Odalehet az évszázad üzlete.
A Világgazdaság arról ír, hogy a piacihoz képest akár 70 százalékkal kedvezőbb áron juthatna hozzá Budapest 51 új Caf villamoshoz, ám a városvezetés szerint legfeljebb 20 darabra van pénz.
A fővárosban napi szinten közlekednek 50 évnél is idősebb villamosok, írják. Hozzátették:
A szerdán 12 órakor kezdődő fővárosi közgyűlésen erről is szó lesz és megszavazhatják a kedvezőtlen döntést.
Tény, hogy a Cafok megvásárlása nem filléres tétel, szögezi le a lap: a 20 rövid Cafért mintegy nettó 40 millió eurót fizethet a főváros, ami 420 forintos árfolyammal számítva csaknem 17 milliárd forint. Szerintük ez részben azért ennyi, mert a városvezetés másfél éves csúszásban van. Eredetileg 2021. május 18-ig kellett volna dönteni a villamosok lehívásáról. Ezt viszont elszalasztották, de sikerült elérni a spanyol járműgyártó óriásnál, hogy egy év haladékot kapjanak. 2022. május 18. is úgy telt el, hogy Budapest egyetlen villamost sem rendelt meg. Az 51 darabos opció mégsem veszett oda, mert a Caf belement még egy féléves hosszabbításba. A végső dátum tehát november 17-e, írják.
a veszteség mintegy 1,2 milliárd, ekkora összeg ég most el feleslegesen, teszik hozzá. Hangsúlyozzák, hogy a főváros trolibeszerzésében ugyanez történt, szintén milliárdos áremelkedés állt be, miután egy évig ültek rajta.
Az első villamos tervezett szállítási határideje 2024. szeptember 24. Az ütemezés alapján 2024-ben további 6, illetve 2025-ben további 13 darab jármű szállításával lehet tervezni. Kétségtelenül jó hír, hogy az 51 darabos kontingens teljes egészében nem veszik oda – sőt, a városházának szándékában áll a szerződés november 17-i véghatáridejét harmadjára is meghosszabbítani, kérdés persze, ezt tolerálná-e még a Caf – és legalább ezt a 20 új villamost megrendeli Budapest.
Emlékeztettek: a jelenleg Budapesten közlekedő villamosok átlagéletkora 36 év. A flotta kevesebb mint harmada, 27 százaléka modern, alacsonypadlós jármű. Fontos tudni, hogy
Az alapmennyiség 37 új villamos volt, de a megrendelő jogosult volt további 87 jármű opcionális lehívására. Ebből 2014-ben 10 rövid járműre adtak le rendelést, írják, majd a BKK 2018-ban újabb 26 járművet (21 rövid és 5 hosszú) szerzett be. A fennmaradó 51 villamos sorsa pedig azóta, több mint négy éve lóg a levegőben.
MTI Fotó: Róka László