Mit csinált Assange?
Julian Assange kálváriája 2006-ban kezdődött, amikor a részben általa alapított WikiLeaks nevű oknyomozó portál elkezdett bizalmas vagy korlátozott hozzáférésű dokumentumokat nyilvánosságra hozni háborúkkal, kémkedéssel és korrupcióval kapcsolatban. Ezek közül számos anyag bizonyította, hogy
az Egyesült Államok katonái háborús bűnöket követtek el a Közel-Kelet különböző országaiban.
Leghírhedtebb anyag talán a „Collateral Murder” című videó volt, amelyen az látható, ahogy egy amerikai harci helikopter civilekre tüzel.
Egy másik hírhedt szivárogtatás az volt, amelyikből kiderült, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgatta Angela Merkel akkori német kancellár telefonját.
A WikiLeaks szivárogtatta ki Hillary Clinton kampányfőnökének, John Podestának a fiókjáról származó több ezer feltört e-mailt is. Ennek komoly hatása volt Clinton kampányára is, aki azt állította, hogy a WikiLeaks Oroszországtól kapta meg az e-maileket. Ezt Assange elutasította, és bár nem nevezte meg, hogy honnan érkeztek az anyagok, egy interjúban megemlítette Seth Rich nevét, aki korábban a Demokrata Nemzeti Kongresszusnak dolgozott, és gyilkosság áldozat lett, így sokan összeesküvést sejtenek Rich halálával kapcsolatban.
Az oldal máig több mint 10 millió dokumentumot hozott nyilvánosságra.
Hét év a nagykövetségen öt év börtönben
A leleplezések hatalmas port kavartak a világ minden táján. Assange-t azzal vádolták, hogy összeesküvést szőtt a katonai adatbázisok feltörésére, hogy bizalmas információkat szerezzen meg, és 18 különféle bűncselekménnyel vádolták meg. A férfit az Egyesült Királyságban őrizetbe vették, de tagadta az ellene felhozott vádakat, és azzal érvelt, azok csak arra valók, hogy elérjék az Egyesült Államoknak való kiadását.
2012-ben menedékjogot kért a londoni ecuadori nagykövetségen, amelyet meg is kapott, mivel Rafael Correa, akkori ecuadori elnök szimpatizált Assange ügyével. Ezután hét évig a nagykövetségen tartózkodott a WikiLeaks társalapítója.
A hét év elszigeteltség azonban nem múlt el nyomtalanul, Assange komoly pszichológiai és egészségügyi gondokkal küzdött, többek között paranoiás és depressziós is lett.
Correát 2019-ben leváltották, utódja pedig nem adta meg a további menedékjogot Assange-nak, akit távozása után azonnal letartóztattak a brit hatóságok és belmarshi szigorúan őrzött börtönbe szállították. Az utóbbi öt évben folyamatosan pereskedett az ellen, hogy kiadják az Egyesült Államoknak.
Éppen, amikor megszüntették menedékjogát, 2019-ben a svéd hatóságok ejtették azokat a vádakat is, amelyek egy állítólagos szexuális erőszak miatt emeltek Assange ellen, sokak szerint ez is azt jelzi, hogy ezekkel a vádakkal tényleg az Egyesült Államokba való kiadását akarták elérni.