Hátba támadták Magyarországot: példátlan lépést készített elő a Tusk-kabinet

2024. december 27. 16:03

Még a lengyelek is felháborodtak.

2024. december 27. 16:03
Donald Tusk

Korábban a Mandiner is beszámolt róla, hogy Marcin Romanowskit, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság képviselőjét, volt igazságügyi miniszterhelyettest tizennyolcrendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg Lengyelországban.

A politikus jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.

A politikus végül Magyarországon kapott menedékjogot.

Ezt is ajánljuk a témában

Újabb lépéseket terveznek Lengyelországban

„Eltökéltek vagyunk abban, hogy Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé visszük” – mondta Andrzej Szejna külügyminiszter-helyettes a héten a Radio Zetnek a notesfrompoland portál cikke szerint.

A politikus a döntését azzal indokolta, hogy szerinte Magyarország egyértelműen megsértette az Európai Unióról szóló szerződésben rögzített lojális együttműködés elvét.

Az Index által kiszúrt cikkben arról is írtak, hogy Szejna hangsúlyozta, a kapcsolatok „nehézzé” váltak Magyarországgal annak „Lengyelországgal szembeni barátságtalan lépései” miatt,

ráadásul még „oroszbarátnak” is nevezte a magyar kormányt.

Szejna hozzátette, hogy ha egy magyar bíróság megtagadja a Romanowski elleni elfogatóparancs végrehajtását, akkor „további lépéseket tesznek”. A jogi eljárás első lépéseként Lengyelországnak panaszt kell benyújtania az Európai Bizottsághoz, amely véleményt fogalmaz meg, és csak ezt követően kerülhet az ügy a bíróság elé. Az RMF lengyel rádió szerint az egész jogi procedúra két évig is eltarthat.

A lengyelek is felháborodtak

A Lukasz Piebiak bíró, a jelenlegi lengyel kormány joggyakorlatával szemben kritikus jogásztársulat elnöke által aláírt dokumentumban a szervezet sajnálatát fejezte ki, hogy a magyar nagykövetet a Romanowski-ügyet érintő tiltakozó jegyzék átadása végett múlt pénteken bekérették a varsói külügyminisztériumba.

„Szélsőségesen arrogánsnak” nevezik azt, ahogy „a jogot sértő (lengyel) kormány kioktatni próbálja a demokratikus magyar államot”.

A nagykövet bekéretése bizonyítja, hogy „az immár diktatórikus jelleget öltő kormány Magyarország állhatatosságától fél”.

Az ezeréves lengyel–magyar barátságnak azonban „nem tud ártani a lengyelek átmeneti bizalmát élvező, (…) a Visztulánál idegen érdekeket képviselő embercsoport cselekvése” – fogalmaztak.

A varsói kormány a hivatalba lépését követő évben „a jogállamiság teljes hiányának állapotát idézte elő”,

ez pedig kell, hogy kiváltsa „a civilizált világ tiltakozását”áll a levélben.

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Arisztokrata
2024. december 28. 07:24
Sírni fogtok, lengyelek.
lofejazagyban-2
2024. december 27. 21:00
ez az exmoslékos fostospeti csapat csak egyszer az életben nem a brüsszeliták valagában lógna, hanem valamiben, csak egy hangyafasznyit is ellentmondana nekik...
Kovács Ubul
2024. december 27. 20:45
Szijjartov vigye magával MosZkvába, úgy is hetente megy jelenteni. Kap szállást Aszad és Janukovics dácsái közelében.
kovsa2
2024. december 27. 20:41
Nos, nem tudom mi a bűne, ha van egyáltalán, de én a kormány helyében tennék egy javaslatot. Folytassák le a bírósági tárgyalást Mo.-on. Ha a magyar bíró bűnösnek találja a lengyel urat, akkor kiadják és Lo-ban kell letöltenie a büntetését. Ha nem, akkor szabad ember és Lo.-ban nem fogható perbe ezért a tettért többé. Még akár az eljárás jogos költségét is átvállalhatja a magyar állam. Ez lenne az én szerény javaslatom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!