalékos részvételi arány mellett. Mivel a győzelemhez a szavazatok legalább 50 százalékát szükséges megszerezni, így második fordulót rendeztek, ahol már Petr Pavel került ki győztesen, aki a szavazatok 58,33 százalékát szerezte meg, szemben Babissal, aki csupán 41,67 százalékot kapott, ekkor már valamivel magasabb, 70 százalékos részvételi arány mellett.
Pavel korábbi neves cseh elnökökhöz hasonlóan (Václav Havel, Václav Klaus, Milos Zeman) aktív elnöki ciklusra készül, tovább tágítva az elnöki hatalmat, ami várhatóan a Nyugat- és Ukrajna-barát jobbközép cseh kormány hangját erősíti majd fel.
Megosztó megnyilvánulások sorozata
Nem sokkal a választási győzelmet követően Pavelnek számos olyan megnyilvánulása volt, ami saját szavazóit és saját pártját is megosztotta.
Ilyen volt például mikor Pavel kijelentette, hogy engedélyezné a melegházasságot, valamint minél hamarabb bevezetné az eurót, ezzel leváltva a cseh koronát, a V4-ek közül másodikként feladva az önálló monetáris politikát.
, ezzel leváltva a cseh koronát, a V4-ek közül másodikként feladva az önálló monetáris politikát.Egyszer bizonyára véget fog érni az orosz-ukrán háború – és miután ez megtörténik, Pavel azonnal fel is szeretné venni Ukrajnát a NATO-ba. Pavel számára nem új az ukrán kérdés, hiszen épp a Krím annexióját követő évbenlett ő a NATO Katonai Bizottságának elnöke, és 2017-ben ő képviselte a NATO-t az orosz vezérkari főnökkel, Valerij Geraszimovval való tárgyalásokon. Pavel emellett már a kampányban kiállt az ukrán támogatások és a szankciók mellett, hiszen szerinte szükség van azokra, hogy ilyen módon gyakoroljanak nyomást az agresszor Oroszországra.
Konfliktust vállal fel Kínával?
Pavel határozottan kijelentette, hogy szorosabb partnerségre törekszik Tajvannal. Nem véletlen, hogy Kína már a kampány alatt is komoly fenyegetésként tekintett Pavelre, aki, mint fent említettük, 2015 és 2018 között a NATO katonai bizottságának elnöke volt, és nem fél konfrontálódni olyan hatalmakkal, mint Kína vagy Oroszország.