A Momentumtól sem fogadom el

2021. május 13. 22:27

Ma is helyesnek tartom, hogy a 2010-ig érvényes törvény a választójogot magyarországi lakóhelyhez kötötte.

2021. május 13. 22:27
Facebook

„A március 9-i Európa Napon jelentette be Fekete-Győr András, hogy az ellenzéki pártszövetség közös választási listájára a Momentum két külföldön élő magyart is felvetet: a Londonban élő Csillag Tamást, aki a Momentum londoni közösségének tagja, illetve a sepsiszentgyörgyi Tomos Endrét. Ez az a kérdés, amiben a legmélyebb az egyet nem értés köztem és a Momentum között. Sok mindenben értünk egyet, évekkel ezelőtt – kéretlenül – alapos véleményt írtam vaskos programjukról, a legtöbb részt kifejezetten helyeseltem, és kevés helyen fogalmaztam meg kifogásokat, melyek közül a határon túli magyarokkal kapcsolatos álláspontjuk volt a legfontosabb.

Három évtizede, amikor kialakult az új magyar demokrácia, konszenzussal került a köztársasági alkotmányba, hogy a magyar állam »felelősséget érez« a határon túli magyarokért, és konszenzus volt abban is, hogy a magyar államnak sokrétű kulturális és oktatási támogatással kell hozzájárulnia ahhoz, hogy magyarként élhessenek teljes életet szülőföldjükön, a határ túloldalán, és hogy mindennapos kapcsolatban állhassanak az anyaországgal. Azt azonban, hogy közjogi értelemben a magyar állam polgárai legyenek etnikai alapon, akkoriban az Antall József vezette MDF sem tudta elképzelni, nem is beszélve a magát még liberálisnak vélő, a Trianon-évfordulón a házelnök Szabad György elrendelte parlamenti felállás miatt az ülésteremből kivonuló, Orbán és Kövér vezette Fidesz-frakcióról. Amikor tíz évvel később, 2010 nyarán az MSZP-frakció nagy többsége megszavazta az Országgyűlésben a kettős állampolgárságról szóló Orbán-féle törvényt, ezt bizonyára inkább gyávaságból, mint meggyőződésből tette. Mire azonban létrejött a Momentum, az ebben is 180 fokos fordulatot végrehajtó Fidesznek már sikerült olyan helyzetet teremtenie a hazai politikai közgondolkodásban, hogy a politikába bekapcsolódó fiatalok számára magától értetődő lett annak magukévá tétele, hogy a magyarság nemcsak kulturális összetartozást jelent, de közjogi-politikai közösséget is, és ebből következően a budapesti parlamentben is képviseletet kell adni a »külhoni« magyaroknak. Nemcsak választójogot, ahogy a Fidesz bevezette és az MSZP is elfogadta, de azt is, hogy olyanok képviseljék őket a budapesti Országgyűlés tagjaiként, akik maguk sem Magyarországon élnek, hanem kisebbségben a szomszéd országok valamelyikében, illetve vendégmunkásként, bevándorlóként bárhol másutt a világban.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kaltran
2021. május 15. 10:42
Ki a büdös lószart érdekli, hogy te mit fogadsz el és kitől?
Csigorin
2021. május 14. 18:21
marpedig tetszik neked vagy sem, a szavazati jog allampolgarsag, nem pedig lakohely fuggvenye.
Kup Lung
2021. május 14. 13:51
Nyilvánvaló h változott a külhoni magyarságról a felfogás sokakban. De miért is? Ássunk mélyebbre.... ----- Bauertől megkérdezném h megvalósult e az EU-ban elfogadott valamiféle autonómia a magyarság tekinteténben a szomszédainknál bárhol? Az EU-ban egy országban sincs nemhogy valamiféle magyar autonómia ami éppúgy megilletné őket mint másokat hanem még névtáblákon (vasút, helység, útjelző táblák) is folyik a kicsinyes perpatvar (lásd az egyik még konszolidáltnak is mondható szlovák min.elnök kirohanását ). Az ember esze megáll . 2021-et írunk az EU szövetségi rendszerében! Nemde? ------ Mért nem ezt emeli ki Bauer? Csak ő tudja. Márpedig itt tarunk. ÉS ebből kell kiindulni. Ez a színtiszta valóság! Az nem megy h ők sem és mi sem adunk nekik semmit. Na ez nem pálya! Márpedig Bauer végül is ezt mondja. Hisz önmagában a kulturális összetartozás valamikori elvi kimondásával "a semmi nem történtet értük" elvet hangoztatja. Egy kinyilatkoztatást tartalom nélkül. Tehát mindenképpen jobb h a Fidesz álláspontja változott itt a kezdeti liberális Fideszhez képest. Megtéve azt legalább ami rajtunk múlik az anyaországon ha már sem az EU sem a környező országoknak nem érdeke a magyarságnak mint kisebbség a töténelmi igazságtétele. ------- Hogy a választójog mellé képviselője is legyen számukra az országgyűlésünkben az mindenképpen egy megfontolandó gondolat. Ha Momentumtól való ha mástól a felvetés megér egy misét! Mondhatnám a Momentumtól az egyetlen eddig értékelhető felvetés ami megfontolás tárgya lehet. ------- Csak azt nem értem miért nem lobbiznak jobban a liberális elvtársaiknál a szlovák és román viszonylatban? Miért produkálnak a liberális elvbarátaik magyarellenes kirohanásokat ha bármiféle ottani magyar kezdeményezés történik a kisebbségek jogainak érdekében? Mintha mindent liberális szemüvegen keresztül kéne nézni a bolygón, kivéve a magyarok kéréseinek, jogkiterjesztésének a kérdését. Tehát hogy is van ez a Momentuméknál? Mert hát akkor miért feszül az az ellentét h nem magyar pártot támogatnak kinn hanem a liberális barátaikat? Ha már ennyire szívükön viselik a magyarság sorsát... ------
VeJoLa
2021. május 14. 13:16
Igazán a körmödre nézhetne már valaki, hogy ne karmolászd magyar emberek lelkét!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!