Sajtótájékoztatón jártunk Trócsányi László igazságügyi miniszter és Gulyás Gergely parlamenti alelnök főszereplésével hétfő reggel. Az eseményre minden kolléga úgy készült, hogy háttérbeszélgetés lesz, ezért aztán meg is telt a Parlament Gobelin-terme, ám a sorakozó kamerákból gyorsan egyértelmű lett: sajtótájékoztatón járunk.
Hogy mi volt a breaking news?
Nem volt breaking news. A miniszter és az alelnök reklámot csaptak egy csütörtökön kezdődő kétnapos konferenciának, amelyet közösen szerveznek. Párbeszéd és identitás. Ez a címe. Komoly nemzetközi szaktekintélyekkel vitatják majd meg az alkotmányosság helyzetét, a nemzeti identitás körüli kérdéseket csütörtökön, míg pénteken Kövér László, Orbán Viktor és Szájer József is beszélnek majd. És külföldi politikusok is. Az apropó elvileg az, hogy most szombaton lesz négy éves az új magyar alkotmány, (aka Alaptörvény).
Gulyás Gergely el is mondta, hogy „minden erényével és hibájával együtt” ez az első demokratikus felhatalmazással meghozott alkotmánya az országnak. Mondott még néhány figyelemreméltót, például azt, hogy „jó és működőképes volt a ’90 utáni alkotmányos rendszer”; de az elit egészének közös célkitűzése volt az új alkotmány, amelyet viszont szerinte nem szabad '89-cel szemben értelmezni, hiszen az alkotmányos rendszeren nem változtatott, csak kisebb pontosításokkal élt.
Gulyás szerint a korábbi alkotmányból hiányzott a közpénzügyi szabályozás, de ebben van, s nem is nő az államadósság, sem a hiány, tehát bevált. Ahogy szerinte az offshore-klauzula is. Sőt, a közérdekű adatigénylések is az Alaptörvényre hivatkoznak ma már.
Itt kicsit úgy éreztük magunkat, mintha négy évvel ezelőtt lennénk ugyanott, a Parlamentben, s Gulyás védené az alkotmányt a támadások ellen – akkor ennek volt aktualitása.
Most viszont kerek évforduló sincs, meg aktualitás se, hacsak nem készülnek újraírni az Alaptörvényt. Erre irányuló kérdésünkre Trócsányi miniszter határozott választ adott: nem készülnek. A négy év meg – ismerte el – tényleg nem kerek, de ezek a témák Európa-szerte aktuálisak.
Megkérdeztük még, hogy Kim Lane Scheppele is ott lesz-e, őt is meghívták-e. Nem. „Neves, komolyan vehető alkotmányjogászokat hívtunk. Előadónak. Persze ha regisztrál, bejöhet meghallgatni” – mondta Gulyás.
A hírtévés kollegina aztán megkérdezte a szereplőket, hogy elfogadnak-e végre egy meghívást valamelyik műsorukba, mire Gulyás a Fidesz sajtóosztályához irányította őket, mondván: ha ott jelzik neki, hogy menjen, menni fog. A kérdés még egyszer elhangzott, mire Kovács Zoltán kormányszóvivő válaszolt: a sajtónak joga van azt meghívni, akit akar, a politikusnak meg ahhoz, hogy oda menjen, ahova akar.
Az tehát kiderült, hogy a Hír Tv, a Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió elleni nem hivatalos kormányzati bojkott nem múlt el ezen a hétvégén sem. Hírértékű persze az lenne, ha elmúlt volna.