Matolcsy: A kormány és a jegybank együtt indíthatja be a növekedést

2013. március 07. 08:58

Az új jegybankelnök a Heti Válaszban arról ír, a megállapodás bővítené a vállalkozások hitelforrásait.

2013. március 07. 08:58

A kormány és a jegybank stratégiai megállapodása lehet a magyarországi növekedés beindításának kulcsa, hiszen ez képes bővíteni a hazai vállalkozások hitelforrásait, írta a Magyar Nemzeti Bank hétfőn kinevezett új elnöke a Heti Válasz legújabb számában. Matolcsy György szerint sok magyarországi vállalkozás már nem bírja sokáig hitelek nélkül. Egyben megjegyzi, hogy „bizonyosak lehetünk abban, hogy (...) 2013 reálkereset-bővülést, ezért fogyasztásbővülést hoz”.

A jegybankelnök – aki korábban nemzetgazdasági miniszterként is rendszeresen írt a hetilapban – szerint dinamikus és tartós növekedés akkor lesz Magyarországon, ha egyszerre javul a vállalkozások tőkéhez, hitelhez, piachoz és tudáshoz való hozzáférése, miközben az ország megőrzi a költségvetési konszolidáció eredményeit. „Jók az esélyeink”, fogalmazott Matolcsy. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy növekedési fordulat hiányában „nem lenne fenntartható a csökkenő államadósság, a 3 százalék alatti deficit, a bővülő foglalkoztatás, a politikai stabilitás, így a kormányzati cselekvőképesség”.

Matolcsy György szerint a 2012. évi 1,7 százalékos gazdasági visszaesést elsősorban egyszeri tételek okozták. Így az aszályos időjárás miatti alacsonyabb mezőgazdaság kibocsátás a GDP-csökkenés felét magyarázza. További 0,3-0,4 százalékos GDP-visszaesést okozott egyes ipari kapacitások megszűnése. Ezen kívül a GDP-változásból 0,2-0,3 százalékpontot magyaráz az, hogy a tervezett, uniós forrásból finanszírozott beruházásokból mintegy 500 milliárd forintnyi nem valósult meg. Végül, a fogyasztási is visszaesett 2012-ben, az „átmenetileg csökkenő reálkeresetek és a zuhanó fogyasztási hitelek miatt”.

A jegybankelnök szerint „2012 igazi rejtélye nem az, hogy miből jött a visszaesés. Sokkal inkább az, hogy miért nem lett lényegesen nagyobb?”. Kifejtette: az 1,7 százalékos visszaesést szinte teljes egészében magyarázza az aszály, a termeléskiesés, az uniós beruházások elmaradása, illetve a csökkenő fogyasztás, de nem tapasztalható „a kivont külföldi hitelforrások hatása”. Az MNB elnöke szerint – elsősorban külföldi – pénzintézetek 2012-ben a GDP közel 10 százalékát kitevő, 2700 milliárd forint körüli hitelforrást vontak ki a magyar gazdaságból. Matolcsy György szerint „ha ezeknek a forrásoknak csak egy része bement volna a gazdaságba, a múlt évben is bővül a gazdaság”.

A jegybankelnök úgy véli, a hitelforrások kivonásának okai „ismertek”: a korábban túl magas szinten lévő külső finanszírozás épül le, a pénzintézetek „büntetik a magyar kormányt a nem hagyományos lépések miatt, a jegybank nem működött együtt a kabinettel a növekedés érdekében, és a családok óvatossá váltak a hitelfelvétel terén”. Matolcsy György szerint „a külföldi bankok 5 százalék körüli visszaesést vártak a hitelforrások leépítésétől”, de tévedtek.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gross
2013. március 07. 12:58
Egyre nagyobb siker lesz ez a 2012-es év, ahogy távolodunk tőle. Év végére már 5%-os GDP-csökkenést vártak volna.
orbán(c)
2013. március 07. 12:23
25%-al fog növekedni a gazdaság!Hazudni én is tudok nyomorék fasz.
Akitlosz
2013. március 07. 11:52
Nem a növekedést fogja beindítani, hanem a bankóprést. Különben sem a jegybank feladata a gazdaságpolitika. Bőven elég lenne, ha pénzrontás mentes, stabil forintot tudna teremteni, de ennek éppen az ellenkezőjéért küzd.
Viktus
2013. március 07. 10:56
Csak nem jönnek azok a Mercedesek Az ipar teljesítménye januárban éves szinten tovább csökkent, de legalább a decemberinél jobb volt. http://index.hu/gazdasag/2013/03/07/visszaesett_az_ipari_termeles/ Idén sem lesznek rózsás kilátások decemberinél nem csoda, hogy jobb a legtöbb gyár leállt december közepén ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!