Van a jó oldal, és van a sötét oldal: a nemzeti, szuverenista – kicsit sokkoló ezt újraélni, de legalább megint fiatalnak érezzük magunkat

2024. május 09. 05:37

Némelyek szerint azért próbálják megbuktatni az Orbán-kormányt, nehogy mások is lássák, hogy a konzervatív politika is lehet sikeres. Én azonban másként gondolom.

2024. május 09. 05:37
null
Ungváry Zsolt
Ungváry Zsolt

(Nyitókép: JOHN THYS/AFP)

Az EU-csatlakozásról szóló 2003-as népszavazás előtt Budapest utcáin felbukkant egy plakát, amelyen három kéz volt látható: a fölsőn egy horogkereszt, a középsőn egy vörös csillag, az alsón az EU csillagos jelvénye. A két felső kezet már elfogadták, az alsó még vár… A felirat:

Lehet nemet is mondani. 

A plakátot a Budaházy Györgyhöz köthető Szabad Magyarországért Mozgalom helyezte ki. Lett is rettenetes felhördülés és ricsaj, hiszen valamennyi parlamenti párt a csatlakozás mellett kampányolt; hogy képzeli bárki, hogy ezzel szembeforduljon?

Végül, szarkasztikus módon, tiltott önkényuralmi jelkép használata miatt fogták perbe az alkotókat, hiszen mind a szvasztika, mind az ötágú vörös csillag tiltólistán volt.

Az már mellékes, hogy ezek kifejezetten negatív kontextusban jelentek meg.

A szavazáson aztán 45%-os részvétel mellett 84%-kal támogatták a belépést (érdekes, senkinek a demokratikus érzékenységét nem sértette, hogy 16%-nyi választópolgár egy ilyen fontos kérdésben parlamenti képviselet nélkül maradt). Megvallom – bár az utóbbi 16%-ba tartoztam –

akkor túlzónak éreztem a párhuzamot. Pedig nem is az.

Amikor a németek 1944. március 19-én megszállták Magyarországot, rögvest a volt berlini követet, hűséges barátjukat, Sztójay Dömét nevezték (neveztették…) ki miniszterelnöknek. A szovjetek az 1945-ös megszállás után addig szavaztattak (és hurcolgattak el politikusokat a gulágra), amíg a számukra kedvező százszázalékos kommunista többség létre nem jött.

Kicsit lightosabban, kicsit kellemesebb miliőben (ámbár amint belevezetnek minket az újabb háborújukba, mint anno, már a miliő sem lesz jobb) az EU is ezt a példát követi.

Csak azt a magyar kormányzatot tudja elfogadni, amelyik az ő érdekeinek, értékeinek (kac-kac) és elvárásainak megfelel. 

Ezt is ajánljuk a témában

A lengyelek már látják is, hogyan megy ez. Amint végre kiszavazták a konzervatív pártot a hatalomból (illetve a győztes párttal szemben felsorakozó szedett-vedett koalíció átvette a kormányrudat)

egy csapásra beköszöntött a parttalan jogállamiság,

amibe lazán belefért a közszolgálati televízió szétverése és megválasztott országgyűlési képviselők letartóztatása (ld. még Kovács Béla). Hirtelen az EU úgy ítélte meg, hogy „Lengyelország kemény munkájának és határozott reformtörekvéseinek” eredményeként meg lehet szüntetni a hetes cikkely szerinti eljárást, és folyhat a pénz a polákok földjére; amint azt Doktor Bubó butuska, de a vezér(elv) iránt maradéktalanul elkötelezett segítője, Ursula megfogalmazta.

A Brüsszel iránti hűség felülír minden egyéb szempontot.

Ezt is ajánljuk a témában

Nekünk az aktuális birodalom sosem engedi a különutasságot; sem 1942-44-ig, sem 1956-ban, sem most. Nyilvánvaló, hogy nem a demokrácia (ki által definiált?) megsértése vagy a korrupció (ld. még Eva Kaili, von der Leyen etc.) zavarja őket.

Gyurcsány hazugságai, meghamisított pénzügyi jelentései, trükkjeinek százai, lövöldözése, Putyinhoz fűződő jó kapcsolatai sem számítottak rossz pontnak, hiszen a balos monokultúrába belefértek.

Van ugyanis a jó oldal (az övék, nevezzük balnak), és van a sötét oldal: a nemzeti, szuverenista. Ezt a leosztást már ismerjük, ebben nőttünk fel, kár hogy a Szovjetunióval együtt ez nem pusztult ki, csak égtájat váltott.

Kicsit sokkoló újraélni, de legalább megint fiatalnak érezzük magunkat.

Azt szokták mondani, azért is próbálják megbuktatni az Orbán-kormányt, nehogy mások is lássák, hogy a konzervatív politika is lehet sikeres. Én azonban azt gondolom, inkább egyszerű gyűlöletről van szó, ami a progresszív liberális bolsevik erőket mindig is hajtotta mindennel szemben, ami nem ők, mindennel szemben,

ami normális, az emberi természetből és az isteni rendből következik.

Már csak azért is életszerűtlen a gondolat, mert az Európai Uniót kereszténydemokraták hozták létre, és igazából addig működött jól, amíg túlnyomórészt kereszténydemokrata vagy konzervatív kormányok vezették Németországtól Franciaországon át Nagy Britanniáig.

Az a narratíva pedig végképp hamis, hogy azért feküdjünk le, alázkodjunk meg és fogadjuk el a követeléseiket, mert akkor hozzájuthatunk a pénzhez,

ugyanis a pénz csak eszköz. A szabadságunk, a boldogságunk, az emberségünk, magyarságunk, életminőségünk fenntartására való.

Ha odalökjük a hitünket (iszlám és/vagy ateizmus), a mindennapi létformáinkat-kultúránkat-civilizációnkat (tömeges, az etnikai arányokat alapjaiban felborító migráció), a harmonikus, az élet átadására szolgáló családi viszonyainkat (gender), akkor

mit csinálunk a pénzünkkel? 

Mondanám, hogy megehetjük, de már azt sem, mert az csak egy számsor a bank mobilapplikációján.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hesperia
2024. május 09. 09:59
Kiváló írás. Szeretném terjeszteni. És nem, mégsem fogom merni megosztani pl. a Facebookon. :(
Héja
2024. május 09. 09:30
Mélyen egyetértek.
cutcopy
2024. május 09. 09:08
"azért is próbálják megbuktatni az Orbán-kormányt, nehogy mások is lássák, hogy a konzervatív politika is lehet sikeres. Én azonban azt gondolom, inkább egyszerű gyűlöletről van szó" A kettő nem zárja ki egymást, emlékezzünk csak a 2010 előtti elqurások szoclib kommunikációira: Orbánék sem tudnák másként csinálni..
Lombi
2024. május 09. 09:04
Ungváry Zsoltnak vannak jó írásai, de most nagyot nött a szememben. Főleg hogy kiderült, ő is nemmel szavazott az eu belépésre. De jó az egész írás. Minden szava igaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!