Az obrenováci (Belgrád külvárosi települése) hőerőmű továbbra is a leginkább környezetszennyező módszerrel, szén felhasználásával állítja elő az áramot. A légszennyezés csökkentése érdekében Szerbia jelentős beruházásokat tervezett, illetve valósított meg ennél a hőerőműnél, szűrőberendezések, azaz karbonmentesítő berendezéseket szereltek fel négy blokkra. Ezzel jelentős mértékben sikerült csökkenteni a környezetre gyakorolt káros hatásokat. Az elsődleges célja ezzel a beruházással az volt, hogy 2050-re tolják ki a szénről más, megújuló energiaforrásra való teljes átállás határidejét, ugyanis Szerbia megtermelt villanyáramának 70 százaléka szén égetéséből származik.
Arra viszont senki sem számított, legalább is a kormány és az illetékes közvállalatok eddigi magyarázata szerint, hogy a múlt hét vasárnapi havazás annyira benedvesítheti a nyitott széntározókat, hogy leállhat a hőerőmű. A sáros, iszapos nedves széntől ugyanis meghibásodott az ország legnagyobb hőerőműve.
Érdemes megnézni a Szerbiai Villanyhálózatok Rt. (Elektromreže Srbije) napi jelentésében feltüntetett adatokat. Egy nappal a hóesést megelőzően, december 11-én:
a hőerőművek 2604 megawatt,
a vízerőművek 839 MW ,
a szélerőművek 357 MW,
a földgázból pedig 69 MWáramot állítottak elő,
és 694 MW áramot szállítottak be az országba (mindenek előtt Romániából, Bulgáriából, Montenegróból, Albániából és Észak-Macedóniából).
Az azt követő vasárnap, miután a délutáni órákban folyamatosan leálltak a TENT blokkjai, 1116 MW-ra csökkent a villanyáram előállítása, növelni kellett a vízerőmű kapacitásait, mégpedig 2585 megawattra.
A hóesés mellett elállt a szél is, így csupán 62 megawatt áramot tudtak kinyerni a szélerőművekből, ezért a földgáz kapacitásokat is erősíteni kellett. Az áramimportot is növelni kellett 872 megawattra,
és már Magyarországról, Bosznia-Hercegovinából is vásárolt, ahonnan normális körülmények között Szerbia inkább kiszállít. A helyzet az ipar igényeinek kielégítése miatt hétfőn rosszabbodott, hiszen akkor már a szükségleteket az ország csak 1650 megawatt áram behozatalából tudta kielégíteni, ezúttal is teljesen támaszkodva a szomszédos országokra.
Kedden már 1842 megawatt áramot importált, amikor egy megawatt/óra 393,5 euróba került.
Egyes médiaszámítások szerint, Szerbia 25 millió eurót fizetett ki három nap alatt a villanyáramigények külföldről származó pótlására.
A Nikola Tesla Hőerőmű kapacitásainak folyamatos visszaállításával a hétvégére stabilizálódott a helyzet. Így tegnap, vagyis szombaton (december 18-án) 2761 megawatt áramot termeltek meg a hőerőművekben, 1527 megawattot a vízerőműben, 171 megawattot a szélerőműben és 95 megawattot a földgáz felhasználásával. De az így megtermelt 4554 megawatt villanyáram sem fedezte a szükségleteket, ami szombaton 5216 megawattot tett ki, így 648 megawatt beszállítására mutatkozott igény.
Ekkora már a villanyáram ára is csökkent 320,32 euróra megawattonként.