A jelenlegi transznacionális üzleti világ nemcsak az alkotmányos, hanem a nemzetközi jog által elismert jogaiért is küzd az állami szabályozásokkal szemben. Milyen veszélyeket lát ebben?
Korunk egyik legnagyobb kihívása, hogy hogyan lehetne szabályozni a nagy transznacionális üzleti világot. A nemzetállamoknak egyre nagyobb nehézséget okoz a transznacionális vállalatok szabályozása.
A vállalatok meg tudják választani azt az országot, amelyben le kívánnak telepedni, illetve azt a jogot, amelyet követni szeretnének.
Ezért egyre nehezebb az átlagos kormányzatok számára, hogy a nagy transznacionális vállalatokkal szemben hatékony szabályozást fogadjanak el. Ezzel egyidejűleg ezek a vállalatok arra használják ezt az új környezetet, hogy hatalmukat és profitjukat megszilárdítsák. Kormányokat játszanak ki egymás ellen, hogy a legjobb alkut, a legnagyobb adókedvezményt, a legkedvezőbb munkavállalási feltételeket szerezzék meg, miközben a világ körül mozgatják a működésüket, gyáraikat és termelésüket.
És milyen veszélyt jelentenek a nagy tech cégek?
A nagy tech cégeket érintően egy ettől eltérő dilemma merül fel.
A tech cégek nem feltétlenül immunisak az állami szabályozásra, de a kormányzatok saját döntésük alapján nagyfokú szabadságot biztosítanak számukra.
Így például az Egyesült Államokban az interneten működő vállalatok egy bizonyos fokú szabadságot élveznek, ugyanis az amerikai jog úgy rendelkezik, hogy az internetes szolgáltatók és a platformok nem vonhatók felelősségre. Ugyanakkor erre nincsen különösebb ok, leszámítva a jogszabályt, ami ezt kimondja. Az internet és a tech cégek viszonylagos szabályozatlansága egy olyan közpolitikai választás, amit saját magunk hoztunk. De egy másfajta felfogást is választhatunk.
Hogyan látja ezekben a modern dilemmákban az amerikai legfelső bíróság, illetve az alkotmánybíróságok szerepet szerte világon?
A bíróságok rendkívül kemény harcot folytatnak ezen a téren, mert a törvényhozók gyakran nagy szabadságot biztosítanak ezeknek a vállalatoknak, mint ahogyan például az internetet szabályozásával is ez a helyzet. Ez az amerikai legfelső bíróságot, illetve a bíróságokat másutt kevésbé releváns szerepbe helyezi az üzleti világ szabályzása terén. Ahogyan a törvényhozóknak nehéz a nagy tech cégek szabályozása, éppen olyan nehézséget jelent a legfelső bíróságnak is, hogy közbelépjen és követelményeket határozzon meg velük szemben. Ezen kívül ezek transznacionális vállalatok, és a bíróságok fellépési lehetősége korlátozott, mert csak a joghatóságuk alá tartozó vállalatokkal szemben járhatnak el. Az egyedüli lehetséges szabályozást a nemzetközi jog és a nemzetközi szerződéskötés lehetősége nyújtja.