Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt
A kihelyezett kormányülés helyszínén, Geszten, tartott Kormányinfót csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
A következő években a cél az, hogy a magyar gazdaság 3 és 6 százalék között növekedjen
Gulyás Gergely tájokoztatója elején elárulta, hogy a többnapos kormányülés előző három napjának legfogntosabb része „a gazdaság, az európai és a magyar gazdaság helyzetének felmérése, kilátásai, illetve mindaz, hogy mi következik ebből ránk nézve, mit kell nekünk tenni annak érdekében, hogy a magyar gazdaság növekedése sokkal robosztusabb legyen, mint az elmúlt években volt”.
Mint mondta,
Sajnos azt látjuk, hogy Brüsszel és Nyugat Európa kereskedelmi hidegháborút hirdet.”
„Ugyanakkor Magyarország számára ez rendkívüli veszélyeket rejt magában, a magyar gazdaság egy exportvezérelt gazdaság, egy ilyen kereskedelmi hidegháború elzár bennünket a piacoktól és a befektetési lehetőségektől.
Nekünk viszont új exportpiacokra és fejlett technológiára van szükség a világ minden részén és a világ minden részéről. A magyar válasz éppen ezért az, hogy maradjunk ki a kereskedelmi hidegháborúból, és a gazdasági semlegesség válaszát adjuk erre a jelenlegi helyzetre.
Ez lehetővé teszi a sokkal dinamikusabb és gyorsabb növekedést” – húzta alá.
A következő években a cél az, hogy a magyar gazdaság 3 és 6 százalék között növekedjen.
Hogyha ezt a növekedést el tudjuk érni, akkor az önmagában is jó hatással van a fizetésekre, jó hatással van a költségvetési bevételekre, és azt mondhatjuk, hogy ez igazolja annak a gazdaságpolitikának a sikerességét, amelyet ez a kormány válaszként ebben az új helyzetben adni kíván” – fejtette ki.
Közölte, ezt konkrét programok is segíteni fogják. „Voltak olyanok, amelyekről már tettünk bejelentést, ilyen a munkáshitel, ilyen a tőkejuttatás a kis és közepes vállalkozásoknak, de ilyen a családi adókedvezmény megduplázása is 2026. január elsejéig” – sorolta.
Gulyás Gergely arról tájékozatott:
A kormányülés most további három feladatot szabott. Az egyik a megfizethető lakhatás elősegítése, a második a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérnövekedésnek, gyors béremelésnek az elérése. A harmadik pedig méretváltás, méretugrás a kis- és közepes vállalkozásoknál,
sőt általánosságban is a vállalatoknál, de ennek fókuszában a következő másfél-két évben a kis- és közepes vállalkozások fognak állni”.