Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso szerdai EP-felszólalására reagálva az Európai Néppárt frakcióvezetője kijelentette, a célok elérése és a problémák megoldása érdekében nem „reformocskákra” van szükség. Joseph Daul, néppárti képviselő elmondta, hogy vissza kell térni a költségvetési egyensúlyhoz.
A balközép Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakciójának vezetője, Hannes Swoboda szerint erősebben kellene szabályozni a nagy sebességű pénzmozgásokat. Az osztrák politikus szerint fontos a bankfelügyelet, de szükség van a bankunióra is. Kifejtette a frakcióvezető, hogy a reformok költségeit nem szabad, hogy az emberek fizessék meg. Swoboda szerint rossz recept, hogy a trojka, az EKB, az EU és az IMF megszorításokat sürget.
A Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) frakciójának vezetője úgy véli, a válság politikai válság is, ami nem csak a közkiadásokról és Görögországról szól. A politikai tehetetlenség miatt a föderális uniót kellene támogatni.
Daniel Cohn-Bendit a Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoportjának társelnöke osztotta azt az álláspontot, hogy új irányra van szükség a problémák megoldásához. Sőt, a francia politikus az EU tehetetlenségével, valamint a föderális unió felé való elmozdulással is egyetértett, viszont nem tartja elfogadhatónak, hogy az Európai Unió Tanácsa egyszerre lát el jogalkotó és végrehajtó szerepet is.
Több magyar EP-képviselő is reagált Barroso felszólalására. Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz EP-képviselője szerint nem életszerűek a bizottság tervei. A politikus szerint a bizottság terve kizárná az érdemi munkából azt a 10 országot, amelyek még nem vezették be az eurót. Tabajdi Csaba szocialista képviselő aggodalmának adott hangot, az MSZP EP-képviselője szerint ugyanis nem jut el az EB-elnök beszéde a polgárokhoz. „Annyit fog érni, mint döglött lovon a patkó” – fogalmazott Tabajdi. Tabajdi szerint ez mindaddig így lesz, amíg a magyar miniszterelnök az Országgyűlésben arról beszél, hogy az Európai Unió nem a megoldás, hanem a probléma része. A magyar képviselő azt is megemlítette, hogy a közös bankfelügyelet előnyös is lehet, mert megvédi a társadalmakat a kormányok felelőtlen költekezéseitől.