A fordulat éve 2024-ben
2025 a vég kezdetének az éve az Orbán-rezsim számára, ahogy az Európai Parlamentben 2024-ben, a magyar uniós elnökség idején már megfogalmazták: „Orbánnak mennie kell!”
A KTK szóvivője szerint egy politikai akcióról van szó.
A magyar kormánynak nincs félnivalója a 7-es cikk szerinti eljárásban – mondta Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) szóvivője az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában.
A szóvivő ezt annak kapcsán mondta, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője Strasbourgban kedden azt mondta: az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanácsnak napirendjére kell vennie a 7-es cikk szerinti eljárások ügyét, és úgy a magyar, mint a lengyel esetben közös megoldást kell találnia a közös uniós értékek védelme érdekében. Farkas Örs felidézte, az eljárás Judith Sargentini jelentése kapcsán indult el. Egy politikai akcióról van szó – mondta, hozzátéve: a brüsszeli szereplők, vezetők évek óta támadják Magyarország egyes lépései, kiemelten a migrációban képviselt álláspontja miatt.
Az elmúlt hetekben Magyarország határozott fellépést tanúsított a migrációval szemben, erre jött most válasz – közölte a szóvivő, megjegyezve: nem lepődött meg Manfred Weber kijelentésén. Kiemelte, bebizonyosodott, hogy a magyar kormánynak igaza volt, amikor arról beszélt, hogy az Európát érintő migrációs nyomás nem szűnt meg.
Jelenleg is nagyságrendileg százezren vannak a balkáni útvonalon. Az elmúlt negyven napban csaknem ötezren próbáltak illegálisan bejutni Magyarország területére – közölte a szóvivő, hozzátéve: a nyomás növekszik, de mind a jogi, mind a fizikai határzár megfelelően védi az országot.
Farkas Örsöt kérdezték arról is, hogy a Migrációkutató Intézet a múlt pénteki gyorselemzésében azt írta: a korábbi amerikai és európai példákhoz hasonlóan a déli határon előző nap történtek is komoly szervezettségre utalnak. A magukat civilnek mondó aktivisták indították el az embereket álhírekkel – mondta a szóvivő.
A gyöngyöspatai ügyről közölte: a kormány célja, hogy a helyzetet – ami 2003-2004 körül kezdett kialakulni – igazságosan és azok érdekeit szem előtt tartva oldják meg, akik annak elszenvedői voltak, az elmaradt oktatást azzal kell pótolni.
A koronavírus-járvány kapcsán hangsúlyozta: Magyarországon és a külföldön tartózkodó magyarok körében nem tudnak betegről. A Kínában tartózkodó 188 magyar sem fertőzött – közölte a szóvivő.
(MTI)