Előzés a Balkánon: lehagyták a szerbeket, újabb ország csatlakozhat az Európai Unióhoz
A legpozitívabb előrejelzések szerint a balkáni ország akár négy éven belül tag lehet.
Büntetésre számíthatnak azok a tőzsdei cégek, amelyek igazgatótanácsában nem éri el a 40 százalékot a női tagok aránya. Legalábbis abban az esetben, ha az Európai Bizottságnak másodjára sikerül keresztülvinnie az erről szóló irányelv-javaslat elfogadását. Brüsszel 2012-ben már tett egy kísérletet ezzel kapcsolatban, akkor még sikertelenül.
Újjáélesztené a tőzsdei cégek igazgatótanácsában kötelező női kvótát előíró uniós szabályozásról szóló terveit az Európai Bizottság, mivel elégedetlen az e téren tapasztalható fejlődéssel. Helena Dalli egyenlőségért felelős biztos szerint a kötelező kvóta ugyan „csúnya kifejezés”, de ugyanakkor „szükséges rossz” is, hacsak „nem akarunk újabb 100 évet várni arra, hogy a dolgok maguktól megváltozzanak”.
Egy 2012-es irányelv-tervezet értelmében büntetéssel számolhatnak azok a tőzsdén bejegyzett európai vállalatok, amelyeknek igazgatótanácsában nem éri el a 40 százalékot a női tagok aránya. A kezdeményezés a közép- és észak-európai államok ellenállása miatt halt el hét évvel ezelőtt.
A Bizottság csütörtöki bejelentése érelmében a kérdés újra napirendre kerül a nemi egyenlőségről szóló új ötéves stratégia keretében. A stratégia többek között a nők elleni erőszak, a szexuális zaklatás és a női nemiszerv-csonkítás kapcsán irányozna elő uniós jogharmonizációt.
Brüsszel szerint a női egyenjogúság érvényesülése különösen a politikai és gazdasági döntéshozatal szintjén van veszélyben. Bár a vállalati igazgatósági testületekben már most 25 százalék fölött van a női tagok átlagos aránya az unióban, a Bizottság erről szóló felmérése szerint lelassult a növekedés üteme 2015 óta.
Az uniós illetékesek azokat az országokat kívánják példaként állítani a többi tagállam elé, amelyekben már most kötelező kvóták vannak érvényben, és amelyekben ennek következtében gyors változás volt tapasztalható a nemi arányok változása terén a vezetői testületekben. Ezek közé tartozik Németország, Franciaország, Olaszország és Belgium.
A Bizottság adatai szerint Franciaország az egyetlen, ahol az arány már meghaladta a 40 százalékot, Olaszországban pedig 36 százalékon áll, illetve Svédország és Finnország is megközelítik az értéket.
A kötelező kvóták mellett Ursula von der Leyen bizottsági elnök ígérete értelmében egy másik szabályozási javaslattal is elő kíván állni a brüsszeli testület az év végéig, amely nagyobb átláthatóságot biztosítana a férfi és női fizetések összehasonlíthatósága érdekében.