Pánik lett úrrá az Európai Bizottságban: mindent borított Orbán Viktor legújabb húzása

Alternatív lehetőségek után kezdtek el kutatni.

Magyarország negyedik alkotmánymódosításáról vitáztak Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén. Orbán Viktor nem volt ott az Európai Parlament vitáján, mivel Margaret Thatcher londoni temetésén vett részt.
A vitában Viviane Reding igazágügyi biztos Barroso elnök és az Európai Bizottság nevében beszélt: mind a Bizottság, mind a Tanács azt szeretné látni, hogy Magyarország betartja az alapértékeket és alapvető jogokat. A Bizottság a Velencei Bizottság együtt elemzi a negyedik alkotmánymódosítást. Reding szerint az Európai Bizottság, mint az uniós jogi előírások tiszteletben tartásán is őrködő testület tárgyilagos és pártatlan módon vizsgálja a magyar alaptörvény március 11-ikén elfogadott módosításait. Az Országos Bírósági Hivatal ügyáthelyezési joga kapcsán Reding szerint uniós jogról folyó jogvita esetén sérülhet a megfelelő jogi eljáráshoz fűződő jog érvényesülése. A politikai hirdetések korlátozását illetően Viviane Reding az európai parlamenti választási kampány szempontjából emelte ki azt, hogy a korlátozások indokoltságának és arányosságának a követelményét tiszteletben kell tartani.
Az Európai Néppárt nevében Frank Engel luxemburgi képviselő arról beszélt: a Bizottság feladata a magyar ügyek vizsgálata, ez folyik, minden megy a maga útján. A magyarországi stabilitás dicséretes, de vannak problémák a kétharmaddal. Engel ugyanakkor figyelmeztett arra, hogy a közösség érzését nem szabad egyéni érdekek miatt elveszíteni.
Hannnes Swoboda európai szocialista frakcióvezető szerint Orbán Viktor régen fellépett a szabadság elrablóival szemben, de mostanra elhagyta ezt az utat. Swoboda az Alkotmánybíróság hatásköreinek korlátozását, a bírák korai nyugdíjazását és Magyarország késlekedését bírálta. Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető fájlalta, hogy a család fogalmát heteroszexuális párként jellemzi a magyar alkotmány. Neki sem tetszett az Alkotmánybíróság jogkörének korlátozása. Verhofstadt egyúttal újra a hetes cikkely alkalmazásával fenyegetett. A Zöldek a médiatörvény európai szinten rég lezárt ügyét is elővették a vitában. A Zöldek ugyanakkor nem alkalmaznák Magyarországgal szemben az EU-s szavazati jog felfüggesztéséről szóló hetes cikkelyt. Bokros Lajos a Konzervatívok és Reformerek frakció nevében arról beszélt: a Fidesz a kommunista alkotmányfelfogáshoz tért vissza, és az alkotmány maga alkotmányellenes. Az európai szélsőbalosok vezérszónoka a magyar társadalom elszegényedését, a hajléktalanügyeket és a szélsőjobboldal előretörését emlegette.
Viviane Reding végül arról beszélt: a hetes cikkely valóban atombomba erejű, ezért többször is meggondolják, mielőtt alkalmaznák. Reding ugyanakkor kidolgozna egy másik hatásos eszközt, amit bevethetnének Magyarország ellen. De azért egyelőre ő is megvárná a Magyarországról szóló júliusi jelentést.