Szánthó: Donald Trump visszatérésével egyértelműen új korszak kezdődött a világban
Ahogy közeleg Donald Trump beiktatásának időpontja, úgy egyre intenzívebb munkára van szükség annak érdekében, hogy legyen béke.
Magyar és ukrán szakember is részt vettek az innovációs és technológiai transzfer irodák létrehozását ösztönző uniós projekt záróeseményén.
A magyar-ukrán határtérség közös innovációs fejlesztéséről kezdődött kétnapos tanácskozás csütörtökön Ungváron; elhangzott, hogy innovációs és technológiai transzfer irodákat hoznak létre és működtetnek Záhonyban és Ungváron. A magyar-ukrán határtérségben működő innovációs és technológiai transzfer irodák létrehozását támogató kétéves európai uniós projekt megvalósításának zárókonferenciája kezdődött el magyar és ukrán szakemberek részvételével.
A tanácskozást megnyitó előadásában Széles András, a projektet magyar részről lebonyolító Záhony és Térsége Fejlesztési Kft. ügyvezetője kifejtette: a kétéves projekt az ENPI Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósult meg. Célja a magyar-ukrán határtérségben működő vállalkozások innovációs tevékenységének javítása, a térségben működő kis- és közepes vállalatok, kutatóintézetek közötti „hídszervezetek” létrehozása, innovációs szolgáltatások kialakítása és bevezetése. Ennek megfelelően a projekt célcsoportjai a magyar-ukrán határtérségben működő kkv-k, tudásközpontok, kutató- és oktatási intézmények, innovációs fejlesztéssel foglalkozó szervezetek voltak – tette hozzá.
A szakember elmondta, hogy a projekt keretében innovációs és technológiai transzfer irodákat hoznak létre és működtetnek Záhonyban és Ungváron. Ezek feladata lesz a középtávú határ menti együttműködés feltételrendszerének kialakítása, vállalatok, intézmények innovációs auditjának az elvégzése, piacképes kutatási projektek, kutatóintézetek projektjeinek feltérképezése – emelte ki. Emellett oktatás és képzés, börzék, innovációs workshopok szervezése és lebonyolítása, online innovációs felület kialakítása és tanácsadás is része lesz a projekttevékenységnek. A program finanszírozásáról elmondta: a teljes megvalósítási költség 334 ezer euró volt, amelynek közel 94 százalékát az uniós támogatás tette ki.
A projektet ukrán részről megvalósító Kárpátaljai Regionális Beruházási és Fejlesztési Központ igazgatója, Vaszil Matyij előadásában hangsúlyozta: a Kárpátalján működő vállalatok számára nagyon fontos a fejlesztést és a nemzetközi piacokra kijutást segítő innovációs és technológiai transzfer irodák létrehozása. Tájékoztatása szerint a kárpátaljai irodát az Ungvári Nemzeti Egyetemen hozzák létre, s ezzel párhuzamosan a régióban elsőként innovációs mérnökképző és logisztikai szakot indítanak a felsőoktatási intézményben. A fiatal szakemberek képzését részben EU-országokból meghívott tanárok és európai felsőoktatási intézményekben rendszeresített oktatási programok révén biztosítják majd - emelte ki az ukrán szakember, aki nagyra értékelte a magyar partnervállalat közreműködését a projekt megvalósításában.