Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Marat Gabidullin egykori harcostársairól általánosságban úgy ír, mint „jó ügyért harcoló, rendes emberekről”.
Marat Gabidullin, aki öt éven keresztül volt a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-zsoldoscsoport tagja, könyvben rántotta le a leplet a hadsereget övező titkokról – írta meg cikkében az Portfólió. A Kreml a mai napig tagadja, hogy bármi közük lenne a zsoldoscsoporthoz, a közelmúltban pedig többször is ellentét alakult ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Prigozsin között.
Gabidullin, – aki 2015-ben csatlakozott a Wagner-csoporthoz, melynek egészen 2019-ig volt tagja – elmondta: a zsoldossereg számára az elsődleges motiváció mindig a pénz. A könyvben Marat leírja, hogy az idők során egyre inkább zavarni kezdte, hogy a Wagner csak titokban működhet, kitüntetéseiket is titokban kapják meg, és a halottaik hozzátartozói nem kaphatnak segítséget az orosz államtól, amely nem ismeri el létezésüket.
Marat erkölcsi ellenérzései akkor törtek elő igazán, mikor a szíriai al-Tabyah olajfinomító megrohamozása után Oroszország külügyi szóvivője letagadta, hogy részt vettek volna orosz fegyveresek az akcióban,
„Ezt a hazugságot képtelen vagyok megbocsátani. Ilyesmitől felfordul a gyomrom. Egy ország nem tagadhatja meg a szolidaritást az övéivel” – írta könyvében az eset kapcsán.
Marat alapvetően morális alapon is azonosulni tudott a Wagner-csoport tevékenységével. Az Iszlám Állam elleni harcot például kifejezetten helyesnek ítélte meg. Társairól és a Wagner harcosairól általánosságban úgy ír,
Magáról az orosz–ukrán konfliktusról nem sokat ír a könyvében, ugyanis testvérháborúként hivatkozik a fegyveres konfliktusra, melyet mélyen elítél, és teljesen értelmetlennek tart.
Nyitókép: pillanatkép a Wagner-csoport egy videójából