A legutóbbi, 2023. júliusi választások óta úgy tűnik, Spanyolország mélyen belezuhant a politikai válságba és a polarizációba. A jelenlegi kormány ráadásul úgy tűnik, hogy saját túlélésének biztosítása érdekében a jogállamiságot is semmibe veszi. De mi történik pontosan? Erről is szó esett az MCC-ben, ahol Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója és Juan García-Gallardo konzervatív spanyol szakértő beszélgettek, a moderátor pedig Rodrigo Ballester, az MCC oktatója volt.
García-Gallardo szerint a baloldali spanyol kormány lépése támadás volt a jogállamiság és a spanyol nép ellen.
A szeparatista vezetők meg akarják törni Spanyolország egységét, és míg korábban eljárás indult ellenük és börtönbe kerültek, most a baloldal szövetséget köt velük és kiengedte őket a börtönből. A szeparatizmus immár nem bűn Spanyolországban, ez az elemző szerint „politikai őrültség”. „A bűnözők írják a törvényeket Spanyolországban” – jelentette ki. A baloldali kormány azt is elnézi, ha rendőrökre támadnak. Ez a spanyol szakértő szerint ez alkotmányellenes, erkölcstelen és tisztességtelen.
Ballester kérdésére, miszerint a spanyol alkotmány lehetővé teszi-e ezt egyáltalán, García-Gallardo közölte, hogy nem, tehát a kormány az alkotmányt is átírja. Szerinte most Carles Puigdemont emigráns katalán vezető a legerősebb politikus az országban, pedig külföldön tartózkodik, Pedro Sánchez kormányfő pedig a legjobb szövetségese.
Szalai Zoltán szerint a magyarok előtt nem világos, mi történik, de azt tudják, hogy
Magyarországot is a jogállamiságot emlegetve szokták támadni, ezt lobogtatva támadta például az Erasmust is Brüsszel.
A spanyol kormány tisztán hatalmi megfontolásokból teszi azt, amit tesz, de ezzel aláássa a demokráciát is, hiszen a szeparatisták nélkül nem lenne többségük. „Ártanak a demokráciának és ártanak a jogállamiságnak” – jelezte Szalai, aki szerint megdöbbentő, hogy a jobb- és baloldali bírók is tiltakoznak a kormány döntései ellen, az mégsem hallgat rájuk. A lengyel és a spanyol példa mutatja, mennyire nem bíznak már a népben. Ballester hozzáfűzte: súlyos egyenlőtlenség látható abban, ahogyan az egyes kormányokat kezeli Brüsszel.