Brexit: közeleg a recesszió?

2019. február 05. 19:30

Szakértői vélemények szerint az új mutatók arra vallanak, hogy a brit gazdaság egészének növekedését a lefulladás fenyegeti az unióból való kilépést övező bizonytalanságok miatt.

2019. február 05. 19:30

A legfrissebb aktivitási mérőszámok szerint alig kimutatható üteműre lassult az év elején a brit szolgáltatási szektor teljesítményének növekedése, nem utolsósorban a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) folyamatát övező bizonytalanságok miatt. Szakértői vélemények szerint az új mutatók arra vallanak, hogy a brit gazdaság egészének növekedését a lefulladás fenyegeti.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) kedden ismertetett közös felmérése szerint a brit hazai össztermék (GDP) csaknem 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) januárban 50,1-re, két és fél évi mélypontra csökkent a decemberben mért 51,2-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek jelzik a vizsgált szektorok aktivitásának erősödését, vagyis a brit szolgáltatási ágazat teljesítménye e mérőszám alapján immár alig növekszik. Az összágazati – a feldolgozószektort is tartalmazó – súlyozott IHS/CIPS kibocsátási BMI-index is csupán 50,3 volt januárban a decemberi 51,5 után.

A felmérés adatelemző fejezete szerint a BMI-vizsgálatba bevont vállalatok elsöprő többsége az idei év eleje óta megnövekedett politikai bizonytalansághoz köti az üzleti szektor aktivitásának lassulását. Számos szolgáltatási vállalat kifejezetten arról számolt be, hogy ügyfélkörükben a Brexit-folyamattal összefüggő aggályok gyakorolnak nyomást a keresletre, és e félelmek késleltetik az üzleti döntéshozatalt is.

Chris Williamson, az IHS főközgazdásza az adatismertetéshez fűzött kommentárjában alig burkolt utalást tett arra, hogy nem tartja kizártnak a recesszió kialakulását sem a brit gazdaságban. Williamson úgy fogalmazott: az új BMI-felmérés adatai azt jelzik, hogy a brit gazdaságot a növekedés lefulladása, „vagy még ennél is rosszabb” fejlemény fenyegeti, különös tekintettel arra, hogy a Brexittel kapcsolatos eszkalálódó bizonytalansághoz a világgazdaság növekedésének lassulása társul.

A recesszió lehetősége – különösen a megállapodás nélküli Brexit esetére – a brit jegybank legutóbbi forgatókönyveiben is szerepel. A Bank of England nemrégiben bemutatott tanulmányában közölte: a teljesen szabályozatlan Brexitre kidolgozott legrosszabb stresszhelyzeti szimulációs modellje arra vall, hogy a brit hazai össztermék e forgatókönyv-változat esetén 8 százalékkal zuhanna a 2019 első negyedévére várható szinthez képest.

Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne, mint amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt: a brit hazai össztermék értéke a válság előtti utolsó csúcspont és az akkori ciklus mélypontja között összesen 6,25 százalékkal zuhant.

A minap a Brit Iparszövetség (CBI) vezérigazgatója is a megállapodás nélküli Brexit súlyos gazdasági kockázataira hívta fel a figyelmet. Carolyn Fairbairn egy üzleti rendezvényen felszólalva kijelentette: a brit EU-tagság rendezetlen megszűnése „kezelhetetlen” következményekkel járna a brit gazdaságban.

A CBI vezetője idézte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslését, amely szerint megállapodás nélküli Brexit esetén a brit hazai össztermék hosszú távon 5-8 százalékkal maradna el attól az értéktől, amelyet további EU-tagság esetén a brit gazdaság elérhetne.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robur
2019. február 05. 22:30
Jól van, jól van... Szopni fognak Albion lakói.
Azember12
2019. február 05. 20:41
Én már megyek :) már csak egy hónap !! :) Alig várom már 20 éve járóm A nagyvilagot de megyünk haza feleségemmel letelepedni. Jön a gyerek, vettünk ingatlant. Van egy mondás hogy csak akkor ertekelsz valamit amikor már elvesztetted. Ez igaz Magyarországra is. Aki otthon van nem becsüli. Insta még Facebook menozes meg nagyon gáz.. Egyebbkent meg aki boldogtalan akar lenni más országban még könnyebben megteheti.. csak hát már az sem annyira menő :)
Akitlosz
2019. február 05. 20:38
Akad a recessziónál rosszabb is. Infláció például. Államadósság, költségvetési hiány, s mindezeknek közük nincsen a Brexithez, sem a recesszióhoz. A lehető legeslegkedvezőbb gazdasági helyzetben is ezeket csinálja a hatalom, mert nem létezik annyi pénz, amennyinél ne akarna még többet elkölteni, bármennyi is a bevétele.
kola
2019. február 05. 20:14
kíváncsi leszek mennyi magyar kullog haza...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!