ITM: Már most elő kell készíteni a gazdasági újjáépítést

2020. április 16. 18:49

A magyar gazdaság jó állapota szerencsére lehetővé teszi, hogy az ország kedvező helyzetből kezdje a válságkezelést.

2020. április 16. 18:49

Már a veszélyhelyzet idején elő kell készíteni a gazdasági újjáépítést, a munkahelyek védelmét, és a veszteségek minimalizálását – jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtöki online sajtótájékoztatóján a tárca parlamenti és stratégiai államtitkára. Schanda Tamás hangsúlyozta, hogy a védekezés és a válságkezelés minden minisztérium költségvetését érinti, de a kormányzati intézményeknek, a pártoknak, az önkormányzatoknak, vagy akár a bankoknak is részt kell vállalniuk a terhekből. Magyarország az elmúlt évtizedben megtanulhatta, hogy veszélyhelyzetben csak magára számíthat, az EU-tól pedig segítség helyett most is csak politikai támadásokat kap – jelentette ki. Hozzátette, a magyar gazdaság jó állapota szerencsére lehetővé teszi, hogy az ország kedvező helyzetből kezdje a válságkezelést, ám ezt a segélyek és az ingyenpénz osztogatása helyett a munkahelyekre és a képzésekre kell alapozni.

György László, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára bejelentette, hogy számos gazdaságvédelmi intézkedés segíti az érintetteket: így többek között a rövidített munkaidőben, valamint az innovációs munkakörben dolgozók bértámogatása, a szabad felhasználású egyszeri diákhitel, a diplomájukra várók mentesítése a nyelvvizsga alól, illetve képzések indítása az állástalanná válók számára. György László a szakmai képviseletek visszajelzéseire hivatkozva közölte, hogy informatikai területen több tízezren helyezkedhetnének el, de más jellegű képzések is indulhatnak hamarosan. A kormány idén 50 milliárd forinttal támogatja a munkahelyeket megtartó és létesítő beruházásokat, jövő héten pedig csaknem 2500 milliárd forintnyi garancia- és hiteltermék meghirdetéséről dönthet. Hangsúlyozta, hogy a válság nem csupán visszaeséssel jár, de lehetőséget is teremt a versenyképesség és a hatékonyság javítására. Akár nemzetközi szinten is versenyelőnyhöz juthat az a vállalkozás, amelyik ki tudja használni a kínálkozó alkalmakat, és jól hasznosítja a kiesés miatt felszabaduló időt – fogalmazott. Az államtitkár a fegyelmezett költségvetési politika folytatását ígérte, és elítélte, hogy azok követelnek „hatalmas pénzosztásokat”, akik korábban megszorításokkal akartak válságokat megoldani.

Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár közölte, hogy az innovációs munkakörben dolgozókat már most sokan keresik külföldi munkalehetőségekkel, a bértámogatásuk tehát nem késlekedhet. A kiírás szerdán meg is jelent, a munkáltatók a kormányhivatalok foglalkoztatási főosztályaihoz nyújthatják be a pályázatokat. Az intézkedés a versenyszférában 33 alkalmazottat érint – tette hozzá. A rövidített munkaidőben dolgozók munkahelyvédelmi bértámogatása csütörtöktől igényelhető, azok után, akik minimum 4 órában, vagyis legalább a munkaidejük felében dolgoznak, és legfeljebb a minimálbér dupláját keresik. A kiesett munkaidő 70 százalékát finanszírozhatja az állam, havi 20 munkanap esetén ez 7 napot jelent. A kérelmeket a cégkapun keresztül lehet benyújtani, az érintettek 8 napon belül kapnak választ – mondta az államtitkár. Kérdésre válaszolva Bodó Sándor közölte, hogy a bértámogatási rendszer szükség esetén változhat, az egyeztetés folyamatos a vállalkozások képviselőivel.

(MTI)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunfia
2020. április 16. 19:22
"Dr. Varga-Damm Andrea 2 órája Már az elmúlt hetekben írtam arról, milyen iszonyatos elviselni azt a végtelen dilettantizmust, amit folyamatosan a Honvédelmi és a Rendészeti Bizottságban végig kell élnem jogász emberként. Ma az országos kórház főparancsnokot hallgattuk meg, aki rendőr. (Nem tudta megmondani, hogy az alárendelt kórház parancsnokoknak mi a végzettsége.) Miután a 18/1998. (VI.3.) NM rendelet pontosan leírja, hogy ilyenkor kinek, mi a feladata, ebből idéztem a kórház főparancsnoknak, s kérdéseket tettem fel. Az egy dolog, hogy erről a jogszabályról még nem is hallott a főparancsnok. De Kósa Lajos, a Honvédelmi és rendészeti Bizottság elnöke, közölte velem, hogy ez a jogszabály nem vonatkozik a jelen helyzetre, mert a címe az, hogy: "A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről". (Itt a rendelet szövege: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99800018.nm) Elképesztő. Ezzel két dolgot állított Kósa Lajos: 1. Ebben a rendeletben szerinte a valósághoz képest nincs leírva, hogy az egészségügyért felelős miniszter a fertőző betegségek megelőzésének és leküzdésének irányításával, illetve felügyeletével kapcsolatos jogkörét az országos tisztifőorvos útján látja el. Az országos tisztifőorvos a járványveszély elhárítása és az egészségügyi ellátás biztosítása érdekében közvetlenül intézkedhet a járványveszély elhárítása és megszüntetése érdekében. A fertőző betegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló helyi egészségügyi hatósági tevékenység a népegészségügyi feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal és a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási hivatal hatáskörébe tartozik. 2. Azt állítja, hogy Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely a járvány megjelenése esetén meghatározza a feladatokat, holott 100ezer oldalnyi jogszabályt alkotott a fidesz az elmúlt 10 évben. Ki az az ember, aki ilyen dilettáns emberekre akarja a továbbiakban is bízni az ország sorsát?!"
kunfia
2020. április 16. 19:03
Havi 7napot fizet a vezér az elesetteknek,de a legnyomorultabbaknak egy fillért sem,jó hír viszont,hogy a vej és a stróman jól jár.
kunfia
2020. április 16. 19:00
-De Viktor,miért rúgjam ki a két jól teljesítő kórházigazgatót? -Nem akarják kidobni a legnyomorultabb betegeket!Ráadásul a pofájuk sem tetszik,túl intelligensek. -Miért kell annyi embert kirúgni? -Mert megkapnák a vírust,és az emberek engem tartanának felelősnek.Ha otthon halnak meg,ahhoz meg semmi közöm.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!