A Politico a legbefolyásosabb európai emberek listájára föltette Magyar Pétert
Nos, ilyesmi előfordul. Hat éve például az Euronews az Európai Vezető Díj egyik díjazottjává választotta Fekete-Győr Andrást.
Ne legyen kétségünk, valamikor meg fognak egymással egyezni, a Karácsony–Tisza-szavazóbázis ugyanis nagyjából egy tömböt alkot.
(Nyitókép: MTI / Illyés Tibor)
A szerző az Alapjogokért Központ vezető elemzője
Ahol a baloldal többségbe kerül, káosz vagy gazdasági csőd uralkodik – erre az alapigazságra döbbenhetnek most rá azok a budapestiek, akik a kampányban hittek Karácsony Gergelynek és Magyar Péternek. Júniusban a fővárosi balliberális, kormányellenes szimpatizánsok a főpolgármester-választáson Karácsonyra, pártlistán pedig nagy többségük a Tisza Pártra szavazott. Pénteken ül össze az új Fővárosi Közgyűlés, de a rendszerváltás óta ilyen politikai bizonytalanság még nem előzte meg az alakuló ülést.
Öt éve a működését Karácsony Gergely főpolgármester vezetésével megkezdő Fővárosi Közgyűlés egy prosperáló helyzetben lévő várost vett át Tarlós Istvántól és az őt támogató Fidesz–KDNP-től. Az akkor a kasszában lévő 214,5 milliárd forintnyi tartalék eltűnt, és úgy is csődközeli állapotba került Budapest, hogy a Karácsony-féle városvezetés alatt több mint 200 milliárd forinttal több iparűzési adó folyt be a főváros kasszájába, mint Tarlós utolsó négy évében. Ez azt is jelentette, hogy Karácsonyék több mint 400 milliárd forintnyi pluszforrással gazdálkodhattak. És az lett a vége, hogy Budapestet felveri a gaz, a szemét, a hajléktalanok ellepik az utcákat, az aluljárókat, egyre több a szlömösödő közterület.
Lapzártánk napján úgy néz ki, a szavazók által a vezetéssel megbízott Karácsony Gergely képtelen többséget fabrikálni maga mögé. Persze, az összement posztkommunisták, a „zöldek”, a kutyapárt, valamint a Tisza Párt néhány nap alatt még megegyezhet, hiszen a hatalom és a pozíciók nekik mindennél fontosabbak.
A számok tükrében – annak, aki nem ismeri az érdekellentéteket és a politikai narratívákat – nem is tűnhet oly bonyolultnak az új koalíció kialakítása. A harminckét fős testületben Karácsonnyal együtt van ugyanis hat DK–MSZP–P-s képviselő, tíz tiszás, három kutyás és három Vitézy Dávid-féle, LMP-s, valamint tíz fideszes városatya. Csakhogy több bökkenő is felmerül a baloldali együttműködésben.
Magyar Péter tanulhatna József Attilától, aki az Eszmélet című versében megírta: „ügyeskedhet, nem fog a macska / egyszerre kint s bent egeret”. Pedig Magyar ezzel próbálkozik, és maga előtt tolja Vitézy Dávidot, akit főpolgármester-helyettesként szeretne látni. A baloldal „messiása” Vitézy mögött megbújva a tíz tiszás mandátumával nem akar politikai felelősséget vállalni a vezetésben. Olyannyira távol tolja magától Budapestet, hogy személyesen be sem ül a Tisza-frakcióba. Ezenkívül a fővárosi cégekben sem szeretné látni az előző ciklus vezetőit; ha nincsenek emberei a cégekben, a Tisza nem is lehet majd hibás azok vezetéséért. Természetesen ezek szavak, a valóságban minden bizonnyal másképp fog működni.
Magyar a kampány után is azt kommunikálta, hogy senkivel nem működik majd együtt a fővárosban. Ez a politikai cél azonban a valóságban tarthatatlan, és nagyon úgy tűnik, az eltartottkisujj-politizálás eredménytelen lesz. Ez a tojástánc ideig-óráig vállalható, öt évig azonban bizonyosan nem; a politikai döntések ugyanis felelősséggel járnak. A Tiszának a Fidesszel megegyező számú, tíz képviselője van, ez a két frakció lesz a legnagyobb a közgyűlésben. A kormánypárt álláspontja Magyaréval szemben Budapesten is világos és egyértelmű: a jobboldal ellenzéki szerepben politizál majd, arra törekedve, hogy a kormányzattal jó kapcsolata legyen Budapestnek. Ebben azonban az előző öt évben nem volt partner Karácsony Gergely. Magyar Péter folyamatos hőbörgéseiből arra következtetünk, hogy ő lesz az új Gyurcsány Ferenc, a fővároson keresztül is a Fideszt akarja majd támadni.
Azonban Magyar a minden oldaltól egyenlő távolságot tartó kezdeti elképzeléseit nem tudta tartani. Tárgyalt, limonádézott Karácsonnyal, leültette a teraszán Vitézyt és az MKKP elnökét, egyedül a Fidesz nem egyeztetett vele. Ezeken az összejöveteleken biztos nem az időjárás lehetett a téma, inkább a közgyűlési posztok elosztása, a politikai biznisz, az együttműködés mikéntje. (Pedig hányszor hallottuk a „demokratáktól”, hogy elfogadhatatlan a füstös szobákban való megegyezés, hiszen minden döntésnek transzparensnek kell lennie. Ha nem róluk van szó – a szerk.) Egy biztos, Magyart a habitusa, zavaros politikai céljai, valamint a feleségéről titokban készített hangfelvétel nem arra predesztinálja, hogy ő lesz a konszenzusok embere.
Most az is elképzelhető, hogy a pénteki alakuló ülés teljes kudarccal zárul, hiszen Karácsony azt mondja, nem jelöl főpolgármester-helyetteseket. Ez a javaslat márpedig az ő dolga, más ebben az önkormányzati törvény alapján nem illetékes. Karácsony a hét elején azzal ijesztgetett, hogy a Magyar által sürgetett új szervezeti és működési szabályzatban jogköröket vennének el tőle (ezt megtehetik), de a helyetteseket neki kell javasolnia, és a két jelöltet meg is kell szavazni. Alapból két helyettesre lenne szükség: egy általános helyettesre és a közgyűlés tagjai közül választott politikusra. Jelenleg tehát teljes a zavar az erőben: a fővárosban vezetésre esélyes pártok egyre elszántabban zsarolják egymást.
Aki szereti a kamarillapolitizálást, az nagyon figyeljen! Karácsony azt állítja, hogy Magyar Vitézyt akarja általános helyettesnek, Magyar a nyilvánosságban nem mondott ilyet. Ezt viszont Karácsony nem akarja, ő ezen a poszton a „jól bevált” Kiss Ambrushoz ragaszkodik. Vitézyt is jelölné, de korántsem akkora jogkörrel, mint ahogy azt állítólag Magyarék szeretnék. A két jelöltről külön kell szavazni a közgyűlésben, tehát nem lehet a kérdést csomagban előterjeszteni. Így azért nehéz lesz. Politikai értelemben Vitézy sem biztos, hogy nyertese lenne ennek, több tízezer fideszes szavazó bizalmát is megkapta, hiszen a főpolgármesteri kampányban az ő javára lépett vissza a jobboldal jelöltje, Szentkirályi Alexandra.
A felek tehát elég erősen fogják egymást. Minimum tizenhét képviselő kell a többséghez, a főpolgármester-helyettesek, a szakbizottságok megalakulásához, illetve a fővárosi cégek felügyelőbizottsági tagjainak megválasztásához. De ha bármelyik ellenzéki párt megsértődik, nem lesz meg a többség. A demokrácia azt követelné meg, hogy a pozíciókat a képviselői arányoknak megfelelően osszák el. Igaz, ez 2019-ben sem sikerült, amikor a demokrácia bajnokai, a baloldali többség inkább kiszorította a Fidesz–KDNP politikusait az őket megillető helyekről.
A szivárványoldal, azon belül a Karácsony és Gyurcsány vezette baloldal magabiztossága már a múlté, hiszen itt vannak az új törökök, akiket Magyar Péter vezet.
Ne legyen kétségünk, valamikor meg fognak egymással egyezni, hiszen – amint már említettem – a Karácsony–Tisza-szavazóbázis nagyjából egy tömböt alkot.
Így egyáltalán nem biztos, hogy Magyar részéről eredményes politika lehet Karácsonnyal szembemenve alakítani a közgyűlési munkát. Úgy tűnik tehát, hogy a kardcsörtetés ellenére egymásra van utalva Magyar Péter és Karácsony Gergely. Magyar akár egy előre hozott választásra is játszhat, de egyáltalán nem biztos, hogy meg is meri lépni: sorozatos botrányai, túljátszott, agresszív politikai influenszerkedése miatt apadni kezdhet a népszerűsége a következő időszakban. Egy biztos, Budapesttel sem ő, sem Karácsony nem játszhat a végtelenségig elhúzódó politikai játszmákat. Mindenesetre izgatottan várjuk a pénteki alakuló ülést!