Előállt a farbával Donald Tusk: nyíltan Orbán Viktor ellen uszított, de csúnyán leégette magát
A lengyel miniszterelnök egy jó öreg kommunista trükkel próbálkozott meg.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ - hangsúlyozta a magyar miniszterelnök. (VIDEÓ)
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában kifejtette, hogy
nem a magyar iparral van gond, hanem kereskedelmi kihívásokkal szembesülünk, hiszen a termékeink eladása jelenti a fő feladatot.
A kormányfő rámutatott, hogy Magyarország globális piacra termel, így a világpiac helyzete közvetlen hatással van a vevőkör bővülésére vagy szűkülésére.
Mint mondta, a világgazdaság természeténél fogva hullámzik, de ez idővel változhat. Hozzátette, hogy az elmúlt években jelentős hazai fejlesztések történtek, bár ha pechünk van, ezek éppen egy hullámvölgy idején találhatnak piacra.
Orbán Viktor reményét fejezte ki, hogy a következő időszakban a BMW-gyár működése elindul, és ha az akkumulátorgyártás is beindul, valamint a világgazdaság stabilizálódik, az európai gazdaság is talpra állhat.
„Ha nyugaton nem tudják megvenni a termékeinket, akkor vegyék meg keleten – ez szükséges a gazdaság helyreállításához” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy mielőbb kapcsolatba kell lépni Nagy Elekkel, a Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, és egyúttal megköszönte Parragh László korábbi elnök munkáját.
A miniszterelnök kijelentette, hogy
a munkaadóknak és a munkavállalóknak meg kell egyezniük a bérekben és ebben segíthet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új vezetője.
A következő téma a januártól igényelhető munkáshitel. Van háromszázezer fiatal, aki jogosult lesz erre a 4 millió forintos kamatmentes hitelre.
Orbán Viktor elmondta, hogy az átlagbért az tudja meghatározni, aki dolgozik, míg a bérszintet a gazdaságban tevékenykedők tudják megítélni – „nem valaki az íróasztal mögül.”
Hangsúlyozta, hogy mind a munkásoknak, mind a gyáraknak jogos igényeik vannak, és ezek rendezéséhez bértárgyalások szükségesek, nem pedig olyan politikusok tanácsai, akiknek nincs valós gazdasági tapasztalatuk, de mégis meg akarják mondani, mit tegyenek. „Ettől feláll a szőr a hátamon” – jegyezte meg a miniszterelnök.
Úgy látja, hogy bár a kormánynak szabályozási felelőssége van, nem ő irányítja közvetlenül a gazdaságot. Hozzátette, hogy a valóságnak nem arról kell szólnia, mekkora legyen a bér, hanem arról, hogy azok tárgyaljanak, akik a gazdaságot működtetik.
Magyarország nem csak a tanuló fiatalokat, hanem a munkás fiatalokat is akarja támogatni.
A munkáshitel kapcsán megjegyezte, hogy jelenleg mintegy 20 ezer diáknak van diákhitele Magyarországon, és hozzátette, hogy a kormány az elmúlt években 50 ezer diákot segített diplomához jutni.
„De mi a helyzet azokkal, akik a munkásrétegből érkeznek? Igaz, hogy hamarabb munkába állnak, de számukra is nehéz az indulás. Nem a lustáknak szeretnénk támogatást nyújtani, a legtöbben dolgozni akarnak” – fogalmazott Orbán Viktor.
A miniszterelnök kitért arra is, hogy a lakhatási nehézségek miatt a fiatalok számára az önálló élet megkezdése egyre későbbre tolódik. Véleménye szerint azonban a nemrég bejelentett támogatással sikerült könnyíteni ezen a helyzeten.
Kiemelte továbbá, hogy a munkáshitel a 17-25 éves korosztály számára lesz elérhető, és 4 millió forinttal segíti azokat, akik korábban munkába állnak.
Orbán Viktor úgy látja, hogy a nagyvállalatok stabilak és a nagyipari termelési kapacitások már kiépültek. Például az építőipari vállalkozások erősek, és a magyar cégek jelentős projekteket valósítanak meg külföldön.
A középvállalkozások esetében viszont az a cél, hogy meg tudjanak jelenni a nemzetközi piacon.
Orbán Viktor kifejtette, hogy a kisebb vállalkozások jelenleg nehezen boldogulnak, ezért a nemrégiben bemutatott Demján Sándor-program célja, hogy őket támogassa.
A program keretében a betéti kölcsön révén az állam részt vesz a vállalkozásokban, és tagi hitellel növelni tudják a cégek kapacitását. „Ez egy új gazdaságpolitikai kezdeményezés” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint
a következő évben 3-3,5 százalékos növekedés várható, és 2025 kiemelkedő év lehet ebből a szempontból.
Orbán Viktor elmondta, hogy a jövő héten több mint 40 nyugati ország állam- és kormányfője érkezik Budapestre, ilyen nagyszabású találkozó még nem volt a magyar fővárosban.
A legizgalmasabb kérdésnek azonban az amerikai elnökválasztást nevezte. Véleménye szerint év végére a nyugati világban átalakulnak az erőviszonyok. „Kedden változik a világ” – mondta, utalva arra, hogy szerinte Amerika széljárása megfordul, és ismét Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke, így békepárti többség alakulhat ki a migrációpolitikával szemben.
Orbán úgy véli, hogy a hagyományos családmodellt érő támadások megszűnnek, és a családpolitika ismét előtérbe kerül. Szerinte egy békepárti, migrációellenes kormány kerül majd hatalomra az USA-ban, és Magyarország számára ez új lehetőségeket jelenthet. „Most a sarokban ülünk a hokedlin, miközben a trónon az amerikaiak és az oroszok vannak” – fogalmazott.
Hozzátette, hogy
ha a várható fordulat valóban bekövetkezik, Európa sem maradhat háborúpárti”.
A miniszterelnök interjúját itt nézheti meg: