Bárcsak (megint) úgy élhetnénk, ahogy élünk!

2011. május 31. 15:47

Megválasztottuk azokat, akiktől reméltük, hogy elhitetik velünk, hogy jár nekünk a jobb élet.

2011. május 31. 15:47
Mong Attila

Nagyjából 110 ezer család, minden tizedik svájci frankban vagy euróban eladósodott lakáshiteles képtelen fizetni a havi törlesztő-részletét, tartozása bőven három hónapon túli. Sokan közülük valóban lakást vettek kölcsönből, ők fegyelmezettebb törlesztők, mint azok, akik szabadfelhasználású jelzálog-kölcsönt vettek föl. Helyzetük szinte kilátástalan, kupacokban állnak a kifizetetlen rezsiszámlák a konyhaasztalon, a kilakoltatás számukra - ha nem lenne még életben a moratórium - nagyon is reális veszély lenne. Közel ugyanennyien vannak azok, akikkel a bank valamilyen feltételekkel már újratárgyalta a kölcsönt, és bár nehézségekkel, de törlesztenek. Az összes hitel 16 százaléka, szintén több százezer ember pedig bármikor lecsúszhat a nagyon problémás kategóriába, hiszen rendszeresen késik a fizetéssel. Ők azok, akik a 2000-es évek elejétől-közepétől megvásároltak egy illúziót, amit a politika és a bankok közösen adtak el nekik. Azt az ábrándot, hogy megengedhetjük magunknak, hogy úgy éljünk, ahogyan élünk és ennek az árát soha nem kell megfizetni. Bárcsak.

A nemzeti önáltatás képlete a következő volt: megválasztottuk azokat, akiktől reméltük, hogy elhitetik velünk, aztán pedig örömmel el is hittük nekik, hogy jár nekünk a jobb élet, akár hitelből is. Mert megérdemeltük, annyi hányattatás, a balsors, akit régen tép évszázadai után, végre itt Európában. Európai életet az európaiaknak: a lakás kell, hogy lakhassunk valahol, a munkához kell az autó, autóba GPS, hogy odataláljunk, este plazmatévé, mert a színház drága, és ha mindehhez hitel kell, hát legyen hitel. Majd kitermeljük. Így működött az ugyancsak adósságokban vergődő állam, és benne a polgárai is, mindezt pedig euróban vagy svájci frankban, hiszen belátható időn belül úgyis benne leszünk az eurózónában.”

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
allover
2011. május 31. 20:04
A közelmúltban alig hallottam Attist az MR1 180 percében! Korábban is, amint meghallottam "ezt", és az "ÉN Boros Péter vagyok" kollégáját, azonnal mentem az MR3-ra vagy a Klasszik Rádióra, lenyugodni! Úgy tűnik, most itt keresi a napi betevőt! Valszeg a te hitelszerződésed is bedőlt, mert nem hallak villogni! Szar ügy, csórikám! Ez a megszólalása most felnyomta az agyam! Egyem a funkcionális analfabéták szívét, akik képtelenek szövegértelmezésre és aláírnak egy hitel, vagy lízingszerződést! Igaz, az ügyfélbankár vagy a lízingcsoport üzletkötője is rájátszott, mert a jutalék, az mégis csak jutalék. A barom ha barom, akkor barom! Kell a hitel, mert a szomszéd is felvette! Kell a plazma tv, meg a Matiz és bármi, ami a Jolinak van, a VI. emeleten! Addig ne gondolkozz hitelfelvételen, amíg nem tudod akármikor, bármikor diszkontáltatni a szerződésedet! Addig fektesd máshova a "felesleges" pízt! Nagy Ember! Interjúztasd meg Megyót, Fletót és Gordonkát! Melyik bankvezérrel mit tárgyaltak a színfalak mögött abban az ügyben, hogy hogyan is kell viselkedni az ostobákkal, akik oda jutottak, ahova! Nézz utána, melyik bank vagy annak lízingcsoportja, továbbá a temérdek sufni-lízing kft., zrt. nyomultak szédítésképpen 2002 és 2007 között leginkább!
GY. F.űegér
2011. május 31. 19:28
"ha megöli a tulajdonos családtagját, akkor öljék meg az építő azonos családtagját," Tökéletes módszer, hogy mind a tulaj, mind az építő megszabaduljon az anyósától. Aztán a temetés után irány a kocsma.
bolá
2011. május 31. 19:19
Az egész közgazdász main stream, élükön Bokros Lajossal, vélekedésével – lásd: http://privatbankar.hu/cikk/ado/bokros_ne_allitsuk_feje_tetejere_a_piacgazdasag_alaptorvenyeit_43073 – szemben a deviza alapú – és nem deviza – hitelezés állította alapjaiban a feje tetejére a piacgazdaság alaptörvényét. Ennek megértéséhez a kályhától kell elindulni (amihez persze tudni kell, hogy mi is a kályha): Munkamegosztáson alapuló árutermelő gazdaságban élünk. Ez azt jelenti, hogy mindenki csak az áruk egy szeletének termeléséhez ért igazán, csak azzal foglalkozik, abban kell/kellene szakértőnek lennie. Például a cukrász süteményt, fagylaltot termel, ehhez kell értenie. Ha most nem ért ehhez, és rossz árut termel és cserél el (árul), például szalmonellás fagylaltot, akkor ezért rajta verik el a port, a károkat neki kell megtérítenie. Tehát mindenkinek a saját áruja termeléséhez kell értenie, annak a minőségét kell szavatolnia – ez a piacgazdaság egyik alaptörvénye. Ez egy olyan ősi törvény, ami már Hamurabi törvényében is szerepel, nevezetesen ott úgy, hogy ha egy építő által épített ház összedől, és megöli a tulajdonost, akkor öljék meg az építőt, ha megöli a tulajdonos családtagját, akkor öljék meg az építő azonos családtagját, ha megöli a tulajdonos szolgáját, akkor az építő szolgáját adják át a tulajdonosnak. Ezen ősi törvény szerint a bankügyletekhez a bankároknak kell érteniük, azokért a bankároknak, mögöttük persze a bankoknak kell felelőséget viselniük. Perverz módon a bankárok megtámogatva a neoliberális közgazdászokkal, élünkön Bokrossal, most azt mondják, hogy ők nem felelnek azért mert rossz terméket adtak el például a cukrásznak – aki pedig a süteményekhez, fagylalthoz ért, nem a bankügyletekhez –, ők nem viselik a károkat, hanem viselje csak azokat a cukrász (és minden általuk hülyének tartott hitelfelvevő: lásd azon közkeletű vélekedést, hogy az országnak nincs megfelelő pénzügyi kultúrája; miért, a bankároknak van megfelelő fagylaltkészítő kultúrájuk?). Ez alapvetően szembemegy a piacgazdaság alapelvével, miszerint az áru minőségét a termelőjének kell garantálnia. Na ennyit arról, hogy ki borítja föl a piacgazdaság alaptörvényét Persze az államnak is van felelősége. Hamurabi idejében az iránt, hogy a kivégzéseket hajtsa végre. Mára azért a megelőzésre került a hangsúly. Tehát ha egy cukrász az egész országot megfertőzi szalmonellás fagylaltjával, akkor az állam megfelelő szerveit, ezek az ÁNTSZ és az élelmiszer-biztonsági hivatal, és azok vezetőit vonják kérdőre, hogy hol is volt az ellenőrzés, és aztán minimum leteszik őket a stallumból, azaz kirúgják az országos tiszti főorvost és az országos főállatorvost. A bankárukat a PSZÁF és az MNB ellenőrzi. Persze ott, ahol a PSZÁF elnökét megveretik, az MNB elnök pedig nyakig elmerül off-shore ügyletekben nincs mit csodálkozni, hogy ilyen „szalmonellás” hitellel az egész országot meg lehet fertőzni.
GY. F.űegér
2011. május 31. 18:06
"És akkor ott álltak a fél falat beborító óriási plazmatévé előtt. Apa, anya és a két gyerek néma tisztelettel bámulták a képernyőt a banki tisztviselő társaságában, aki - mint nekem később elmesélte - döbbent rémülettel állt a másfél szobás panellakás nappalijában. Az előző pár órát ugyanis azzal töltötte, hogy víz-, gáz-, közös költségszámlák, menzadíjak erdejében próbálta kiszámolni, hogyan tudna kijönni a család a jövedelméből, úgy, hogy ennivalóra is maradjon, de közben valamit még az árfolyamváltozás miatt irdatlanra dagadt svájci frank hitelből is törlesszen." Istenem, a három év alatt, amíg ezt csináltam, hány ilyen családot láttam... Volt, hogy a tv csak ferdén fért el a szobában, mert egyik fala sem volt elég hosszú... de 1,5 millás tv, az volt... (Az meg elég szomorú, hogy ha jól számoltam, úgy öten voltak képesek értelmezni, ezt az egyébként nem túl bonyolult cikket.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!