Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Egyre inkább élesedik a konfliktus Ukrajna EU-s csatlakozásával kapcsolatban.
A Politico értesülése szerint a Orbán Viktor Charles Michelnek, a Tanács elnökének írt levelében „megduplázta a Kijevvel kapcsolatos fenyegetését”, ez pedig könnyen kisiklathatja az év végi uniós vezetői csúcstalálkozót.
A lap szerint Orbán Viktor azt kérte a levelében, hogy
vegyék le a napirendről az Ukrajnával folytatandó csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló döntést.
Annak érdekében, hogy kompromisszumra jussanak a kérdésben, Emmanuel Macron francia elnök meghívta Orbán Viktort, hogy a hétvégén találkozzanak Párizsban. A lap szerint Párizs azt reméli, hogy még meg lehet győzni a magyar vezetőt Ukrajna csatlakozásának támogatásáról. Egy a lapnak nyilatkozó tisztviselő szerint Orbán már „felhajtotta az ajánlatokat” és egyfajta hazárdjátékot folytat, melynek célja a lehető legtöbb uniós támogatás elnyerése.
Ezek taktikai megfontolások, ezért van némi optimizmus azzal kapcsolatban, hogy megállapodásra juthatunk
– mondta a lapnak nyilatkozó párizsi tisztviselő.
Egy másik magas rangú diplomata azonban koránt sem látta ilyen optimistának a helyzetet. Meglátása szerint Orbán „ezúttal tényleg úgy tűnik, komolyan gondolja”.
Véleménye szerint a magyar vezető világossá tette, hogy akkor sem fog engedni Ukrajna csatlakozásából, ha nem kap több uniós forrást.
Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár is nyilatkozott a kérdéssel kapcsolatban. Visszautasította azt a felvetést, hogy Orbán csak arra használja a kérdést az Európai Tanács előtt, hogy ezáltal felszabadítsa a „jogállamisági problémák” miatt blokkolt forrásokat.
Az Ukrajnával kapcsolatos álláspontunk, a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatával kapcsolatos álláspontunk és sok más kérdés attól függetlenül megállná a helyét, hogy mi történik a forrásokkal
– tette hozzá az államtitkár, kiemelve, hogy „abszurd egy olyan ország EU-s csatlakozásáról tárgyalni, amelyben tombol a háború, 20 százaléka megszállva van, és a demokratikus intézmények nagy része egyáltalán nem működik”.
Nyitókép: Michele Tantussi/Getty Images