Létfontosságú üzenet érkezett Lengyelországból: ez nem fog tetszeni Donald Tusknak
Megköszönték Magyarország támogatását.
Még a lengyelek is felháborodtak.
Korábban a Mandiner is beszámolt róla, hogy Marcin Romanowskit, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság képviselőjét, volt igazságügyi miniszterhelyettest tizennyolcrendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg Lengyelországban.
A politikus jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.
A politikus végül Magyarországon kapott menedékjogot.
Ezt is ajánljuk a témában
Megköszönték Magyarország támogatását.
„Eltökéltek vagyunk abban, hogy Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé visszük” – mondta Andrzej Szejna külügyminiszter-helyettes a héten a Radio Zetnek a notesfrompoland portál cikke szerint.
A politikus a döntését azzal indokolta, hogy szerinte Magyarország egyértelműen megsértette az Európai Unióról szóló szerződésben rögzített lojális együttműködés elvét.
Az Index által kiszúrt cikkben arról is írtak, hogy Szejna hangsúlyozta, a kapcsolatok „nehézzé” váltak Magyarországgal annak „Lengyelországgal szembeni barátságtalan lépései” miatt,
ráadásul még „oroszbarátnak” is nevezte a magyar kormányt.
Szejna hozzátette, hogy ha egy magyar bíróság megtagadja a Romanowski elleni elfogatóparancs végrehajtását, akkor „további lépéseket tesznek”. A jogi eljárás első lépéseként Lengyelországnak panaszt kell benyújtania az Európai Bizottsághoz, amely véleményt fogalmaz meg, és csak ezt követően kerülhet az ügy a bíróság elé. Az RMF lengyel rádió szerint az egész jogi procedúra két évig is eltarthat.
A Lukasz Piebiak bíró, a jelenlegi lengyel kormány joggyakorlatával szemben kritikus jogásztársulat elnöke által aláírt dokumentumban a szervezet sajnálatát fejezte ki, hogy a magyar nagykövetet a Romanowski-ügyet érintő tiltakozó jegyzék átadása végett múlt pénteken bekérették a varsói külügyminisztériumba.
„Szélsőségesen arrogánsnak” nevezik azt, ahogy „a jogot sértő (lengyel) kormány kioktatni próbálja a demokratikus magyar államot”.
A nagykövet bekéretése bizonyítja, hogy „az immár diktatórikus jelleget öltő kormány Magyarország állhatatosságától fél”.
Az ezeréves lengyel–magyar barátságnak azonban „nem tud ártani a lengyelek átmeneti bizalmát élvező, (…) a Visztulánál idegen érdekeket képviselő embercsoport cselekvése” – fogalmaztak.
A varsói kormány a hivatalba lépését követő évben „a jogállamiság teljes hiányának állapotát idézte elő”,
ez pedig kell, hogy kiváltsa „a civilizált világ tiltakozását” – áll a levélben.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP