Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Az IMF nem lát lehetőséget a bér- és nyugdíjemelésre Szerbiában. A Nemzetközi Valutaalap azt is kifogásolta, hogy nem a tervezett ütemben haladnak a leépítések a szerbiai közszférában. Eközben ugyanakkor nincs új szerb kormány sem az április végi választás óta.
Nem lát lehetőséget a közszférában dolgozók bérének, valamint a nyugdíjaknak az emelésére Szerbiában a következő mintegy másfél évben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerbiai missziójának vezetője, James Roaf.
Nincs elég leépítés
Az IMF képviselője a NIN című szerb hetilap csütörtökön megjelent számában azzal indokolta kijelentését, hogy nem a tervezett ütemben haladnak a leépítések a közszférában. Megfogalmazása szerint a közszférában többen dolgoznak, mint a magánszférában, és a fizetésük is magasabb. Emellett figyelembe kell venni az ország demográfiai adatait is, vagyis hogy egy dolgozóra egy nyugdíjas jut.
A Nemzetközi Valutaalappal kötött, 1,2 milliárd eurós, hároméves készenléti hitelről szóló megállapodás feltételei között szerepel a közszférában dolgozók leépítése, de a veszteséges állami vállalatok felszámolása is, valamint a GDP 75 százalékát kitevő államadósság mérséklése.
James Roaf kiemelte, hogy az uniós tagságra törekvő Szerbia gazdasági mutatói 2015-ben javultak, és a vártnál jelentősen jobbak voltak, valamint az infláció is alacsony maradt, ezért kismértékben lehetőség volt a 2014-ben megnyirbált bérek és nyugdíjak emelésére. Ugyanakkor érezhető növekedésre ebben az évben biztosan nem lehet számítani, és ha nem kezd a kormány célzott intézkedésekbe, akkor jövőre sem - mondta.
A legsürgetőbb feladat a közszférában dolgozók számának csökkentése lenne, amely meghaladja a 7,2 milliós ország lakosságának egytizedét, mintegy 750 ezren dolgoznak az állami szférában. A tervek szerint a kormánynak és a kulcsfontosságú minisztériumoknak, például az oktatási és az egészségügyi tárcának mihamarabb meg kell határoznia, hol van munkaerő-felesleg, és mely területeken mutatkozik hiány.
Nincs új kormány sem
Az április 24-i előre hozott parlamenti választások óta még nem alakult meg az új kormány, és amíg nem áll fel a kabinet, semmilyen vonatkozó lépésre nincs lehetőség.
Az IMF szerbiai missziójának vezetője ugyanakkor kiemelte, hogy a látogatás során várhatóan módosítják a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzést is, amely 2,5 százalékos is lehet. A Szerbiai Nemzeti Bank (NBS) májusban a korábban becsült 1,8 százalékról 2,25-2,5 százalékos bővülésre módosította a várt GDP-növekedést. A szerb gazdaság az első negyedévben 3,5 százalékkal bővült.
Az IMF csütörtökön kéthetes látogatásra érkezett Szerbiába, hogy megkezdje a készenléti hitelmegállapodás negyedik felülvizsgálatát.