Milyen „emberséges” Heródesről beszél Magyar Péter?
A politikusoktól pedig csak annyit kérnék, hogy a csatározásaikból hagyják ki Jézus Krisztus személyét és az evangéliumot, és legfőképpen olvassanak több Bibliát.
Megszorítás akkor kell, amikor baj van a gazdaságban, de Magyarország most a legjobban teljesít az EU-ban – mondta Varga Mihály.
A miniszter hangsúlyozta: ő csak arról beszélt, hogy a gazdaság növekedésével párhuzamosan csökkennek az állami kiadások is.
Varga azt mondta, hogy egy rendszer átalakítása (például az oktatásé vagy az egészségügyé) nem azt jelenti, hogy pénzt akarnának kivonni belőle. Hozzátette: eddig sem vontak ki forrást a két területről, hanem pont hogy pénzt tettek bele. Példaként a szakképzést említette, és nonszensznek nevezte, hogy nincs elég szabó vagy lakatos.
Az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókkal és a válaszul életbe léptetett embargóval kapcsolatban azt mondta: önmagától feladni egy piaci lehetőséget és önként kivonulni egy piacról csak gazdasági károkkal járhat. Nekünk sokkal komolyabb gazdasági kapcsolataink vannak Oroszországgal mint az íreknek vagy a spanyoloknak, akik a szankciókat teljes mellszélességgel támogatták. Nekünk ezeket a helyzeteket nem a szankciókkal kell kezelni – összegezte Varga.
Arról, hogy a bankokra újabb, 1000 milliárd forint nagyságrendű teher hárul az elszámoltatás keretében, Varga Mihály elmondta: ez nagy összeg, de például azt figyelembe véve, hogy 2009-ben, „a válság kellős közepén” a magyar bankrendszernek 300 milliárd forint feletti nyeresége volt, „ez belefér még”. Hozzáfűzte, hogy a magyar bankok tőkehelyzete stabil, sőt a bankok itt akarnak maradni az országban.
Szólt arról is, hogy míg a magyar tulajdonú bankoknál a hitelezés nagyjából a 2008-as szinten maradt napjainkig is, külföldi tulajdonúaknál ez 30-40 százalékkal csökkent az utóbbi hat évben. A külföldi bankok „megsértődtek, durcásak lettek”, ezért nem hajlandóak azt a szerepüket betölteni a gazdaságban, amiért létrejöttek – fogalmazott Varga Mihály. Kiemelte: a kormány meg fogja találni azokat az eszközöket, amelyekkel hitelezésre tudja ösztönözni a bankokat.
A miniszter azt mondta: a devizahitel-szerződések tisztességtelenségének rögzítése és az elszámolási törvény után a harmadik lépés, a forintosítás még hátra van. Ehhez szükség lesz a jegybank tartalékára, ami most 35-36 milliárd euró környékén van. Ebből a tartalékból ezt meg lehet tenni: a magyar tartalék és 1,3 millió magyar család óriási kitettségtől fog ezáltal megszabadulni – fejtette ki a miniszter. Arra a kérdésre, hogy milyen árfolyamon fognak forintosítani, azt mondta: ezt majd úgy kell meghatározni, hogy a forinthitelesek ne járjanak rosszabbul.
Azzal kapcsolatban, hogy a héten elfogadott banki elszámolási törvény banki kamatmoratóriumot is bevezet legkésőbb 2016. április 30-áig, Varga Mihály elmondta: eddig az időpontig van lehetősége a kormánynak arra, hogy kidolgozzon egy átlátható árazási modellt, amely a tisztességesen működő bankrendszer alapjait fekteti le.