Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Az intézkedés egyelőre október 13-ig lesz érvényben, esetleges meghosszabbításáról a helyzet alakulásának függvényében döntenek – jelentette be Petr Fiala miniszterelnök.
Csehország szerdától ideiglenesen visszaállítja a cseh-szlovák határ ellenőrzését az illegális migránsok számának emelkedése miatt – jelentette be Petr Fiala kormányfő az X közösségi hálón kedden délelőtt. Az intézkedés egyelőre október 13-ig lesz érvényben, esetleges meghosszabbításáról a helyzet alakulásának függvényében döntenek – tette hozzá a miniszterelnök.
„Az ellenőrzések véletlenszerűek lesznek a határ egész hosszában, úgy, hogy a lehető legkevésbé korlátozzák a határforgalmat és az utasokat” – közölte Vít Rakusan belügyminiszter ugyancsak az X-en. A cseh kormány ezt a lépését egyeztette Lengyelországgal, amely keddtől hasonló intézkedéseket foganatosított a lengyel-szlovák határon – szögezte le a miniszterelnök. Csehország tavaly szeptembertől idén február elejéig már ellenőrizte a szlovák határt a migránsok megnövekedett száma miatt. Miután a helyzet normalizálódott, az intézkedést, amely komoly bírálatokat váltott ki a szlovák kormány részéről, Prága megszüntette.
„Az Európai Unióba tartó illegális migránsok száma ismét növekszik. Nem becsülhetjük alá a helyzetet, ezért azonnal reagálunk. Az ellenőrzéseknek köszönhetően meg tudjuk erősíteni polgáraink biztonságát” – olvasható Petr Fiala bejegyzésében. Vít Rakusan megerősítette, hogy az ügyben hétfőn tárgyalt és egyeztetett Mariusz Kaminski lengyel belügyminiszterrel. Szerinte a cseh hatóságok kapcsolatban vannak a szlovák, az osztrák és a német partnerekkel is. A cseh-szlovák határon 27 határátkelő van, közülük 17 közúti, hét vasúti, három pedig folyami határátkelő – közölte a cseh belügy.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek