The Wall Street Journal: Közeleg a harmadik világháború
Az amerikai lap szerint az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea közötti kötelékeket az ukrajnai 2022-es invázió betonozta be.
A vállalkozások pénzügyi döntéseit segíti a Magyar Nemzeti Bank webes összehasonlító felülete.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az állami hátterű hitelintézetek számos kiemelkedően kedvező hitelprogramot hirdetettek meg az elmúlt év során a vállalkozók számára. Annak érdekében, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások a rengeteg ajánlat közül megtalálják a számukra legmegfelelőbbet, a jegybank Hiteltérkép néven egy webes összehasonlító felületet indított el tavaly augusztusban. Ez a felület segítheti a cégeket eligazodni a hitelajánlatok között és jó döntést hozni, megalapozva ezzel a magyarországi vállalkozások sikerességét, amely az MNB egyik kiemelt célja.
Ösztönözné a vállalkozásokat a jegybank
A koronavírus-járvány hatásának kezelése, a hazai vállalkozások támogatása kulcskérdés a Magyar Nemzeti Bank számára. Fontos, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások megfelelő forrásokhoz jussanak, és minél hamarabb kilábaljanak a válságból, illetve új növekedési pályára állhassanak. A jegybank hitelprogramja ezeket a célokat szolgálja, hiszen a kkv-k a gazdaság motorjai, támogatásuk pedig nélkülözhetetlen a fejlődéshez. A Növekedési Hitelprogram Hajrá (NHP Hajrá) mellett számos állami hátterű hitelintézet által meghirdetett támogatott program fut jelenleg, amelyek összesen többezer milliárd forintot meghaladó összegű finanszírozást kínálnak a vállalkozásoknak országszerte.
Fontos azonban, hogy a rengeteg ajánlat közül a cégvezetők a számukra legkedvezőbb finanszírozási lehetőséget találják meg. Ehhez olyan digitális megoldásokra van szükség, melyek korszerűsítik a banki tevékenységeket a hitelfelvevők számára, az összehasonlíthatóság pedig jelentősen leegyszerűsíti a megfelelő hiteltermék kiválasztását. Ez a fogyasztóbarát szemlélet növeli a versenyt a hitelintézetek között, és arra ösztönzi őket, hogy olyan konstrukciókat ajánljanak ügyfeleik számára, amelyek a hitelfelvevő érdekeit tartják szem előtt. Ilyen versenyben nagyon fontos az összehasonlíthatóság, hogy a hazai vállalkozók a lehető legegyszerűbben választhassák ki a számukra optimális konstrukciót. Az MNB ezért alakította ki a Hiteltérkép nevű platformot.
Út a növekedéshez – segít a Hiteltérkép!
A 2020 augusztusában elindított webes felület a vállalkozásoknak kínál támogatást a pénzügyi döntések meghozatalában a Növekedési Hitelprogram tematikus internetes oldalán. A Hiteltérkép célja, hogy segítsen a vállalkozásoknak eligazodni az MNB, az Eximbank, az MFB és a KAVOSZ hiteltermékei között. A https://www.mnb.hu/nhphajra#Ut oldalon elérhető felületen a vállalkozók elsőként azt állíthatják be, hogy induló-, mikro- kis-, közép- vagy nagyvállalat számára keresik a megfelelő konstrukciót.
Ezután a felhasználási célt kell megjelölni: beruházás, hitelkiváltás, forgóeszköz, export finanszírozás, cégvásárlás, támogatási előfinanszírozás és lízing egyaránt kiválasztható, ezek közül akár több is bejelölhető. Ezt követően, ha a „Keresés” gombra kattintás után, a felület listázza a lehetséges hitelkonstrukciókat és átirányít azok oldalára. A Hiteltérkép napra kész és könnyen áttekinthető, szignifikáns tényező lehet a hitelválasztásban.
Jegybanki sikerprogram a járvány ellensúlyozására
A Magyar Nemzeti Bank 2013-ban indította el a Növekedési Hitelprogramot, kifejezetten a mikro-, kis- és középvállalkozások pénzügyi megerősítése érdekében. Az NHP Hajrá a program legújabb konstrukciója, amely kifejezetten a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségekkel szemben segíti a vállalkozókat. A cél azonban nem kizárólag a válságból való kilábalás segítése, komoly lökést is adhat a hazai vállalkozóknak, hogy új növekedési pályára állítsák cégüket a digitalizáció korában.
A jegybank az induláskor 1500 milliárd forintban határozta meg a keretet, de a program sikerességét látva még az év végén kibővítette azt még 1000 milliárd, április elején pedig további 500 milliárd forinttal. Az összesen elérhető 3000 milliárd forintos keretből még 900 milliárd áll rendelkezésre. A vállalkozásoknak érdemes minél hamarabb utánajárni a részleteknek, és választani a kereskedelmi bankok közvetítésével elérhető konstrukciók közül, hogy az újraindulás minél előbb megvalósulhasson.
Az NHP Hajrá keretében minimálisan igényelhető összeg 1 millió, a maximális pedig 20 milliárd forint. A hitel kamata legfeljebb 2,5% lehet, és ez fix marad a futamidő végéig. Az ingatlanvásárlással, ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos beruházásokra akár 20 éves időtartamra is lehet hitelt igényelni, a forgóeszközhitel és a támogatások előfinanszírozása esetén pedig 3 év a maximális futamidő.
Az NHP Hajrá forrásai a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások széles körét segítik új fejlődési pályára állni, azzal a deklarált céllal, hogy a gazdaság motorjai olajozottan működjenek, új lendületet nyerve ezzel növekedési céljaik megvalósításához.
Fotó: MNB
(X)